eToys - en to pt translation catalogue (2425 entries)

en:   ({1} pages)
pt:   ({1} páginas)

en:   -- Folder Summary --
pt:   -- Sumário do Folder --

en:   Brightness ({1}%)
pt:   Brilho ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
pt:   Contraste ({1}%)

en:   Help
pt:   ajuda

en:   Quit
pt:   desistir

en:   soft
pt:   baixo

en:  Apply changes to entire text
pt:  Aplicar mudanças ao texto todo

en:  Auto-Fit
pt:  Auto-ajuste

en:  Basic
pt:  básico

en:  Change morph
pt:  Alterar morf

en:  Drop shadow color
pt:  Cor da sombra

en:  Gradient fill
pt:  Preenchimento em gradiente

en:  Lock
pt:  Trancar

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
pt:  Controla e media um score como um MIDIScore, um PianoRollScoreMorph, e o sintetizador SoundPLayer real

en:  Mouse-down action
pt:  Ação mouse-down

en:  Mouse-down look
pt:  Aspecto mouse-down

en:  Mouse-down repeating
pt:  Repetição mouse-down

en:  Mouse-enter look
pt:  Aspecto mouse-enter

en:  Mouse-over highlighting
pt:  Destaque mouse-over

en:  Mouse-up action
pt:  Ação mouse-up

en:  Radial gradient
pt:  Degradê radial

en:  Rounded corners
pt:  Cantos arredondados

en:  Solid fill
pt:  Preenchimento sólido

en:  Sticky
pt:  Aderente

en:  Wrapping
pt:  Quebra automática

en:  end
pt:  fim

en:  fast
pt:  rápido

en:  height=
pt:  altura=

en:  is not a number;
    please correct and try again
pt:  não é um número
    por favor corrija e tente novamente

en:  loud
pt:  alto

en:  width=
pt:  largura=

en: "Scamper", a web browser
pt: "Scamper", um browser para web

en: 's
pt: ->

en: (untitled)
pt: (sem título)

en: (uploading {1}...)
pt: (fazendo o upload de {1}...)

en: - checked {1} phrases of {2} ({3}%)...
pt: - verificada(s) {1} frase(s) de {2} ({3}%)...

en: 256 colors
pt: 256 cores

en: 256 grays
pt: 256 cinzentos

en: 2nd gradient color
pt: 2ª cor do gradiente

en: 4 grays
pt: 4 cinzentos

en: <do not embed>
pt: <não embeber>

en: <select a phrase from the upper list>
pt: <selecione uma frase da lista acima>

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
pt: Browser é uma ferramenta que permite que você veja todo o código de todas as classes no sistema

en: A Connector whose endpoints automatically become dots when connected.
pt: Um Conector cujas extremidades se transformam automaticamente em pontos quando conectadas.

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
pt: Uma Lista de Arquivos é uma ferramenta para procurar pastas e arquivos em discos e em tipos de ftp.

en: A Kedama World with pre-made components
pt: Um mundo Kedama com componentes prontos para usar

en: A Maker Button with a Connector loaded
pt: Um botão construtor com um Conector carregado

en: A Personal Digital Assistant
pt: Um Assitente Pessoal Digital

en: A Player for MPEG movies
pt: Um Player para videos MPEG

en: A Process Browser shows you all the running processes
pt: Um Browser de Processo mostra a você todos os processos em operação

en: A Scriptable button
pt: Um botão scriptável

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
pt: Transcript é uma janela usável para registro e debugging: veja referências para #Transcript para exemplos de como escrever.

en: A UML State shape
pt: Uma forma UML de Estado

en: A UML State shape with scrollbars
pt: Uma forma UML de estado, com barras de rolagem

en: A UML class symbol
pt: Um siímbolo UML de classe

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
pt: Um símbolo UML que pode ter seu texto lido a partir de uma classe Squeak

en: A UML composite state shape
pt: Uma forma UML de estado composto

en: A UML end state shape
pt: Uma forma UML de fim de estado

en: A UML note shape
pt: Uma forma de nota UML

en: A UML package shape
pt: Um pacote de forma UML

en: A UML start state shape
pt: Uma forma UML de estado inicial

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
pt: Um Workspace é uma janela simples para editar texto Você pode mais tarde salvar o conteúdo em um arquivo, se assim desejar.

en: A basic Connector
pt: Um Conector básico

en: A basic Connector that bends smoothly
pt: Um conector básico que curva suavemente

en: A basic Connector with an arrowhead
pt: Um Conector básico com uma ponta em seta

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
pt: Um Conector básico com uma ponta em seta

en: A blank buttton flap
pt: Uma aba de botões vazia

en: A broom to align Morphs with
pt: Uma vassoura para usar como base de alinhamento para Morphs

en: A broom to align shapes with
pt: Uma vassoura para alinhar formas

en: A button that makes fancy Connectors at random
pt: Um botão que produz conectores ornamentados aleatoriamente

en: A button that takes the user to the next card in the stack
pt: Um botão que conduz o usuário ao próximo cartão na pilha

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
pt: Um botão que conduz o usuário ao cartão anterior na pilha

en: A button that takes you to the next page
pt: Um botão que conduz o usuário à próxima página

en: A button that takes you to the previous page
pt: Um botão que conduz o usuário à página anterior

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
pt: Um botão para ser usado com scripting de mosaicos; seu script será um método do seu playfield contenedor.

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
pt: Um botão que, quando clicado, conduz o usuário à próxima página do livro

en: A button whose script will be a method of the background Player
pt: Um botão cujo script será um método do player de fundo

en: A buttonBar for State Machine drawings
pt: Uma barra de botões relacionada com o Estado da Máquina

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
pt: Uma barra de botões para Diagramas de Class UML

en: A circle shape with text inside
pt: Uma forma circular com texto dentro

en: A circle that flashes
pt: Um círculo que pisca

en: A circular shape
pt: Uma forma circular

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
pt: Um lugar confinado para desenhar e fazer scripts, com seus próprios botões stop/step/go.

en: A curve
pt: Uma curva

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
pt: Uma linha curva com uma seta. Shift-clique para obter alças e mover os pontos.

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
pt: Uma base de dados de qualquer tipo -- slide show, rolodex, e qualquer ponto intermediário

en: A device for analyzing phenomena as sounds
pt: Dispositivo para analisar fenómenos como sons

en: A device for dialing by tone.
pt: Dispositivo para marcação por tons.

en: A device for making sound recordings.
pt: Um dispositivo para fazer gravações de som.

en: A diamond shape with text inside
pt: Uma forma de losango com texto dentro

en: A digital clock
pt: Um relógio digital

en: A fine game of chess
pt: Um bom jogo de xadrez

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
pt: Uma ferramenta de cinco painéis que permite que você veja todo o código no sistema

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
pt: Um flap que contem a paleta de pintura. Clique na aba fechada para fazer uma nova pintura

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
pt: Um gráfico de números, normalizado de tal forma que o intervalo completo de valores ajusta-se à minha altura. Eu suporto um cursor móvel que pode ser arrastado com o mouse.

en: A graphic for the current frame
pt: Um gráfico para o quadro atual

en: A handy Morph-generating button
pt: Botão de criação de Morphs

en: A happy face
pt: Uma carinha feliz

en: A joystick-like control
pt: Um controle como joystick

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached, trying to stay out of the way.
pt: Uma etiqueta que pode ser anexada a outro morph, largando-a ou escolhendo no menu, e que seguirá o morph ao qual está anexada, tentando ficar fora do caminho.

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached.
pt: Uma etiqueta que pode ser anexada a outro Morph, largando-a ou escolhendo no menu, e que segue o morph a que está anexada.

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
pt: Uma linha com uma seta. Shift-clique para obter as alças e mover as extremidades.

en: A magnifying glass
pt: Uma lupa

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
pt: Uma lente de aumento que também mostra Morfs na Mão e mostra a posição da Mão.

en: A menu of choices useful for authoring
pt: Um menu de escolhas úteis para autoria

en: A menu of commands relating to use of projects
pt: Um menu de comandos relacionados ao uso de projetos

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
pt: Um menu de opções relativas a este objeto visto como um playfield

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
pt: Um menu relativo ao uso de flaps. Para melhores resultados use "mantenha esse menu recolhido"

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
pt: Um browser de mensagens que lista os métodos submetidos mais recentemente

en: A morph with the last frame
pt: Um morph com o último quadro

en: A multi-card data base
pt: Uma base de dados multi-cartões

en: A multi-paged structure
pt: Uma estrutura multi-páginas

en: A newer version exists on the server.
pt: Uma versão mais recente existe no servidor.

en: A non-editable picture of something
pt: Uma figura não editável de alguma coisa

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
pt: Uma figura não-editável. Se você usar a paleta Paint para fazer a figura, você pode editá-la depois

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
pt: Leitura de um número para uma pilha. Mostra o valor atual. Clique e digite o valor.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
pt: Leitura de um número para uma pilha. Mostra o valor atual. Clique e digite o valor. Shift-clique no título para editar.

en: A number representing the current position of the knob.
pt: Um número representando a posição atual do botão giratório.

en: A number representing the current position of the movie/sound.
pt: Um número representando a posição atual do video/som.

en: A number representing the volume of the movie.
pt: Um número representando o volume do video.

en: A patch of primordial slime
pt: Um remendo para 'molde de barro'

en: A piano keyboard
pt: Um teclado de piano

en: A place for assembling parts or for staging animations
pt: Um lugar para montagem de partes ou para apresentar animações

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
pt: Um lugar para armazenar figuras alternativas em uma animação etc.

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
pt: Um lugar para armazenar figuras alternativas em uma animação, etc

en: A place to obtain many kinds of objects
pt: Um lugar para obter muitos tipos de objetos

en: A place to present annotated content
pt: Um lugar para apresentar conteúdo anotado

en: A player for MPEG and JPEG movies
pt: Um player para videos MPEG e JPEG

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
pt: Um leitor para dispositivos de vídeo como câmaras, capturadores de vídeo, etc.

en: A pointing hand shape with text inside
pt: Um apontador na forma de mão com texto interno

en: A pre-loaded Connectors flap
pt: Uma aba de Conectores pré-carregada

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
pt: Uma aba com Conectores para criar Diagramas de Class UML

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
pt: Uma forma rápida de ter browsers, mudar sorteadores, listas de arquivos etc.

en: A random-number tile for use with tile scripting
pt: Um mosaico de números aleatórios para uso em construção de script para mosaicos

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
pt: Um trecho de texto (com um menu de contexto) no qual pode editar no que quiser

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
pt: Uma parte de texto que você pode editar em qualquer coisa que desejar

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
pt: Uma leitura que lhe permite monitorar a frame rate do seu sistema

en: A rectangle
pt: Um retângulo

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
pt: Um retângulo com informações contínuas de seu tamanho em pixels

en: A rectangle with a diagonal gradient
pt: Um retângulo com gradiente diagonal

en: A rectangle with a horizontal gradient
pt: Um retângulo com gradiente horizontal

en: A rectangle with rounded corners
pt: Um retângulo com cantos arredondados

en: A rectangle with text, or a button
pt: Um rectângulo com texto, ou um botão

en: A rectangular shape, with border and fill style
pt: Uma forma retangular, com estilo de borda e preenchimento

en: A round magnifying glass
pt: Uma lupa redonda

en: A sad face
pt: Uma carinha triste

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
pt: Um controle scriptável que lhe permite escolher um valor numérico arranstando um botão giratório.

en: A scrollable, editable body of text
pt: Um corpo de texto editável e rolável

en: A searchable source of new objects.
pt: Uma fonte buscável de novos objetos.

en: A separate tab for each letter of the alphabet
pt: Uma aba separada para cada letra do alfabeto

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
pt: Uma série de segmentos de linhas conectadas, que podem ser um sólido fechado, ou linha zigue-zague. Shift-clique para obter as alças e mover os pontos.

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
pt: Um texto curto com letra agradável. Use a alça de redimensionamento para alterar  o tamanho.

en: A sign that you accept morphs dropped directly into your world
pt: Um sinal que indica que você aceita morfs colocados diretamente no seu mundo.

en: A simple digital clock
pt: Um relógio digital simples

en: A slider for showing and setting numeric values.
pt: Um deslizador para mostrar e ajustar valores numéricos.

en: A slime-mold simulation using StarSqueak
pt: Uma simulação de moldagem em lama usando StarSqueak

en: A source for single-letter objects
pt: Uma fonte para objetos de uma letra

en: A star
pt: Uma estrela

en: A storyboard authoring tool
pt: Uma ferramenta para storyboard de autoria

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
pt: Uma linha reta. Shift-clique para obter alças e mover as extremidades.

en: A straight-sided figure with any number of sides
pt: Uma figura de lados retos com qualquer número de lados

en: A structure with tabs
pt: Uma estrutura com tabs

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
pt: Um polígono simétrico na forma de uma estrela

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
pt: Um campo para texto com uma borda arredondada e com sombra, com uma fonte decorativa.

en: A text field with border
pt: Um campo de texto com borda

en: A tile holding a plain number
pt: Um quadro contendo um número plano

en: A tile representing the object being scripted
pt: um quadro representando o objeto sendo programado

en: A tile that will produce a random number in a given range
pt: Um mosaico que apresentará um número aleatório em um dado intervalo

en: A tile that will produce a random number in a given range.
pt: Um quadro que produzirá um número randômico dentro de uma certa faixa.

en: A tool allowing you to browse any file
pt: Uma ferramenta que lhe permite procurar por qualquer arquivo

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
pt: Uma ferramenta que lhe permite comparar concorrentemente dois conjuntos de alterações

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
pt: Uma ferramenta que lhe permite monitorar e alterar o status de todos os scripts no seu projeto

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
pt: Uma ferramenta que lhe permite ver os métodos em um conjunto modificador

en: A tool for collaborating with other Squeak users
pt: Uma ferramenta para colaboração com outros usuários de Squeak

en: A tool for discarding objects
pt: Uma ferramenta para descartar objetos

en: A tool for discovering methods
pt: Uma ferramenta para descobrir métodos

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
pt: Uma ferramenta para descobrir métodos através do fornecimento de valores simples para argumentos e resultados

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
pt: Uma ferramenta para achar e editar métodos que contenham uma dada palavra-chave qualquer em seus nomes.

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
pt: Uma ferramenta para achar e obter muitos tipos de objetos

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
pt: Uma ferramenta para achar, ver e editar todos os métodos cujos nomes contém uma dada seqüência de caracteres.

en: A tool for sending messages to several Squeak users at once
pt: Uma ferramenta para enviar mensagens a vários usuários de Squeak de uma vez.

en: A tool showing all the players in your project
pt: Uma ferramenta que mostra todos os players no seu projeto

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
pt: Uma ferrmenta que lhe permite ver e manipuar todas as alterações de código eu um conjunto modificador

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
pt: Uma ferramenta que lhe permite explorar o catálogo de objetos disponíveis

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
pt: Uma ferramenta que lhe permite percorrer o catálogo de objetos

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
pt: Ferramenta que permite editar a forma das setas dos Conectores.

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
pt: Uma ferramenta que lhe permite encontrar todos os players usados neste projeto

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
pt: Uma ferramenta que permite que você navegue de volta a projetos visitados recentemente

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
pt: Uma ferramenta que permite você navegar por uma lista de projetos

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
pt: Uma ferramenta que permite a você ver e controlar todos os scripts em funcionamento no seu projeto

en: A unique solitaire card game
pt: Um singular jogo de paciência

en: A variety of controls and media tools
pt: Uma variedade de controles e ferramentas de mídia

en: A viewer and editor for Zip archive files
pt: Um visualizador e editor para arquivos Zip

en: A web browser
pt: Um web browser

en: A window for composing text
pt: Uma janela para compor texto

en: A window set up for simple scripting.
pt: Uma janela feita para produção simples de scripts

en: A window used to report messages sent to Transcript
pt: Uma janela usada para relatar mensagens enviadas ao Transcript

en: A workbench for seing and editing wave forms
pt: Uma bancada para ver e editar as formas de onda

en: AND Gate
pt: Porta AND

en: Abandon
pt: Abandonar

en: About Preferences
pt: Sobre as Preferências

en: About Scamper
pt: Sobre Scamper

en: About the Crostic Panel
pt: Sobre o Painel Cróstico

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accept(s)
pt: Aceitar

en: Action:
pt: Ação:

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Array
pt: Adicionar Vector

en: Add a new page after this one
pt: Acrescente uma nova página depois desta

en: Add a new patch variable
pt: Adicionar uma nova variável de retalho

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
pt: Acrescente um novo script que funcionará para este objeto e todos os seus filhos

en: Add a new turtle
pt: Adiciona uma nova tartaruga

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
pt: Acrescentar uma nova variável a este objeto e a todas as suas irmãs. Será pedido que você forneça um nome para ela.

en: Add label
pt: Acrescente um rótulo

en: Add the object at the beginning of my contents list.
pt: Acrescente o objeto no início da minha lista de conteúdo.

en: Add the object to my contents
pt: Acrescente o objeto ao meu conteúdo

en: Add the object to my contents at my current cursor position
pt: Acrecentar o objeto ao meu conteúdo na minha posição atual de cursor

en: Add the object to the end of my contents list.
pt: Acrescente o objeto no final da minha lista de conteúdo.

en: All Scripts
pt: Todos os scripts

en: All my characters except the first one
pt: Todos os meus caracteres excepto o primeiro

en: All scripts in this project
pt: Todos os scripts nesse projeto

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
pt: Permitir que esta área seja governada por seus próprios controles

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
pt: Permite que você altere a fonte usada para mostrar os números

en: Allows you to control numerous options
pt: Permite que você controle várias opções

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
pt: Permite que você especifique uma nova cor para os ponteiros do relógio. Note que a cor real do *relógio* pode ser alterada simplesmente usando a alça de recoloração do halo.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
pt: Permite que você especifique uma nova cor para ser usada durante as horas da tarde na parte central do relógio; durante a manhã, será usada a mesma cor com uma leve atenuação

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
pt: Permite que você especifique as anotações a serem mostradas nos painéis de anotação, browsers etc.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
pt: Permite que você veja todos os scripts no projeto no formato tradicional "browser" de programadores

en: Alphabet
pt: Alfabeto

en: An 'and gate' shape with text inside
pt: Uma forma 'porta and' com texto dentro

en: An 'or gate' shape with text inside
pt: Uma forma 'porta or' com texto dentro

en: An 'xor gate' shape with text inside
pt: Uma forma 'porta xor' com texto dentro

en: An analog clock face
pt: Um mostrador de relógio analógico

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
pt: Um ponto de ligação para Conectores que podemos inserir noutro Morph.

en: An editor for the http proxy settings
pt: Um editor para as configurações de http do proxy

en: An ellipse or circle
pt: Uma elipse ou círculo

en: An elliptical or circular shape
pt: Uma forma elíptica ou circular

en: An elliptical or circular shape with text
pt: Uma forma elíptica ou circular com texto

en: An error has occurred; you should probably just hit 'abandon'.  Sorry!
pt: Um erro ocorreu; você deverá rovavelmente clicar em 'Abandonar'.  Lamento!

en: An example of how to use double-click in moprhic
pt: Um exemplo de como usar o duplo-clique em morfic

en: An extreme-wide-angle lens
pt: Uma lente grande-angular extrema

en: An eye which follows the cursor
pt: Um olho que segue o cursor

en: An indicator of how fast your system is running
pt: Um indicador de quão rápido o seu sistema está funcionando

en: An object that presents the things within it in a column
pt: Um objeto que apresenta as suas coisas internas numa coluna

en: An object that presents the things within it in a row
pt: Um objeto que apresenta as suas coisas internas em uma linha

en: Annotations
pt: Anotações

en: Another pointing hand
pt: Outro ponteiro com forma de mão

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
pt: Você tem certeza que quer excluir esta página e tudo que está nela?

en: Are you sure you want to Quit Squeak?
pt: Você tem certeza que quer Sair do Squeak?

en: Are you sure you want to destroy this Project\ and revert to an older version?\\(From the parent project, click on this project's thumbnail.)
pt: Você tem certeza que quuer destruir este Projeto\ e reverter a uma versão mais antiga?\\(A partir do projeto pai, clique na miniatura deste projeto.)

en: Arrow
pt: Seta

en: Arrow Editor
pt: Editor de Setas

en: Arrows
pt: Setas

en: Atoms, mate
pt: Átomos, unir

en: Attachment Adjuster
pt: Ajustador de Anexação

en: Attachment Point Adjuster
pt: Ajustador de Ponto de Anexação

en: Audio chat
pt: Conversa por audio

en: BMP file
pt: arquivo BMP

en: Back
pt: Voltar

en: Background field, individual values
pt: campo do fundo, valores individuais

en: Background field, shared value
pt: Campo de fundo, valor compartilhado

en: Badge
pt: Distintivo

en: Basic
pt: Básico

en: Bold
pt: Negrito

en: Book
pt: Livro

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Border style
pt: Estilo de borda

en: Border width
pt: Largura de borda

en: Bouncing Atoms
pt: Átomos quicantes

en: BouncingAtoms
pt: "Átomos Quicantes"

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
pt: Trazer todas as sub-partes fora do contenedor para serem vistas

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
pt: Trazer de volta todos os objetos cujas coordenadas atuais não os permitem estarem visíveis, de tal forma que, no mínimo, uma parte dos meus objetos interiores possa ser vista.

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pt: Trazer uma janela MessageNames para frente, criando uma se necessário, e tornando-a a janela ativa

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pt: Trazer um Transcript aberto para frente, criando um se necessário, e tornando-o a janela ativa

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pt: Traz um classificador de alterações aberto para frente, criando um se necessário, e torna-o a janela ativa

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pt: Trazer uma fileList aberta para frente, criando uma se necessário, e torná-la a janela ativa

en: Broom
pt: Vassoura

en: Button
pt: Botão

en: Button Flap
pt: Aba de Botões

en: Button Properties for {1}
pt: Propriedades do Botão para {1}

en: ButtonBar
pt: Barra de Botões

en: ButtonDown?
pt: Botão Pressionado?

en: ButtonUp?
pt: Botão para Cima?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
pt: Botões para rodar, parar ou  rodar scripts passo-a-passo

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
pt: CUIDADO! Isso destruirá todos os flaps compartilhados, de tal forma que eles não estarão presentes em *nenhum* projeto. Se, mais tarde, você quiser tê-los de volta, você deverá reativá-los, a partir deste mesmo menu, quando o conjunto padrão de flaps compartilhados será criado.
    Você realmente quer prosseguir e bater em todos os flaps compartilhados agora?

en: CLEAR
pt: LIMPA

en: Camera
pt: Câmara

en: Can't exit the top project
pt: Não é possível sair do projeto mais elevado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel this search
pt: Cancelar esta busca?

en: Cancel(l)
pt: Cancelar

en: Cannot open {1}
pt: Não foi possível abrir {1}

en: Cannot truncate this number
pt: Não é possível truncar esse número

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
pt: Cuidado -- PERIGO. Mude a ordem das variáveis nos cartões

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
pt: Cuidado -- cada cartão deste fundo teve anteriormente seu próprio valor para este item.  Se você colocá-lo no plano anterior, os valores deste item em todos os outros cartões serão perdidos

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
pt: Cuidado -- isso destrói o script de forma permanente; tem certeza que quer fazer isso?

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
pt: Cuidado!  Podem existir scripts pertencentes a outros objetos que podem depender da presença desta variável. Se existirem, eles podem agora estar quebrados. Você pode precisar consertá-los manualmente.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
pt: Cuidado!  Isso é irreversivelmente destrutivo -- isso remove o script do sistema.

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
pt: Cuidado!  Esse método pode ter sido alterado em outro lugar desde que você começou a editá-lo aqui. Aceita assim mesmo?

en: Celeste -- an EMail reader
pt: Celeste -- um leitor de EMail

en: Centered Virtual Extent
pt: Extensão Virtual Centralizada

en: Change Set
pt: Alterações

en: Change Sorter
pt: Classificador de Alterações

en: Change color (press shift for more properties)
pt: Alterar a cor (aperte 'Shift' para mais propriedades)

en: Change font
pt: Alterar fonte

en: Change scale
pt: Alterar a escala

en: Change size (press shift to preserve aspect)
pt: Alterar tamanho (aperte 'Shift' para preservar o aspecto)

en: Change sound volume
pt: Alterar o volume do som

en: Change style
pt: Alterar o estilo

en: Change the color of this object
pt: Alterar a cor deste objeto

en: Change the heading of the object by the specified amount
pt: Altera a direção do objeto por uma certa quantidade

en: Change the size of this object
pt: Alterar o tamanho deste objeto

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
pt: Alterações não foram salvas. Concorda em cancelar aquelas alterações?

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
pt: Verifique o servidor de Squeak para quaisquer novas atualizações de código, e carregue qualquer uma encontrada.

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
pt: Verificar o conjunto modificador atual para paradas, referências ao Transcript etc, e se qualquer anormalidade for encontrada, abrir um browser de lista de mensagens detalhando todos os possíveis escorregões

en: Chess
pt: Xadrez

en: ChineseCheckers
pt: Xadrez Chinês

en: Choose a MIDI file to open
pt: Escolher um arquivo MIDI para abrir

en: Choose a background color
pt: Escolher uma cor de fundo

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
pt: Escolher um vocabulário diferente para este Visualizador.

en: Choose a display depth
pt: Escolher uma profundidade de display

en: Choose a file
    to load
pt: Escolher um arquivo para carregar

en: Choose a line color
pt: Escolher uma cor de linha

en: Choose a super swiki:
pt: Escolher um super swiki:

en: Choose a vocabulary
pt: Escolher um vocabulário

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
pt: Choose a vocabulary
    azul = atual
    red = imperfeito

en: Choose an effect
    (it is now {1})
pt: Escolher um efeito (atual: {1})

en: Choose frequency (current: {1})
pt: Escolher freqüência (atual: {1})

en: Choose label font:
pt: Escolher o tipo de letra da etiqueta:

en: Choose magnification
    (currently {1})
pt: Escolher aumento (atual {1})

en: Choose orientation...
pt: Escolher orientação...

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
pt: Escolher o TIPO
    de dados para obter de
    {1}'s {2}

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
pt: Escolher o dado
    que você deseja extrair de {2} a partir de {1}

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
pt: Escolha a fonte padrão para ser usada para código e em áreas de trabalho, transcripts etc.

en: Choose the font to be used in code panes.
pt: Escolher a fonte a ser usada em painéis de código.

en: Choose the font to be used in list panes
pt: Escolher a fonte a ser usada em painéis de lista

en: Choose the font to be used in menus
pt: Escolher a fonte a ser usada em menus

en: Choose the font to be used in window titles.
pt: Escolher a fonte a ser usada em títulos de janela.

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
pt: Escolher a fonte a ser usada em abas textuais de flap

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
pt: Escolher as fontes padrão para uso em código ,listas, menus, mosaicos de janelas etc.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
pt: Escolher que cor deve ser usada para destaque de texto no Morphic

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
pt: Escolher que cor usar para destacar que paainel tem o foco do teclado

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
pt: Escolher que cor usar para o ponto de inserção de texto no Morphic

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
pt: Escolher que dispositivo físico está associado ao joystick.

en: Cipher
pt: Cifra

en: Circle
pt: Círculo

en: CircleCurve
pt: CurvaCircular

en: Class
pt: Classe :

en: Class ButtonBar
pt: Classe Barra de Botões

en: Class diagram Flap
pt: Aba de diagramas de Class

en: Clear all the pen trails in the interior.
pt: Limpar todos os rastros de caneta no interior.

en: Clear the graph of current contents
pt: Limpar o gráfico do conteúdo atual

en: Click here to allow other users on your mesh network to share things with you, and to obtain a menu listing other users with whom you may wish to share things that you create.   If you choose a user from that menu, you will obtain a "badge" representing that user, and you can use that badge to send objects to the user as well as to engage in text chat or voice chat with that user.
pt: Clique aqui para permitir que outros usuários na sua Vizinhança compartilhem coisas com você e também para obter uma listagem daqueles com os quais você quer compartilhas as coisas que criou.  Se você selecionar um usuário na lista que aparecerá, irá ganhar um crachá representando ele. Você poderá usar esse crachá para mandar objetos para esse usuário além de participar de um bate-papo de texto ou áudio.

en: Click here to choose your language.
pt: Clique aqui para escolher a sua língua.

en: Click here to edit the name of the script.
pt: Clique aqui para editar o nome do script

en: Click here to edit the player's name.
pt: Clique aqui para editar o nome do player.

en: Click here to empty the trash.
pt: Clique aqui para esvaziar a lixeira.

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
pt: Clique aqui para entrar no projeto chamado"{1}"

en: Click here to find a project.  Hold down this button to reveal additional options.
pt: Clique aqui para encontrar um projeto. Mantenha este botão clicado para ver outras opções.

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
pt: Cique aqui para obter uma pequena janela que lhe permitirá especificar que tipos de anotações, e em que ordem, você deseja ver nos painéis de anotação dos browsers e de outras ferramentas

en: Click here to get a menu of options for this book.
pt: Clique aqui para obter um menu de opções para esse livro.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
pt: Clique aqui para remover da tela esta ferramenta; você pode obter outra a qualquer momento que desejar do flap Widgets

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
pt: Clique aqui para rodar este script uma vez; manenha o botão premido para rodar repetidamente

en: Click here to select among options for scaling the Squeak screen; this can be useful for developing and viewing content intended for the OLPC on a non-OLPC computer.
pt: Clique aqui para selecionar a opção de escala para a tela do Squeak; isso pode ser útil para o desenvolvimento e para visualizar o conteúdo feito para o OLPC em um computador não-OLPC.

en: Click here to start or finish painting.
pt: Clique aqui para começar a ou terminar de pintar

en: Click to select a complex framed border
pt: Clique para selecionar uma borda complexa em quadro

en: Click to select a complex inset border
pt: Clique para selecionar uma borda complexa em baixo relevo

en: Click to select a complex raised border
pt: Clique para selecionar uma borda complexa em alto relevo

en: Click to select a simple colored border
pt: Clique para selecionar uma borda simples colorida

en: Click to select a simple inset border
pt: Clique para selecionar uma borda simples em baixo relevo

en: Click to select a simple raised border
pt: Clique para selecionar uma borda simples em alto relevo

en: Clipboard
pt: Prancheta

en: Clock
pt: Relógio

en: Close the topmost window if possible.
pt: Fechar a janela mais ao topo, se possível

en: Collapse
pt: Minimizar

en: Color
pt: Cor

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
pt: Cor somente pertence a um tab de flap quando o tab é textual ou "sólido". Este tab é atualmente gráfico, de modo que a escolha de cor não se aplica aqui.

en: Column
pt: Coluna

en: Command Key Actions
pt: Ações da tecla de Comando (Command Key)

en: Common Requests
pt: Solcitações comuns

en: Comparison from {1} to {2}
pt: Comparação de {1} a {2}

en: Composite State
pt: Estado Composto

en: Configure Video Device
pt: Configurar Dispositivo de Vídeo

en: Connector
pt: Conector

en: Connector Broom
pt: Vassoura conectora

en: Connector Button
pt: Botão de Conectores

en: Connector Properties for {1}
pt: Propriedades do Conector para {1}

en: ConnectorArrow
pt: Seta Conectora

en: Connectors
pt: Conectores

en: Connectors Flap
pt: Aba de Conectores

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue playing a paused presentation
pt: Continuar a mostrar uma apresentação que foi pausada

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
pt: Copiar o nome deste gráfico para a área de transferência

en: Couldn't find a web browser.  View
    page as source?
pt: Não foi encontrado nenhum navegador de web. Ver o código fonte da página?

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
pt: Criar um arquivo contendo as alterações registradas (indo tão longe quanto você quiser), e abrir uma janela naquele arquivo.

en: Create a new card
pt: Criar um novo cartão

en: Create a new change set and make it the current one.
pt: Criar um novo conjunto de alterações e torná-lo o atual.

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
pt: Criar um novo flap. Você pode convertê-lo num flap compartilhado se desejar.

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
pt: Criar novos cartões a partir de uma string formatada que está na prancheta

en: Create new cards from data in a file
pt: Criar novos cartões a partir de dados em um arquivo

en: Creates a new morphic project
pt: Cria um novo projeto mórfico

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
pt: Cria um novo projeto no estilo clássico "mvc"

en: Curve
pt: Curva

en: Curvy Arrow
pt: Seta curva

en: Curvy Connector
pt: Conector Curvo

en: Curvy ConnectorArrow
pt: Seta Conectora Curva

en: Debug (press shift to inspect morph)
pt: Depurar (aperte shift para inspecionar morf)

en: Default
pt: Por omissão

en: Delete the current card
pt: Excluir o cartão corrente

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
pt: Excluir este objeto -- atenção -- pode ser destrutivo!

en: Delete this page
pt: Excluir esta página

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
pt: Excluir todos os morfs não-janela postos sobre o mundo.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
pt: Excluir todas as janelas que não tem edições de texto não salvas.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
pt: Desenhe o seu próprio papel ilustrado e use-o aqui como textura de fundo.

en: Desired frames per second?
pt: Quadros por segundo desejados?

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
pt: Destruir todos os flaps compartilhados e inutilizar seu uso em todos os projetos.

en: Destroy thread <{1}> ?
pt: Destruir tópico <{1}> ?

en: Dial a telephone number
pt: Marca um número telefónico

en: Diamond
pt: Losango

en: Direction
pt: Direção

en: Directory to import
pt: Diretório a importar

en: Discard the changes to currently selected translated phrase?
pt: Descartar as alterações para a frase correntemente selecionada?

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
pt: Apresenta um sumário de todos os comandos pré-definidos e propriedades no vocabulário pré-definido de EToy

en: Do not write file
    Write file anyway
    Debug
pt: Não gravar o arquivo
    Gravar assim mesmo
    Depurar

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
pt: Você realmente quer fechar todas as janelas exceto aquelas com edições não aceitas?

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
pt: Você realmente quer descartar todos os objetos que não estão em janelas?

en: Do you really want to empty the trash?
pt: Você realmente quer esvaziar a lixeira?

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
pt: Você realmente quer jogar fora o que acabou de pintar?

en: Document
pt: Documento

en: DoubleClick
pt: Clique Duplo

en: Drag from here to get a parameter tile
pt: Arraste a partir daqui para ter um quadro de parâmetros

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
pt: Arraste para cá para mudar quão freqüente o botão repete enquanto o botão do mouse está pressionado

en: Drag in here to change the border width
pt: aArraste para cá para mudar a largura da borda

en: Drag in here to change the direction of the gradient
pt: Arraste para cá para mudar a direção do gradiente

en: Drag in here to change the halo width
pt: Arraste para cá para alterar a largura do halo

en: Drag in here to change the margins of the text
pt: Arraste para cá para alterar as margens do texto

en: Drag in here to change the offset of the shadow
pt: Arraste para cá para alterar o offset da sombra

en: Drag in here to change the origin of the gradient
pt: Arraste para cá para alterar a origem do gradiente

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
pt: Arraste-me lateralmente para girar sua figura.

en: Drag me to align other Morphs. Drag with the Shift key to move me without affecting other Morphs. Drag me with the second mouse button to align centers.
pt: Arraste-me para alinhar com outros Morphs. Arraste com a tecla Shift premida para me mover sem afectar outros Morphs. Arraste-me com o outro botão do rato para centrar.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
pt: Arraste-me para cima e para baixo para alterar o tamanho da sua figura.

en: Drop a Morph on me
pt: Largar um Morph em mim

en: Drop a Morph on me so that I can have something to make!
pt: Largar um Morph em mim de tal forma que eu tenha algo para criar!

en: Drop a Morph on the button.
pt: Largue um Morph no botão.

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
pt: Ponha um outro morf aqui para alterar o alvo e a acão deste botão. (Somente alguns morfs funcionarão)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
pt: Ponha um outro morf aqui para alterar a aparência visual deste botão quando o mouse entrar nele.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
pt: Ponha outro morf aqui para alterar a aparência visual deste botão quando o mouse é clicado sobre ele.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
pt: Ponha outro morf aqui para alterar a aparência visual deste botão. Ou clique aqui para obter um menu de possíveis morfs substitutos.

en: Drop this icon to start painting a new object.
pt: Arraste e solte este ícone para pintar um novo objeto.

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
pt: Solte isto dentro de uma área para lá começar uma pintura nova

en: Duplicate
pt: Duplicata

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
pt: Duplicar (aperte 'Shift' para criar uma irmã)

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
pt: Cada página será um arquivo no servidor. Você quer que os números das páginas sejam os nomes dos arquivos? Ou prefere você mesmo nomeá-los cada um

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
pt: Cada vez que você obtiver um destes retângulos de cor pastel, translúcidos e sem borda, ele terá uma cor diferente da vez anterior.

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Embed pin into...
pt: Inserir pin em...

en: Emphasis & alignment
pt: Ênfase e Alinhamento

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
pt: Esvazie todos os morfs que se acumularam na lixeira.

en: End State
pt: Estado Final

en: Enhanced Text
pt: Texto Melhorado

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
pt: Assegure-se de que todos os editores de script estão se referindo ao primeiro Player (em ordem alfabética externamente) do seu tipo.

en: Enter an expression that create the target
pt: Entre com uma expressão que cria o alvo

en: Enter grid size
pt: Entre com o tamanho da grade

en: Enter the number of H and/or V APs to create; use 0 for none
pt: Indique o número de H e/ou V APs a criar; utilize 0 para nenhum

en: Enter the point size
pt: Digite o tamanho do ponto

en: Enter things to search for
pt: Entre com o nome das coisas que quer buscar

en: Event Recorder
pt: Gravador de Eventos

en: Exact Match
pt: Correspondência Perfeita

en: Existing method removed  by this change-set
pt: Método Existente removido por este change-set

en: Exports the translations to GetText format.
pt: Exporta as traduções no formato GetText.

en: FFT size (currently
pt: tamanho FFT (actualmente

en: FFT size (currently {1})
pt: Tamanho da FFT (atualmente {1})

en: FSM ButtonBar
pt: Barra de botões FSM

en: FSM Flap
pt: Aba FSM

en: Fancy Text
pt: Texto Decorativo

en: Fewer controls
pt: Menos controles

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
pt: Arquivo '{1}' tem {2} bytes.
    Você pode usar o comando 'get' para ler o arquivo inteiro.
    
    Aqui estão os primeiros 3500 caracteres...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... fim dos primeiros 3500 ccaracteres.

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
pt: O arquivo '{1}' tem {2} bytes.
    Você pode usar o comando 'get' para ler o arquivo inteiro.
    
    Aqui estão os primeiros 5000 caracteres...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... fim dos primeiros 5000 caracteres.

en: File List
pt: Lista de Arquivos

en: File name?
pt: Nome do arquivo?

en: File name? (".morph" will be added to end)
pt: Nome de arquivo? (".morph" será acrescentado ao final)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
pt: Nome do arquivo? ("{1}" será acrescentado no final)

en: File not found: {1}
pt: Arquivo não encontrado: {1}

en: Final page
pt: Página final

en: Find options
pt: Opções de procura

en: Find those mines
pt: Procurar aquelas minas

en: Find...
pt: Procurar...

en: Finding possible loop points...
pt: Encontrando possíveis pontos de loop...

en: First page
pt: Primeira página

en: First project in thread
pt: Primeiro projeto no tópico

en: FishEye
pt: Lente "Olho de Peixe"

en: Flap problem
pt: Problema no Flap

en: Flasher
pt: Piscador

en: Font styles and sizes
pt: Tamanhos e estilos de fontes

en: For some reason, this file cannot be read
pt: Por alguma razão, este arquivo não pode ser lido

en: Forward
pt: Avançar

en: Frame Rate
pt: Velocidade (quadros por segundo)

en: Frame rate?
pt: Velocidade?

en: FrameRate
pt: Indicador de Velocidade

en: Frequency:
pt: Freqüência:

en: GIF file
pt: arquivo GIF

en: Games
pt: Jogos

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
pt: Fornece uma janela cheia de detalhes sobre como usar flaps.

en: Go back to previous URL in history
pt: Voltar para a URL anterior na história

en: Go forward to next URL in history
pt: Ir adiante para a próxima URL na história

en: Go to start page
pt: Ir para a página inicial

en: Go to the first card of the current background
pt: Ir para o primeiro cartão do fundo atual

en: Go to the first card of the entire stack
pt: Ir para o primeiro cartão de toda a pilha

en: Go to the last card of the current background
pt: Ir para o último carão do fundo atual

en: Go to the last card of the entire stack
pt: Ir para o último cartão da pilha inteira

en: Go to the next card
pt: Ir para o próximo cartão

en: Go to the previous card
pt: Ir para o cartão anterior

en: Go to this mark
pt: Ir até esta marca

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
pt: Governa quando as cores do menu devem ser derivadas da cor da área de trabalho

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
pt: Governa quando as janelas mórficas e menus devem ter cantos arredondados.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
pt: Governa se este joystick deve seguir os movimentos de um joystick real, físico, ligado ao computador.

en: Grab Patch
pt: Capturador de Áreas

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Gradient (slanted)
pt: Gradiente (inclinado)

en: Graph
pt: Gráfico

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
pt: Grupar todos os flaps padrões compartilhados ao longo da borda inferior da tela

en: Grouped by category
pt: Grupados por categoria

en: HTTP Proxy Editor
pt: Editor proxy de HTTP

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
pt: Halma - o clássico jogo de Xadrez Chinês de tabuleiro, escrito por Dan Ingalls

en: Hand Magnifier
pt: Lupa de Mão

en: Hand me a copy of this object
pt: Passe-me uma cópia deste objeto

en: Hand me a tile represting this object
pt: Me dê um quadro representando este objeto

en: Happy face
pt: Carinha feliz

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
pt: Tem alguns controles geralmente úteis; também é um lugar onde você pode "estacionar" objetos

en: Head size for arrowheads:
pt: Tamanho da cabeça de seta:

en: Help
pt: Ajuda

en: History
pt: História

en: Holder
pt: Suporte

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
pt: Suporta qualquer quantidade de texto; tem uma barra de rolagem

en: Horizontal resizing
pt: Redimensionamento horizontal

en: How many characters I have
pt: Quantos caracteres tenho

en: How many decimal places? (currently {1})
pt: Quantas casas decimais? (atualmente {1})

en: How many elements are within me
pt: Quantos elementos estão na minha lista

en: I cannot find that project
pt: Eu não consigo achar aquele projeto

en: I do need a name for the project
pt: Eu preciso mesmo de um nome para o projeto

en: I need a name
pt: Eu preciso de um nome

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
pt: Se quaisquer dos itens do desktop do mundo estiverem atualmente ocultos, torne-os visíveis,

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
pt: Se qualquer item do desktop estiver atualmente bloqueado, desbloqueá-los

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
pt: Se estiver marcado, então entradas para todas as instâncias serão mostradas, mas se não estiverem marcadas, só serão mostrados os scripts para cada tipo diferente de objeto. Consulte a ajuda disponível clicando no ? púrpura para mais informação.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
pt: Se estiver marcado, somente os scripts que estiverem pausados ou correndo serão mostrados

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
pt: Se estiver marcado, este flap estará disponível em todos os projetos mórficos; se não, será particular para este projeto.

en: If the button is to act when the mouse goes down
pt: Se o botão é para agir quando o botão do mouse desce

en: If the button is to act when the mouse goes up
pt: Se o botão é para executar quando o botão do mouse sobe

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
pt: Se verdadeiro, somente números inteiros são usados como valores; se falso, valores fracionários são permitidos.

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
pt: Se você perdeu de vista o objeto que este Visualizador está relacionado, use este item para (tentar) torná-lo visível

en: Image
pt: Imagem

en: Import...
pt: Importar...

en: Imports the translations from GetText format.
pt: Importa as traduções a partir de formato GetText.

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
pt: Iniciar a pintura de um objeto no playfield padrão.

en: Instances of {1} are not indexable
pt: Instâncias de {1} não são indexáveis

en: Instances of {1} do not respond to keyed accessing messages.
pt: As instâncias de {1} não respondem a mensagens de acesso com chave

en: Instrument name?
pt: Nome do instrumento?

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
pt: Isolar este projeto e seus subprojetos do restante do sistema. Alterações nos métodos aqui serão revogados quando você deixar este projeto.

en: Italic
pt: Itálico

en: JPEG file
pt: arquivo JPEG

en: Journal
pt: Diário

en: Joystick device number (currently {1})
pt: Número do dispositivo Joystick (atualmente {1})

en: Jump...
pt: Pular...

en: KEEP
pt: FICA

en: KedamaWorld
pt: MundoKedama

en: Label
pt: Etiqueta

en: Language Editor
pt: Editor de Linguagem

en: Language Editor for...
pt: Editor de Linguagem para...

en: Language editor for:
pt: Editor de linguagem para:

en: Language: {1}
pt: Linguagem: {1}

en: Lasso
pt: Laço

en: Last project in thread
pt: Último projeto no tópico

en: Length of this movie in number of frames
pt: Duração deste filme em número de quadros

en: Length of this movie in seconds
pt: Duração deste filme em segundos

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
pt: Permite que você escolha quantas casas decimais devem ser mostradas em leituras desta variável

en: Lets you open a window on a single file
pt: Permite que você abra uma janela em um único arquivo

en: Lets you record and play back interactions
pt: Permite que você grave e reproduza as interações

en: Lets you specify colors for standard system windows.
pt: Permite que você especifique as cores para as janelas padrão de sistema

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
pt: `Permite que você veja o status de todos os scripts pertencentes a todos os objetos scriptados do projeto.

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
pt: Suspende as canetas de todos os objetos em meu interior.

en: Line
pt: Linha

en: List direction
pt: Listar a direção

en: List of all the translated phrases.
pt: Lista de todas as frases traduzidas

en: List of all the untranslated phrases.
pt: Lista de todas as frases não traduzidas

en: Listener
pt: Ouvinte

en: Load A Project
pt: Carregue um projeto

en: Load a sine wave as the current graph
pt: Carregue uma onda senoidal como o gráfico corrente

en: Load it\Cancel
pt: Carregá-lo\Cancelar

en: Load the specified sound into the current graph
pt: Carregar o som especificado para dentro do gráfico atual

en: Loading
pt: Carregando

en: Loading
pt: carregando

en: Looks like a Squeak project - do you want to load it as such?
pt: Parece com um projeto Squeak - você quer carregá-lo como tal?

en: Loop cycles:
pt: Ciclos de loop:

en: Loop end:
pt: Final do Loop:

en: Loop length:
pt: Duração do Loop:

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
pt: Abaixa as canetas de todos os objetos em meu interior.

en: MIDI port for output:
pt: Porta MIDI para saída:

en: MPEGPlayer
pt: Player para MPEG

en: Magnification is fixed, sorry.
pt: O aumento é fixo, lamento.

en: Magnifier
pt: Lente de aumento

en: Main
pt: Principal

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
pt: Gravar no disco um retrato completo do estado corrente da imagem.

en: Make a new Project
pt: Fazer um novo Projeto

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
pt: Criar uma nova irmã deste objeto e passá-la para mim

en: Make a painting
pt: Fazer uma pintura

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
pt: Criar uma irmã (pressione Shift para fazer simples duplicata)

en: Make a tile representing this object
pt: Criar um mosaico para representar este objeto

en: Make all windows fully visible on the screen
pt: Tornar todas as janelas completamente visíveis na tela

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
pt: Fazer com que um browser aberto de submissões recentesseja a janela mais à frente, expandindo um contraído ou criando um novo se necessário.  Um browser de recentes submissões é um browser de lista de mensagens que mostra os métodos mais recentes, o último em primeiro.  Se você aubmeter alterações usando aquele browser, ele manterá atualizado, sempre mostrando as submissões mais recentes no topo do browser.

en: Make any number of sibling instances all at once
pt: Fazer qualquer número de instâncias irmãs todas de uma só vez.

en: Make certain this object is visible on the screen; flash its image for a little while, and give it the halo.
pt: Ter certeza que este objeto está visível na tela; piscar sua imagem por alguns momentos, e dar a ele o halo.

en: Make movable
pt: Tornar movível

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
pt: Fazer com que minha figura seja aquela que me lembrarei no meu baseGraphic

en: Make non-movable
pt: Tornar não-movível

en: Make the specified sound
pt: Faz o som especificado

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
pt: Fazer com que o status deste script em todas as minhas instâncias irmãs sejam iguais ao status que você vê aqui

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
pt: Fazer com que a janela mais à frente seja aquela mais atrás, e ativar a janela seguinte.

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
pt: Fazer desses valores correntes de campo os defaults para seus respectivos campos em novos cartões.

en: Maker Button
pt: Botão Criador

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
pt: Cria outro morf cujo player é da mesma classe deste. Ambas as irmãs compartilharão os mesmos scripts

en: Margins
pt: Margens

en: Message Names
pt: Nomes das Mensagens

en: Method Finder
pt: Localizador de Métodos

en: Mines
pt: Minas

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
pt: Modificar o livro antigo, ou fazer com que o novo livro tenha suas páginas compartilhadas

en: More
pt: Mais

en: More controls
pt: Mais controles

en: Move
pt: Mover

en: Move to trash
pt: Mover para a lixeira

en: Moves the object forward in the direction it is heading
pt: Move o objeto para frente na direção em que ele está apontando

en: Movie Player
pt: Tocador de Video

en: MovingEye
pt: Olho Vivo

en: Multi-page structures
pt: Estruturas multi-páginas

en: Multimedia
pt: Multimídia

en: Mute
pt: Mudo

en: My total length
pt: O meu comprimento total

en: NO FILE SELECTED
pt: NENHUM ARQUIVO SELECIONADO

en: Name this thread.
pt: Dê um nome a este tópico.

en: Name:
pt: Nome:

en: Navigator
pt: Navegador

en: Navigator Flap
pt: Flap do Navegador

en: New File Name?
pt: Novo Nome para o Arquivo?

en: New file name?
pt: Novo nome para o arquivo?

en: New grid origin (usually 0@0):
pt: Nova origem de grade (normalmente 0@0)

en: New grid spacing:
pt: Novo espaçamento de grade:

en: New height for thumbnails?
pt: Nova altura para miniaturas?

en: New key?
pt: Nova chave?

en: New movie name?
pt: Novo nome do video?

en: New name for "
pt: Novo nome para "

en: New title for this window
pt: Novo título para esta janela

en: New {1} Name?
pt: Novo {1} Nome?

en: Next Card
pt: Próximo Cartão

en: Next page
pt: Próxima página

en: NextPage
pt: Próxima Página

en: No
pt: Não

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
pt: Não foram encontrados arquivos .mid/.midi no diretório Squeak

en: No Scaling
pt: Não usa escala

en: No fileName is selected
pt: Não foi selecionado nenhum nome de arquivo

en: No matches found for "
pt: Não foram encontradas combinações para "

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
pt: Não é um arquivo de video MPEG ou JPEG: {1}

en: Note
pt: Nota

en: OR Gate
pt: Porta OR

en: Object Catalog
pt: Catálogo de Objetos

en: Objects
pt: Objetos

en: Offers a variety of ways to create new objects
pt: Oferece uma variedade de maneiras de criar novos objetos

en: Okay
pt: OK

en: Open
pt: Abrir

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
pt: Abrir uma ferramenta de visualização de 3 partes

en: Open a Viewer for me
pt: Abrir um Visualizador para mim

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
pt: Abrir um Visualizador que permitirá que tudo sobre este objeto seja visto e controlado.

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
pt: Abrir um classificador de alterações que lhe mostra dois conjuntos de alterações de cada vez, facilitando os métodos copiar e mover entre eles.

en: Open a dialog to configure the video device
pt: Abre um diálogo para configurar o dispositivo de vídeo

en: Open an Arrow editor
pt: Abrir um editor de Setas

en: Open an Inspector on this object
pt: Abrir um Inspetor neste objeto

en: Open up a Viewer for this object
pt: Abrir um Visualizador para este objeto

en: Opening journal entry
pt: Abrindo entrada no Diário

en: Origin
pt: Origem

en: PNG file
pt: arquivo PNG

en: PUBLISH IT!
pt: PUBLIQUE!

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
pt: Browser de Pacotes: como um Browser de Sistema, exceto por um nível extra de categorização no painel superior esquerdo, de forma a que classes-categorias são organizadas em grupos chamados "pacotes"

en: Package List
pt: Lista de Pacotes

en: Package Loader
pt: Carregador de Pacotes

en: Packages
pt: Pacotes

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
pt: Página não tem uma url. Envie antes a página para o servidor.

en: Page?
pt: Página?

en: Paint
pt: Pintar

en: Paint background
pt: Pintar o fundo

en: Painting
pt: Pintura

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Particles
pt: Partículas

en: Pause
pt: Pausar

en: Pause all ticking scripts.
pt: Pausar todos os scripts.

en: Personal Start Page
pt: Página Pessoal Inicial

en: PhonePad
pt: TecladoTelefone

en: PianoKeyboard
pt: Teclado de Piano

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
pt: Escolha um nome de 24 caracteres ou menos e evite os seguintes:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
pt: pegar este objeto -- atenção: como isso remove o objeto de seu container, efeitos adversos podem ocorrer.

en: Pick up
pt: Pegar

en: Picture
pt: Imagem

en: Play
pt: Tocar

en: Play After
pt: Tocar Depois

en: Play Before
pt: Tocar Antes

en: Play Loop
pt: Tocar Sem-Fim

en: Play the current graph as a sound
pt: Tocar o gráfico atual como um som

en: Play until the given position, then stop
pt: Tocar até a posição marcada, e pare.

en: Please be reasonable!
pt: Por favor, seja razoável!

en: Please click on a Stack
pt: Por favor, clique em uma Pilha

en: Please describe this project
pt: Por favor descreva este projeto

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
pt: Por favor, entre com um número maior que um.
    (nota: isto não poderá ser desfeito, assim responda zero para abortar, se você precisa fazer antes um backup)

en: Please enter the desired border width
pt: Por favor, entre com a largura de borda desejada

en: Please enter the name
pt: Por favor, entre com o nome

en: Please enter your login name
pt: Por favor entre com o seu nome de login

en: Please make the name 24 characters or less
pt: Por favor faça com que o nome tenha 24 caracteres ou menos

en: Please name this thread.
pt: Por favor dê um nome a esse tópico.

en: Please remove any funny characters
pt: Por favor remova todos os caracteres "engraçados"

en: Please remove any funny characters from the name
pt: Por favor remova todos os caracteres "engraçados" do nome

en: Please select a file
pt: Por favor selecione um arquivo

en: Pointing Hand
pt: Mão apontadora

en: Pointing Hand2
pt: Mão apontadora 2

en: Polygon
pt: Polígono

en: Preferences
pt: Preferências

en: Present a virtual display that approximates the actual OLPC display in resolution, centered within the actual Squeak display window.
pt: Mostra uma tela virtual que se aproxima em resolução da tela real de um OLPC, que fica centralizada  dentro da janela do Squeak.

en: Present the Viewing menu
pt: Apresentar o menu de visualização

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pt: Apresenta uma lista de todas as janelas que tem alterações não consumadas; se você escolher uma da lista, ela passa a ser a janela ativa.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pt: Apresenta uma lista de todas as janelas; se você escolher uma da lista, ela passa a ser a janela ativa.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pt: Apresenta uma lista dos browsers que tem alterações não consumadas; se você escolher um da lista, ele passa a ser a janela ativa.

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
pt: Apresenta a você um menu de temas; A ajuda-em-balão de cada item lhe informará sobre o tema respectivo. Se você escolher um tema, muitas preferências diferentes que fazem parte daquele tema são ajustadas ao mesmo tempo; você pode alterar subseqüentemente quaiquer ajustes usando o Painel de Preferências

en: Press here to get a menu
pt: Aperte aqui para obter um menu

en: Press me
pt: Aperte-me

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
pt: Aperte para mudar o estado do ritmo. Mantenha apertado para ajustar o ritmo

en: Previous Card
pt: Cartão Anterior

en: Previous page
pt: Página Anterior

en: Previous project
pt: Projeto anterior

en: PreviousPage
pt: Página Anterior

en: Print...
pt: Imprimir...

en: Proceed
pt: Prosseguir

en: Processes
pt: Processos

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
pt: Apresenta um resumo dos objetos scriptados no projeto, e todos os seus scripts.

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
pt: Navegador de projeto: inclui controles para navegar entre os projetos vinculados. Também suporta a procura, carga e publicação de projetos em um ambiente compartilhado

en: Project password
pt: Senha do Projeto

en: ProjectHistory
pt: História do Projeto

en: Projects on Parade
pt: Parada de Projetos

en: Properties for {1}
pt: Propriedades para {1}

en: Provides a type-in pane allowing you to match
pt: Provê um painel de texto permitindo-lhe a busca

en: Proxy Server Named: '{1}' port: {2}.
pt: Servidor de Proxy Chamado: '{1}' porta {2}.

en: Publish
pt: Publicar

en: Publish As...
pt: Publicar Como...

en: Publish This Project
pt: Publique este Projeto

en: Publish options
pt: Opções de Publicação

en: Publish to Different Server
pt: Publicar em um servidor diferente

en: Publishing
pt: Publicando

en: Put the balloon help here
pt: Colocar o balão de ajuda aqui

en: Quality level (1 to 100)?
pt: Nível de Qualidade (1 a 100)?

en: Quit
pt: Desistir

en: Quit Squeak altogether
pt: Sair completamente do Squeak

en: Random
pt: Aleatório

en: Random Connectors
pt: Conectores Aleatórios

en: RandomConnector
pt: LigadorAleatorio

en: Reading
pt: A ler

en: Really delete this card and all of its data?
pt: Realmente excuir este cartão e todos os seus dados?

en: Really delete {1}?
pt: Realmente excluir {1}?

en: Really throw this away
pt: Realmente jogar isto fora

en: Rearranges my contents in random order
pt: Rearranjar meu conteúdo em ordem aleatória

en: Recent
pt: Recente

en: Recent URLs
pt: URLs recentes

en: Record
pt: Gravar

en: Rectangle
pt: Retângulo

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
pt: Reduzir todas as janelas abertas a formas minimizadas que só mostrem títulos.

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload anyway\Cancel
pt: Recarregar assim mesmo\Cancelar

en: Reload page
pt: Recarregar página

en: Remove
pt: Remover

en: Remove all elements from the playfield
pt: Remover todos os elementos do 'Playfield'

en: Remove all the Viewers from this project.
pt: Remover todos os Visualizadores deste projeto

en: Remove label
pt: Remover rótulo

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
pt: Remover este script da tela (você pode abrí-lo novamente a partir de um Viewer)

en: Removing "{1}".
    Are you sure you want to do this?
pt: Removendo "{1}". Você tem certeza que quer fazer isso?

en: Repaint
pt: Repintar

en: Repeat
pt: Repetir

en: Reports whether the mouse button is down
pt: Relata quando o botão do mouse desce

en: Reports whether the mouse button is up
pt: Relata quando o botão do mouse sobe

en: Resume running all paused scripts
pt: Retomar o funcionamento de todos os scripts pausados

en: Return to a recent URL in history
pt: Voltar a uma URL recente na história

en: Reverb Disable
pt: Reverberação desabilitada

en: Reverse the graph
pt: Inverter o gráfico

en: Revert to saved version
pt: Reverter à versão gravada

en: Rewind
pt: Voltar

en: Rewind the movie/sound
pt: Retornar ao início do video/som

en: Rotate
pt: Girar

en: RoundGlass
pt: Lupa Redonda

en: RoundRect
pt: Retângulo Arredondado

en: Row
pt: Linha

en: Ruler
pt: Régua

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
pt: Rodar todos os scripts pausados exatamente uma vez. Manter o botão do mouse premido em "Step" e tudo rodará até que você o solte

en: Run this command once.
pt: Execute este comando uma vez.

en: Sad face
pt: Carinha triste

en: Sampling rate (currently
pt: Taxa de amostragem (actualmente

en: Sampling rate (currently {1})
pt: Taxa de amostragem (atualmente {1})

en: Save
pt: Salvar

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
pt: Salvar um arquivo que, quando recarregado, reconstitui o Mundo atual,

en: Save changes before quitting?
pt: Salvar as mudanças antes de sair?

en: Scale the Squeak display so that it appears to have the same resolution as an OLPC display.  If you resize the Squeak window to approximate the physical dimensions of the real OLPC display, this will result in an appearance that closely resembles the appearance on an OLPC screen.
pt: Muda a escala da tela do Squeak de forma que ela pareça ter a mesma resolução de uma tela OLPC. Se você mudar o tamanho da janela do Squeak de forma que ela se aproxime das dimensões físicas da tela de um OLPC, isso irá resultar em um visual muito próximo daquele encontrado na tela real do laptop.

en: Scaled Virtual Extent
pt: Extensão virtual em escala

en: Scamper's Home Page
pt: Página Inicial do Scamper

en: Schematic Connector
pt: Conector Esquemático

en: ScorePlayer
pt: Player de Partituras

en: Script Editor
pt: script editor

en: Script Name
pt: Nome do Script

en: Script Status
pt: Status do Script

en: Scriptable Button
pt: Botão Scriptável

en: Scripting
pt: Edição de Scripts

en: Scrolled State
pt: Estado Rolado

en: Scrolling Text
pt: Texto Rolável

en: Search
pt: Buscar

en: See the script for this button
pt: Ver o script para este botão

en: Segment not written
pt: Segmento não escrito

en: Select a File:
pt: Selecione um arquivo:

en: Select the file...
pt: Selecione o arquivo...

en: Send a message to all the objects inside the playfield
pt: Enviar uma mensagem a todos os objetos que estão dentro do playfield

en: Server responded: {1}
pt: Servidor respondeu: {1}

en: Set Loop End
pt: Ajustar o Final do Loop

en: Set Loop Start
pt: Ajustar o Início do Loop

en: Set forward direction
pt: Ajustar direção avante

en: Set the spacing to be used when gridding is on
pt: Ajustar o espaçamento a ser usado quando o gradeamento estiver ligado

en: Set the trail style for pens of all objects within
pt: Estabelecer o estilo do traço para as canetas de todos os objetos no interior

en: Set transition
pt: Estabelecer a transição

en: Show
pt: Mostrar

en: Show more info on this project.
pt: Mostrar mais informações sobre este projeto.

en: Shows two change sets side by side
pt: Mostra dois conjuntos de alterações lado-a-lado

en: Shuffle the contents of the playfield
pt: Embaralhar o conteúdo do 'playfield'

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
pt: Semelhante ao browser comum, mas possui um painel extra que grupa classes-categorias que iniciam com o mesmo prefixo

en: Simple Text
pt: Texto Simples

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
pt: Como este projeto ainda não foi salvo, não posso contar a alguém onde ele está.

en: Size
pt: Tamanho

en: Slider
pt: Deslizador

en: SlimeMold
pt: Molde de barro

en: Smart Label
pt: Etiqueta inteligente

en: Some hints about how to use Stacks
pt: Algumas dicas de como usar Pilhas

en: Sorry that name is already used
pt: Desculpe, aquele nome já é usado

en: Sorry, I cannot find that file
pt: Lamento, não consigo encontrar aquele arquivo

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
pt: Desculpe, não foram encontrados arquivos adequados (nomes devem terminar em .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
pt: Lamento, mas você só pode pintar um objeto a cada vez

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
pt: Lamento, mas {1} já está em uso em um script.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
pt: Sortear todos os cartões do fundo atual usando algum campo como a chave de sorteio

en: Sound
pt: Som

en: Sound Recorder
pt: Gravador de Som

en: SoundRecorder
pt: Gravador de Som

en: Sounds
pt: Sons

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
pt: Especificar o que a LimitClass deve ser para este Viewer -- i.e., a classe mais genérica cujos métodos e categorias devem ser consideradas aqui.

en: Spectrum Analyzer
pt: spectrum analyzer

en: Squeak's Home Page
pt: Página Inicial do Squeak

en: SqueakMap Package Loader
pt: Carregador de Pacote SqueakMap

en: Stack
pt: Pilha

en: Stack Help
pt: Ajuda para Pilha

en: Stack Tools
pt: Ferramentas de Pilha

en: Standard System Fonts
pt: Fontes Padrão de Sistema

en: Star
pt: Estrela

en: Start
pt: Iniciar

en: Start State
pt: Estado Inicial

en: Start a new project
pt: Iniciar um novo projeto

en: Start playing the movie/sound
pt: Começar a tocar o video/som

en: State
pt: Estado

en: Sticky Pad
pt: Bloco Aderente

en: Stop
pt: Parar

en: Stop and Quit Etoys
pt: Para e sai do Etoys

en: Stop loading page
pt: Parar de carregar a página

en: Stop playing the movie/sound
pt: PArar de tocar o video/som

en: Stop using Proxy Server.
pt: Parar de usar um Servidor de Proxy

en: Stop!
pt: Pare!

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
pt: Botões Stop (Parar), Step (Passo), and Go (Avançar) para controlar todos os scripts do seu projeto de uma só vez. A ferramenta pode também ser "aberta" para controlar cada script do seu projeto de forma individual.

en: Store anyway\Cancel
pt: Guardar assim mesmo\Cancelar

en: Style
pt: Estilo

en: Sugar Navigation Flap
pt: Aba de navegação do Sugar

en: Sugar Navigator Flap
pt: Aba de Navegação do Sugar

en: Supplies
pt: Suprimentos

en: Supplies Flap
pt: Flap de Suprimentos

en: T R A S H
pt: L I X E I R A

en: THIS CLASS HAS NO COMMENT!
pt: ESTA CLASSE NÃO TEM COMENTÁRIOS!

en: TOSS
pt: LIXO

en: TabbedPalette
pt: Paleta com abas

en: Target:
pt: Alvo:

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
pt: Informa se o menor valor está no topo/esquerda (descendente = falso) ou abaixo/direita (descendente = verdadeiro)

en: Test
pt: Testar

en: Test Runner
pt: Realizador de testes

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
pt: Testa/Sim/Não placas para testar a condição.

en: Tetris, yes Tetris
pt: Tetris, sim Tetris

en: Text
pt: Texto

en: Text (border)
pt: Texto (borda)

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Text Ellipse
pt: Elipse de Texto

en: Text Rectangle
pt: Rectângulo de Texto

en: Text chat
pt: Chat de texto

en: Text chat+
pt: Chat de texto +

en: Text that you can edit into anything you desire.
pt: Texto que você pode editar para qualquer coisa que desejar

en: Text that you can edit into anything you wish
pt: Texto que você pode editar em qualquer coisa que desejar

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
pt: Texto que se pode agarrar e mover para qualquer sítio

en: That server has an older version of the project.
pt: Aquele servidor tem uma versão mais antiga do projeto.

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
pt: O ramo "mais..." oferece a você itens de menu que são menos freqüentemente usados

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
pt: O Cipher Panel: Um playground para criptogramas, por Dan Ingalls

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
pt: O Crostic Panel: Um jogo clássico de diagramas de palavras, por Dan Ingalls

en: The Player at my first end
pt: O Leitor na minha primeira extremidade

en: The Player at my second end
pt: O Leitor na minha segunda extremidade

en: The Squeak Swiki
pt: O Swiki de Squeak

en: The SqueakLand Home Page
pt: A home page SqueakLand

en: The X coordinate of my first end
pt: A coordenada X da minha primeira extremidade

en: The X coordinate of my midpoint
pt: A coordenada X do meu ponto central

en: The X coordinate of my second end
pt: A coordenada X da minha segunda extremidade

en: The Y coordinate of my first end
pt: A coordenada Y da minha primenra extremidade

en: The Y coordinate of my midpoint
pt: A coordenada Y do meu ponto central

en: The Y coordinate of my second end
pt: A coordenada Y da minha segunda extremidade

en: The amount of displacement
pt: A quantodade de deslocamento

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
pt: O ângulo entre a parte positiva do eixo-x e o vetor que conecta a origem à posição do objeto

en: The angle to another turtle
pt: O ângulo até outra tartaruga

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
pt: O ângulo, em graus, que o vetor de minha direção faz com o eixo dos x positivo

en: The angular displacement
pt: O deslocamento angular

en: The blue component in specified patch.
pt: O componente azul no caminho especificado.

en: The bottom edge
pt: A borda inferior

en: The brightness under the center of the object
pt: O brilho sob o centro do objeto

en: The cell inset
pt: O baixo-relevo da célula

en: The character at the my cursor position
pt: O carácter na posição do cursor

en: The characters in my contents
pt: Os caracteres do meu conteúdo

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
pt: Os caracteres dos objetos dentro de mim, de uma extremidade a outra

en: The color of the background behind the text
pt: A cor do fundo atrás do texto

en: The color of the drop shadow
pt: A cor do sobreado de fundo

en: The color of the object
pt: A cor do objeto

en: The color of the object's border
pt: A cor da borda do objeto

en: The color of the slider
pt: A cor do deslizador

en: The color under the center of the object
pt: A cor sob o centro do objeto

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
pt: A posição atual do cursor, trazido de volta ao início, se apropriado

en: The distance to another turtle
pt: A distância até outra tartaruga

en: The factor by which the object is magnified
pt: O fator pelo qual o objeto é ampliado

en: The first character in my contents
pt: O primeiro carácter do meu conteúdo

en: The first object in my contents
pt: O primeiro objecto no meu conteúdo

en: The flag that governs the visibility of turtle
pt: A opção que governa a visibilidade da tartaruga

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
pt: O flap propriamente dito precisa estar aberto para que você possa alterar a sua cor.

en: The graphic shown in the background of this object
pt: O gráfico mostrado no fundo deste objeto

en: The green component in specified patch.
pt: O componente verde no caminho especificado.

en: The height
pt: A altura

en: The horizontal displacement
pt: O deslocamento horizontal

en: The index of the chosen element
pt: O índice do elemento escolhido

en: The last character in my contents
pt: O último carácter do meu conteúdo

en: The last value obtained
pt: O último valor obtido

en: The layout inset
pt: O baixo-relevo do layout

en: The left edge
pt: A borda esquerda

en: The length
pt: O comprimento

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
pt: O comprimento do vetor que conecta a origem à posição do objeto

en: The luminance under the center of the object
pt: A luminância sob o centro do objeto

en: The name for the subtitles file
pt: O nome do arquivo de subtítulos

en: The name for the video file
pt: O nome do arquivo de video

en: The name of the arrow at my first end
pt: O nome da seta na minha primeira extremidade

en: The name of the arrow at my second end
pt: O nome da seta na minha segunda extremidade

en: The name of the script to which this operation applies
pt: O nome do script para o qual se aplica esta operação

en: The number represented by my contents
pt: O número representado pelo meu conteúdo

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
pt: O número representado quando o botão giratório está à esquerda ou em cima do deslizador; o menor valor retornado pelo deslizador.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
pt: O número representado quando o botão giratório está à direita ou abaixo do deslizador; o maior valor retornado pelo deslizador.

en: The only changes are the ones you made here.
pt: As únicas alterações são aquelas que você fez aqui.

en: The ordinal number of the current card
pt: O número ordinal do cartão atual

en: The ordinal number of the current page
pt: O número ordinal da página atual

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
pt: A simulação original, intensivamente otimizada dos átomos quicantes, por John Maloney

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
pt: A imagem originalmente pintada para este objeto, mas pode ser subsequentemente alterada via menu ou script

en: The place where all your trashed morphs go.
pt: O lugar para onde vão todos os morfs jogados fora.

en: The position among my characters that replacement text would go
pt: A posição, entre os meus caracteres, onde o texto deve ser colocado

en: The project {1}
    contains sub-projects.  You must remove these
    explicitly before removing their parent.
pt: O projeto {1} cont'rm sub-projetos. Você precisa removê-los explicitamente antes de remover seu pai.

en: The red component in specified patch.
pt: O componente vermelho no caminho especificado.

en: The right edge
pt: A borda direita

en: The sample value at the current cursor location
pt: O valor amostral na posição atual do cursor

en: The saturation under the center of the object
pt: A saturação sob o centro do objeto

en: The second color used when gradientFill is in effect
pt: A segunda cor usada quando o gradientFill está aplicado

en: The style of the object's border
pt: O estilo da borda do objeto

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
pt: A hora do dia. Se você prefere ver os segundos, veja meu menu.

en: The top edge
pt: A borda superior

en: The vertical displacement
pt: O deslocamento vertical

en: The width
pt: A largura

en: The width of the main part of the Connector
pt: A largura da parte principal do Conector

en: The width of the object's border
pt: A largura da borda do objeto

en: The wording on the button
pt: Os dizeres do botão

en: The x coordinate
pt: A coordenada x

en: The x coordinate of the mouse pointer
pt: A coordenada x da seta do mouse

en: The y coordinate
pt: A coordenada y

en: The y coordinate of the mouse pointer
pt: A coordenada y da seta do mouse

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
pt: As coisas colocadas aqui serão automaticamente organizadas em coluna. Uma vez que você acrescentou seus próprios itens aqui, você vai querer remover os retângulos simples e coloridos, com que isto iniciou, e vai querer alterar esta mensagem em balão de ajuda para uma de sua preferência!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
pt: As coisas colocadas aqui serão automaticamente organizadas em uma linha. Uma vez que você acrescentou seus próprios itens aqui, você vai querer remover os ovos simples e coloridos, com o que isso se iniciou, e vai querer alterar a mensagem em balão de ajuda para uma de sua preferência!

en: This book is already open in some other project
pt: Este livro já está aberto em algum outro projeto

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
pt: Este livro está marcado como 'guardar em um arquivo'. Várias páginas usam um Player comum. Em vez disso, salve o proprietário do livro.

en: This border style cannot be used here
pt: Este estilo de borda não pode ser usado aqui

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
pt: Isto controla a linguagem humana pela qual mosaicos devem ser visualizados. É potencialmente extensível para ser um verdadeiro mecanismo de localização, mas inicialmente funciona apenas no sistema clássico de scripting em mosaicos. Cada projeto tem sua própria escolha de linguagem.

en: This file's version ({1}) is higher than 
    the currently supported version ({2}). 
    It may contain features that are not supported 
    and it may not display correctly.
    Do you want to continue?
pt: A versão ({1}) deste ficheiro é mais recente 
    que a actualmente suportada ({2}). 
    Pode conter características que não são suportadas 
    e pode não ser exibida correctamente.
    Quer continuar?

en: This is Scamper, a WWW browser for Squeak.  Here are some URL's to start at:
pt: Este é o Scamper, um browser de WWW para Squeak. Aqui estão alguns URL's para começar:

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
pt: Este é o nome do Player ao qual esse script pertence; se você clicar aqui, você obterá um menu com opções interessantes relativos a esse player e script

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
pt: Este é o nome do script para o qual esta entrada faz parte.

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
pt: Isto permite ajustar os pontos de anexação num Morph

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
pt: Este objeto será sempre mostrado não importando o que estiver no clipboard de texto

en: This project is not all here. I will try to load a complete version.
pt: Este projeto não está todo aqui. Vou tentar carregar uma versão completa.

en: This project thinks it has never been on a server
pt: Este projeto pensa que ele nunca esteve num servidor

en: This space is empty
pt: O espaço está vazio

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
pt: Este mosaico refere-se a um objeto gráfico real; use este item de menu para pegar aquele objeto.  Cuidado!  Isso pode remover o objeto do lugar onde ele realmente deve ficar.

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
pt: Isto irá pegar o objeto que o Visualizador está olhando para, e entregá-lo a você. Clique o botão (esquerdo) para soltá-lo

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
pt: Isto removerá todas as janelas exceto aquelas que contém edições de texto ainda não submetidas, e também removerá todos os morfs não-janelas (que não sejam flaps) encontradas no desktop. Você tem certeza que quer fazer isto?

en: ThreadNavigator
pt: Navegador de Tópicos

en: Ticks (now: {1}/sec)
pt: Ticks (agora: {1}/seg)

en: Tile
pt: Quadro

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
pt: Mosaicos para questionar se o botão do mouse está down

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
pt: Mosaicos para questionar se o botão do mouse está up

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
pt: RepeteVezes placa para executar uma seção de código várias vezes.

en: Title
pt: Título

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
pt: Para remover um objeto, solte-o em qualquer lixeira. Para ver, e talvez recuperar, itens que foram jogados fora, clique duplo em qualquer lixeira. Coisas são retidas na lixeira se a preferência "preservar Lixo" tiver sido estabelecida, de outra forma elas são eliminadas imediatamente.

en: To resize the script, uncheck the box below
pt: Para redimensionar o script, desmarque  quadrícula abaixo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
pt: Ferramentas para construir stacks.  Cuidado!!  Poderosas mas novas e subdocumentadas

en: Transcript
pt: Transcrição

en: Translation for the selected phrase in the upper list.
pt: Tradução para a frase selecionada na lista acima.

en: Trash
pt: Lixeira

en: Trim
pt: Aparar

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
pt: Verdadeiro, se mostro um cursor e atento ao teclado

en: TrueType banner
pt: Tarja em TrueType

en: Try to find a server\Cancel
pt: Tente encontrar um servidor/Cancelar

en: Turn auto-extent on or off
pt: Ativar ou Desativar a auto-extensão

en: Turn auto-fit on or off
pt: Ativar ou Desativar o auto-ajuste

en: Turn drop shadows on or off
pt: Ativar ou Desativar os sobreados

en: Turn gradient fill on or off
pt: Ativar ou Desativar o preenchimento em gradiente

en: Turn grid on
pt: Activar a grelha

en: Turn line wrapping on or off
pt: Ativar ou Desativar a quebra automática de linha

en: Turn lock on or off
pt: Ativar ou Desativar o bloqueio

en: Turn mouse-over highlighting on or off
pt: Ativar ou Desativar o destaque por 'mouse-over'

en: Turn radial gradient on or off
pt: Ativar ou Desativar o gradiente radial

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
pt: Ativar ou Desativar a repetição enquanto o botão do mouse for mantido pressionado

en: Turn rounded corners on or off
pt: Ativar ou Desativar o arredondamento de cantos

en: Turn solid fill on or off
pt: Ativar ou Desativar o preenchimento sólido

en: Turtle
pt: Tartaruga

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
pt: Digite um número dentro da placa para especificar a tartaruga individual.

en: Type here and all entries that match will be shown.
pt: Digite aqui e todas as entradas que coincidirem serão mostradas.

en: UML Package
pt: Pacote UML

en: UNDO
pt: VOLTA

en: Um, no, let me reconsider
pt: Hmm... não, deixe-me reconsiderar

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Undo the last change
pt: Desfazer a última alteração

en: Unhide all hidden objects.
pt: Mostrar todos os objetos ocultos.

en: Unnamed
pt: Sem nome

en: Untitled
pt: Sem título

en: Untitled Window
pt: Janela sem título

en: Use the journal to delete entries
pt: Use o Diário para apagar suas entradas

en: Use the normal Squeak display, without applying any special scaling.
pt: Utilizar a tela padrão do Squeak sem aplicar nenhuma mudança de escala especial.

en: Value:
pt: Valor:

en: Versions
pt: Versões

en: Vertical resizing
pt: Redimensionamento vertical

en: Video Device Configuration
pt: Configuração do Dispositivo de Video

en: Video brightness
pt: Brilho do vídeo

en: Video contrast
pt: Contraste do vídeo

en: Video resolution
pt: Resolução do vídeo

en: View web page as source
    Cancel
pt: Ver o código fonte da página web
    Cancelar

en: WARNING
pt: ADVERTÊNCIA

en: WaveEditor
pt: Editor de Wave

en: Welcome
pt: Bem-Vindo

en: What to show
pt: O que mostrar

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
pt: Quando o auto-centralizador estiver ativado, todas as vezes em que você soltar o botão goratório do Joystick, ele retorna à posição neutra no centro do dispositivo

en: When should this script run?
pt: Quando este script deve rodar?

en: When the script should fire
pt: Quando este script deve disparar?

en: Where in the world menu is...
pt: Onde no menu do mundo está...

en: Where should the new flap cling?
pt: A que deve o novo flap aderir?

en: Whether I am drawn as a smooth curve
pt: Se estou a ser desenhado como uma curva suave

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
pt: Se estou limitado a segmentos horizontais e verticais

en: Whether a drop shadow is shown
pt: Se uma sombra é mostrada

en: Whether a gradient fill should be used
pt: Se um preenchimento em gradiente deve ser usado

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
pt: Se um simples arrastar com mouse sobre este objeto deve permitir que o objeto seja pego

en: Whether corners should be rounded
pt: Se os cantos devem ser arredondados

en: Whether drop is enabled
pt: Se o objeto aceita outro objeto solto sobre ele

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
pt: QUalquer que seja o preenchimento em gradiente, se usado, deverá ser radial

en: Whether the morph is in auto-extent mode
pt: Quando o morph está no modo auto-ajustável

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
pt: Se este objeto é resistente à remoção pela alça X (rosa) do halo

en: Whether this object should be blind to all input
pt: Se este objeto não responde a qualquer ação sobre ele

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
pt: Se se deve aplicar as alterações a todo o texto ou somente à parte selecionada

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
pt: A direção que o objeto está apontando. 0 é para cima

en: Who should be be unlocked?
pt: Quem deve ser desbloqueado?

en: Wording for this flap:
pt: Texto para este flap:

en: Workspace
pt: Área de Trabalho

en: World
pt: Mundo

en: WorldStethoscope
pt: EstetoscópioDoMundo

en: XOR Gate
pt: Porta XOR

en: Yes
pt: Sim

en: \Please cancel, rename this project, and see what is there.
pt: \Por favor, cancele, renomeie este projeto, e veja o que está acontecendo.

en: \Project:
pt: \Projeto:

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
pt: \ESTE PROJETO NUNCA FOI SALVO

en: \There are newer version(s) in the local directory
pt: \Existe(m) versão/versões mais nova(s) no diretório local

en: \There are newer version(s) on the server
pt: \Existe(m) versão/versões mais nova(s) no servidor

en: a menu of debugging items
pt: um menu de itens de depuração

en: a menu of palette-related controls
pt: um menu de controles de paleta

en: a stream
pt: um stream

en: a tool for discarding objects
pt: uma ferramenta para descartar objetos

en: a window full of useful expressions.
pt: uma janela cheia de expressões úteis

en: abandon costume history
pt: abandonar história habitual

en: abandon this execution by closing this window
pt: abandonar esta execução fechando esta janela

en: about flaps...
pt: sobre flaps...

en: about this system
pt: sobre este sistema

en: about this system...
pt: sobre este sistema...

en: accept
pt: aceitar

en: accept (s)
pt: aceitar (s)

en: accept drops
pt: aceita colocações

en: accept on CR
pt: aceitar com CR (Carriage Return)

en: accept on focus loss
pt: aceitar mesmo com perda do foco

en: add
pt: acrescentar

en: add a border around this shape...
pt: acrescentar uma borda em volta desta forma...

en: add a card of background...
pt: acrescenta um cartão ao fundo...

en: add a card of this background
pt: acrescenta um cartão deste fundo

en: add a label at my middle
pt: adicionar uma etiqueta ao meu centro

en: add a new breed of turtle
pt: adiciona nova espécie de tartaruga

en: add a new patch variable
pt: acrescentar uma nova variável de retalho

en: add a new script
pt: acrescenta um novo script

en: add a new variable
pt: acrescentar uma nova variável

en: add arbitrary shape...
pt: adicionar forma arbitrária...

en: add bar label
pt: adicionar barra de etiqueta

en: add button
pt: acrescentar botão

en: add channel
pt: acrescentar canal

en: add halo
pt: acrescenta halo

en: add item...
pt: acrescenta item...

en: add journal file
pt: acrescenta arquivo de journal

en: add keyboard
pt: acrescentar teclado

en: add label
pt: adicionar etiqueta

en: add line
pt: acrescentar linha

en: add mouse up action
pt: acrescentar ação de soltar o botão do mouse

en: add movie clip player
pt: acrescenta player para clip de video

en: add my image to the pen trails
pt: acrescentar minha imagem aos traços de caneta

en: add my image to the pen trails and go away
pt: acrescenta minha imagem aos traços de caneta e sai

en: add or remove items
pt: acrescenta ou remove itens

en: add palette menu
pt: acrescenta menu de paleta

en: add parameter
pt: acrescenta parâmetro

en: add patch to display list
pt: adiciona retalho à lista de exibição

en: add pin
pt: acrescentar pin

en: add pre-made shape...
pt: adicionar forma pré-definida...

en: add predecessor
pt: acrescenta predecessor

en: add project target
pt: acrescentar objectivo do projecto

en: add search pane
pt: acrescenta painel de busca

en: add server...
pt: acrescenta servidor...

en: add some text to the button
pt: acrescenta algum texto ao botão

en: add sound track
pt: acrescenta trilha de som

en: add soundtrack
pt: acrescentar trilha sonora

en: add successor
pt: acrescenta sucessor

en: add swim lane
pt: acrescentar limite

en: add text
pt: acrescentar texto

en: add text block
pt: acrescentar bloco de texto

en: add title...
pt: acrescenta título...

en: add to bookmark
pt: acrescenta ao bookmark

en: add turtle to display list
pt: adiciona tartaruga para a lista de exibição

en: add voice controls
pt: acrescenta controles de voz

en: adhere to edge...
pt: aderir à borda...

en: adjust scale...
pt: ajustar escala...

en: adjust translucency
pt: ajustar a translucidez

en: advanced
pt: avançado

en: align after
pt: alinhar depois

en: align bottom edges
pt: alinhar bordas inferiores

en: align centers horizontally
pt: alinhar centros horizontalmente

en: align centers vertically
pt: alinhar centros verticalmente

en: align left edges
pt: alinhar bordas esquerdas

en: align right edges
pt: alinhar bordas direitas

en: align top edges
pt: alinhar bordas superiores

en: all (default)
pt: todas (default)

en: all but first
pt: excepto o primeiro

en: all instances
pt: todas as instâncias

en: all pens down
pt: todas as canetas abaixadas

en: all pens show arrowheads
pt: todas as canetas traçando pontas de setas

en: all pens show arrows
pt: todas as canetas traçando setas

en: all pens show dots
pt: todas as canetas traçando pontos

en: all pens show lines
pt: todas as canetas traçando linhas

en: all pens up
pt: todas as canetas para cima

en: alphabetic
pt: alfabético

en: amount
pt: quantidade

en: an empty script
pt: um script vazio

en: angle
pt: ângulo

en: annotation setup...
pt: configurar anotações...

en: appearance...
pt: aparência...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
pt: aplicar uma textura tipo papel quadriculado ao desktop.

en: apply status to all siblngs
pt: aplicar status a todas as irmãs

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
pt: aplicar o status atual de tosos os meus scripts aos scripts de todos os meus irmãos

en: arrow sizes
pt: tamanhos de seta

en: arrowheads
pt: pontas de seta

en: arrowheads on pen trails...
pt: setas em todos os traços de caneta...

en: arrows
pt: setas

en: attach to resource
pt: anexar ao recurso

en: attach to...
pt: anexar a...

en: attachmentOwnerChanged
pt: donoDoAnexoModificado

en: attempt misc repairs
pt: tentar reparos variados

en: attempt repairs
pt: tentar reparos

en: authoring tools...
pt: ferramentas de autoria...

en: auto extent
pt: ajuste automático

en: auto fit
pt: auto ajustar

en: auto-center
pt: auto-centrar

en: auto-phrase-expansion
pt: expansão de autofrase

en: automatic flap layout
pt: layout de flap automático

en: automatic viewing
pt: visualização automática

en: avoid occlusions
pt: evitar oclusões

en: background color for all pages...
pt: cor de fundo para todas as páginas...

en: base graphic
pt: gráfico base

en: basic
pt: básico

en: batch pen trails
pt: traços de caneta em batch

en: be a card in an existing stack...
pt: ser um cartão em uma pilha existente...

en: be default value on new card
pt: ser valor default em novo cartão

en: be defaults for new cards
pt: ser defaults para novos cartões

en: be locked
pt: estar bloqueado

en: be orthogonal
pt: tornar-se ortogonal

en: become a stack of cards
pt: transformar-se em uma pilha de cartões

en: become composite
pt: tornar-se composto

en: become scrollable composite
pt: tornar-se composto rolável

en: become the Standard palette
pt: tornar-se a paleta Standard

en: become this world's model
pt: tornar-se o modelo deste mundo

en: behave like a holder
pt: comportar-se como um holder

en: bitmap fill
pt: preenchimento com bitmap

en: black and white
pt: preto e branco

en: blank file: url not exist
pt: arquivo em branco: url não existe

en: bold text
pt: texto em negrito

en: book navigation
pt: navegação de livro

en: book...
pt: livro...

en: bookish items...
pt: itens de livro...

en: border
pt: borda

en: border change
pt: alteração de borda

en: border color
pt: cor de borda

en: border color...
pt: cor de borda...

en: border style
pt: estilo de borda

en: border style...
pt: estilo de borda...

en: border width
pt: largura de borda

en: border width...
pt: largura de borda...

en: bottom
pt: inferior

en: bottom right
pt: direita inferior

en: bottom to top
pt: de baixo para cima

en: bounce
pt: quica

en: bounce off the edge if hit
pt: quica se atingir a borda

en: bouncing
pt: quicando

en: brightness
pt: brilho

en: brightness under
pt: brilho inferior a

en: bring all siblings to my location
pt: trazer todas as irmãs para minha posição

en: bring to front
pt: trazer para frente

en: bring up a debugger
pt: trazer um depurador

en: browse changed methods
pt: ver métodos modificados

en: browse class
pt: ver classe

en: browse hierarchy
pt: ver hierarquia

en: browse it (b)
pt: ver (b)

en: browse recent submissions
pt: ver submissões recentes

en: browser for scripts
pt: browser para scripts

en: button
pt: botão

en: button down?
pt: botão pressionado?

en: button to fire this script
pt: botão para disparar este script

en: button up?
pt: botão subiu?

en: calibration
pt: calibragem

en: call #tempCommand
pt: chamar comando #temp

en: call this my base graphic
pt: chamar isso de meu gráfico base

en: can't find file on server for {1}
pt: não foi encontrado arquivo no servidor para {1}

en: can't undo
pt: não pode ser desfeito

en: cancel (l)
pt: cancelar (l)

en: cancel changes made and close panel
pt: cancelar as alterações feitas e fechar painel

en: categories
pt: categorias

en: category
pt: categoria

en: cell positioning
pt: posicionamento de célula

en: cell spacing
pt: espaçamento de célula

en: center
pt: centro

en: change action selector
pt: alterar o selector de acções

en: change arguments
pt: alterar argumentos

en: change bar label text
pt: modificar o texto da barra da etiqueta

en: change cell inset...
pt: alterar o baixo-relevo da célula...

en: change center color...
pt: alterar a cor do centro...

en: change color...
pt: alterar a cor...

en: change emphasis
pt: alterar a ênfase

en: change first color
pt: alterar a primeira cor

en: change font
pt: alterar fonte

en: change font...
pt: alterar fonte...

en: change hands color...
pt: alterar a cor dos ponteiros...

en: change label
pt: alterar rótulo

en: change label wording...
pt: alterar dizeres do rótulo...

en: change label...
pt: alterar rótulo...

en: change layout inset...
pt: alterar o baixo-relevo do layout...

en: change margins
pt: alterar margens

en: change max cell size...
pt: alterar tamanho máximo da célula...

en: change min cell size...
pt: alterar tamanho mínimo da célula...

en: change name...
pt: alterar nome...

en: change orientation
pt: alterar orientação

en: change origin
pt: mudar a origem

en: change second color
pt: alterar a segunda cor

en: change sets with it
pt: altera conjuntos com ele

en: change target
pt: alterar alvo

en: change theme...
pt: mudar tema...

en: change tilt and zoom keys
pt: alterar as teclas para inclinação e zoom

en: change title...
pt: mudar título...

en: change value type
pt: alterar tipo de valor

en: change when to act
pt: altere o momento de agir

en: changes...
pt: alterações...

en: character at cursor
pt: carácter no cursor

en: characters
pt: caracteres

en: check change set for slips
pt: verificar se há erros no conjunto de alterações

en: child layout
pt: layout filho

en: chirp
pt: pio

en: choose a uniform color to use as desktop background.
pt: escolher uma cor uniforme para usar como fundo do desktop

en: choose blocking color
pt: escolher a cor a ser bloqueada

en: choose denominator...
pt: escolher denominador...

en: choose font...
pt: escolher tipo de letra...

en: choose graphic...
pt: escolher gráfico...

en: choose how many bits per pixel.
pt: escolher quantos bits por pixel.

en: choose language
pt: escolher a língua

en: choose limit class...
pt: escolher a classe limite...

en: choose loop start
pt: escolher o início do loop

en: choose new colors for tabs
pt: escolher novas cores para os tabs

en: choose new graphic
pt: escolher novo gráfico

en: choose new graphic...
pt: escolher novo gráfico...

en: choose passing color
pt: escolher a cor a ser permitida

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
pt: escolher a cor secundária a ser usada como gradiente para o fundo do desktop.

en: choose the color you want to replace
pt: escolher a cor que você deseja substituir

en: choose the font to be used when presenting balloon help.
pt: escolher a fonte a ser usada quando apresentar balões de ajuda.

en: choose the language in which tiles should be displayed.
pt: escolher a língua em que os mosaicos devem ser exibidos.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
pt: escolher a forma a ser usada pelas setas nos traços de caneta.

en: choose theme...
pt: escolher tema...

en: choose type...
pt: escolher tipo...

en: choose vocabulary...
pt: escolher vocabulário...

en: chord
pt: acorde

en: class comments with it
pt: comentários de classe com ele

en: class names containing it
pt: nomes de classe contendo-o

en: clear
pt: limpar

en: clear all patch
pt: limpa todos os retalhos

en: clear all pen trails
pt: apagar todos os traços de caneta

en: clear all pen trails in my containing playfield
pt: apagar todos os traços de caneta no meu playfield contenedor

en: clear new-page prototype
pt: apagar protótipo de página nova

en: clear pen trails
pt: apagar traços de caneta

en: clear target
pt: limpar alvo

en: clear the patch display list
pt: limpa a lista de exibição de retalhos

en: clear the turtle display list
pt: limpa a lista de exibição de tartarugas

en: clear turtle trails from desktop
pt: apagar rastros de tartaruga do desktop

en: click here for help
pt: clique aqui para ajuda

en: click here to add
    another category pane
pt: clicar aqui para acrescentar outro painel de categoria

en: click here to add a variable
    to this object.
pt: clicar aqui para acrescentar uma variável a este objeto.

en: click here to find out version information
pt: clicar aqui para ter informação sobre a versão

en: cling to edge... (current: {1})
pt: aderir para abordar(?)... (atual: {1})

en: clink
pt: tinido

en: clip to cell size
pt: adaptar-se ao tamanho da célula

en: close
pt: fechado

en: close MIDI port
pt: fechar porta MIDI

en: close drag and drop
pt: fechar 'arrastar e soltar'

en: close editing
pt: fechar edição

en: close this window
pt: fechar esta janela

en: close top window (w)
pt: fechar a janela superior (w)

en: close window
pt: fechar janela

en: code font...
pt: fonte do código...

en: code pane menu...
pt: menu de painel de códigos...

en: collapse
pt: minimizar

en: collapse all windows
pt: minimizar todas as janelas

en: collapse this window
pt: minimizar esta janela

en: collections
pt: colecções

en: color
pt: cor

en: color  sees
pt: vê a cor

en: color & border
pt: cor & limite

en: color change
pt: mudança de cor

en: color under
pt: cor inferior a

en: color...
pt: cor

en: command-key help
pt: ajuda para command-key

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
pt: comandos para realizar experiências "telemórficas" multi-máquina

en: configure video device
pt: configurar dispositivo de vídeo

en: connect remote user
pt: conectar usuário remoto

en: connect to nothing
pt: conectar a nada

en: connectedTo
pt: ligadoA

en: connector end
pt: extremidade de conector

en: continue execution
pt: continuar a execução

en: continue playing
pt: continuar a reproduzir

en: contract time
pt: tempo de contração

en: contract to original size
pt: contrair para o tamanho original

en: contrast
pt: contraste

en: control-menu...
pt: menu de controle...

en: copy
pt: cópia

en: copy & print...
pt: copiar & imprimir

en: copy (c)
pt: copiar (c)

en: copy Postscript
pt: copiar Postscript

en: copy list to clipboard
pt: copiar a lista para clipboard

en: copy name
pt: copiar nome

en: copy page url to clipboard
pt: copiar a url para clipboard

en: copy selection to clipboard
pt: copiar a seleção para clipboard

en: copy text
pt: copiar texto

en: copy to paste buffer
pt: copiar para acumulador

en: could not save file
pt: não é possível salvar o arquivo

en: count
pt: contar

en: coyote
pt: coiote

en: create JPEG movie from MPEG
pt: criar video JPEG a partir de MPEG

en: create JPEG movie from SqueakMovie
pt: criar video JPEG a partir de SqueakMovie

en: create JPEG movie from folder of frames
pt: criar video JPEG a partir de um folder de quadros

en: create a new thread
pt: criar um novo tópico

en: create new change set...
pt: criar um novo conjunto de alterações...

en: create new morphic project
pt: criar um novo projeto mórfico

en: create new mvc project
pt: criar um novo projeto mvc

en: create thread of all projects
pt: criar tópicos de todos os projetos

en: croak
pt: coaxado

en: current version information.
pt: ìnformação sobre a versão corrente

en: curve
pt: curva

en: customize arrows
pt: customizar setas

en: cut
pt: cortar

en: cut (x)
pt: recortar (x)

en: cut off level
pt: nível extremo

en: debug it
pt: depurar

en: debug...
pt: depurar...

en: decay
pt: deteriorar

en: decay patch variable
pt: decair variável retalho

en: decimal places...
pt: casas decimais...

en: decrease kern
pt: reduzir o kern

en: default fill
pt: preenchimento padrão

en: define #tempCommand
pt: definir comando #temp

en: definition for...
pt: definição para...

en: definition of word
pt: definição de palavra

en: delete
pt: excluir

en: delete all cards *except* this one
pt: excluir todos os cartões *exceto* este

en: delete background painting
pt: excluir pintura de fundo

en: delete both of the above
pt: excluir ambos os que estão acima

en: delete directory...
pt: excluir diretório...

en: delete existing path
pt: excluir caminho existente

en: delete line
pt: excluir linha

en: delete non-windows
pt: excluir não-janelas

en: delete shape...
pt: excluir forma...

en: delete swim lane
pt: excluir limite

en: delete text
pt: excluir texto

en: delete text block
pt: excluir bloco de texto

en: delete the graphic that forms the background for this me.
pt: excluir o gráfico que forma o fundo para esse eu.

en: delete this card
pt: excluir este cartão

en: delete this page
pt: excluir esta página

en: delete this turtle
pt: excluir esta tartaruga

en: delete unchanged windows
pt: excluir janelas não alteradas

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
pt: excluir todas as janelas não alteradas e também todos os morfs não-janelas que estiverem no mundo, que não sejam flaps.

en: descending
pt: descendente

en: desktop menu...
pt: menu do desktop...

en: destination
pt: destino

en: destination arrow name
pt: nome da seta de destino

en: destination x
pt: destino x

en: destination y
pt: destino y

en: destinationConnected
pt: ligadoAoDestino

en: destinationDisconnecting
pt: desligadoDoDestino

en: destroy "
pt: destruir "

en: destroy all shared flaps
pt: destruir todos os flaps compartilhados

en: destroy this flap
pt: destruir este flap

en: destroy this script
pt: destruir este script

en: destroy this thread
pt: destruir este tópico

en: detach submenu
pt: destacar submenu

en: detailed watcher
pt: observador com detalhes

en: detect collision and bounce back
pt: detectar colisão e quicar de volta

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
pt: Determina se linhas, setas, pontas de setas, ou pontos são usados quando eu quiser fazer traços com caneta

en: dial to
pt: ligar para

en: dial to...
pt: ligar para...

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
pt: Diâmetro do ponto a usar quando o estilo de traço é 'pontos'

en: die
pt: morra

en: diffuse
pt: difusa

en: diffuse patch variable
pt: difusão variável retalho

en: diffusion rate
pt: taxa de difusão

en: direction handles
pt: alças de direção

en: disable bookmark action
pt: desabilitar ação de bookmark

en: disable layout in tables
pt: desativar layout em tabelas

en: disconnect all remote users
pt: desconectar todos os usuários remotos

en: disconnect remote user
pt: desconectar usuário remoto

en: disconnectedFrom
pt: desligadoDe

en: display attachments
pt: mostrar anexos

en: display mode
pt: modo da tela

en: display type (currently {1})
pt: exibir tipo (atualmente {1})

en: distance
pt: distância

en: divide
pt: dividir

en: divide & truncate
pt: dividir & truncar

en: divisible by
pt: divisível por

en: do
pt: fazer

en: do again (j)
pt: fazer novamente (j)

en: do it (d)
pt: executar (d)

en: do menu item
pt: executar item de menu

en: do not rotate
pt: não girar

en: do...
pt: fazer...

en: done.
pt: pronto.

en: dot
pt: ponto

en: dot size
pt: tamanho do ponto

en: dots
pt: pontos

en: dotted
pt: pontilhado

en: downloading {1}...
pt: baixando {1}...

en: drag & drop
pt: arrastar & soltar

en: drag and drop to 
    add a new script
pt: arrastar e soltar para acrescentar um novo script

en: draw new path
pt: desenhar novo caminho

en: drop enabled
pt: aceitar objetos

en: drop shadow
pt: sombra deslocada

en: dual change sorter
pt: classificador duplo de alterações

en: duplicate
pt: duplicar

en: duplicate model and view
pt: duplicar modelo e visualizar

en: duplicate view only
pt: visualizar apenas a cópia

en: edit Bookmark page
pt: editar página de Bookmark

en: edit an existing camera script
pt: editar um script existente de camera

en: edit balloon help
pt: editar ajuda de balão

en: edit balloon help for this script
pt: editar ajuda de balão para este script

en: edit contents...
pt: editar conteúdo...

en: edit label...
pt: editár rótulo...

en: edit project info
pt: editar as informações do projeto

en: edit this list
pt: editar esta lista

en: edit this thread
pt: editar este tópico

en: eighth
pt: oitavo

en: element number
pt: número de elemento

en: embed into
pt: inserir em

en: emphasis
pt: ênfase

en: emphasis...
pt: enfatizar...

en: empty script
pt: script vazio

en: empty trash can
pt: esvaziar lixeira

en: enable bookmark action
pt: habilitar a ação de bookmark

en: end clip here
pt: terminar o clip aqui

en: end...
pt: extremidade...

en: equal
pt: igual

en: erase
pt: apagar

en: erase pixels of color
pt: apagar pixels da cor

en: evaporation rate
pt: taxa de evaporação

en: exchange source and screen
pt: Trocar fonte e tela

en: exit full screen
pt: sair de tela cheia

en: expand this window
pt: maximizar esta janela

en: expand time
pt: expandir o tempo

en: expand to full screen
pt: expandir para tela cheia

en: explain
pt: explicar

en: explain designations
pt: explicar designações

en: explain status alternatives
pt: explicar alternativas de status

en: explore
pt: explorar

en: explore it (I)
pt: explorar (I)

en: explore morph
pt: explorar o morf

en: explore world
pt: explorar o mundo

en: export...
pt: exportar...

en: extract this frame
pt: extrair este quadro

en: false
pt: falso

en: fence enabled
pt: cerca ativada

en: fewer card controls
pt: menos controles de cartões

en: fewer page controls
pt: menos controles de página

en: file list
pt: lista de arquivos

en: file name
pt: nome de arquivo

en: file out current change set
pt: salvar em disco o atual conjunto de alterações

en: file...
pt: arquivo...

en: fill
pt: preencher

en: fill style
pt: estilo de preenchimento

en: filter
pt: filtrar

en: filter with
    (empty string means no-filtering)
pt: filtrar com (string vazia significa sem filtro)

en: filtering: {1}
pt: filtrando: {1}

en: find
pt: procurar

en: find a change sorter (C)
pt: encontrar um classificador de alterações (C)

en: find a fileList (L)
pt: encontrar uma lista de arquivos (L)

en: find a project
pt: procurar um projeto

en: find a project (more places)
pt: procurar um projeto (mais lugares)

en: find a transcript (t)
pt: procurar um transcript (t)

en: find again (g)
pt: procurar novamente (g)

en: find all sibling instances and bring them to me
pt: procrar todos os irmãos e trazê-los para mim

en: find any file
pt: procurar qualquer projeto

en: find changed browsers...
pt: procurar browsers alterados...

en: find changed windows...
pt: procurar janelas alteradas...

en: find message names (W)
pt: procurar nomes de mensagens (W)

en: find recent submissions (R)
pt: procurar submissões recentes...

en: find via this template
pt: procurar via este template...

en: find window
pt: procurar janela

en: find...
pt: procurar...

en: find...(f)
pt: procurar...(f)

en: fire
pt: disparar

en: fires per tick...
pt: disparos por tique...

en: first card
pt: primeiro cartão

en: first character
pt: primeiro carácter

en: first element
pt: primeiro elemento

en: flap color...
pt: cor do flap...

en: flaps font...
pt: fonte dos flaps...

en: flip left right
pt: rebater esquerda direita

en: flip up down
pt: rebater para cima para baixo

en: follow existing path
pt: seguir caminho existente

en: follow the yellow brick road
pt: siga a estrada de tijolo amarelo

en: font changing
pt: alterando a fonte

en: font size summary
pt: sumário dos tamanhos de fonte

en: font size...
pt: tamanho de fonte...

en: font style...
pt: estilo de fonte...

en: font...
pt: fonte...

en: forward by
pt: avança

en: frequency-1 of sound
pt: frequência-1 do som

en: frequency-2 of sound
pt: frequência-2 do som

en: frequency-3 of sound
pt: frequência-3 do som

en: frequency1
pt: frequência1

en: frequency2
pt: frequência2

en: frequency3
pt: frequência3

en: from a file...
pt: a partir de um arquivo...

en: from alphabetical list
pt: a partir de uma lista alfabética

en: from paste buffer
pt: a partir do acumulador

en: full screen
pt: tela cheia

en: full screen off
pt: desativar tela cheia

en: full screen on
pt: ativar tela cheia

en: full speed
pt: velocidade máxima

en: function
pt: função

en: gallery of players
pt: galeria de players

en: geometry
pt: geometria

en: get replicated
pt: pega replicado

en: get sound from lib
pt: obter som da biblioteca

en: get the value at this position
pt: obter o valor nesta posição

en: give me a copy now
pt: forneça-me uma cópia agora

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
pt: dar à imagem atual um novo nome com carimbo de nova versão, e salvá-lo com aquele nome no disco.

en: go behind
pt: ir para trás

en: go to card...
pt: ir para o cartão...

en: go to first page
pt: ir para a primeira página

en: go to last page
pt: ir para a última página

en: go to next page
pt: ir para a próxima página

en: go to next project
pt: ir para o próximo projeto

en: go to page...
pt: ir para a página...

en: go to previous page
pt: ir para a página anterior

en: go to previous project
pt: ir para o projeto anterior

en: go to the given page
pt: ir para a dada página

en: goto page
pt: ir para a página

en: grab
pt: agarrar

en: grab flood area from screen
pt: capturar área inundada da tela

en: grab new graphic
pt: agarrar novo gráfico

en: grab rectangle from screen
pt: capturar retângulo da tela

en: grab rubber band from screen
pt: capturar região poligonal da tela

en: grab with lasso from screen
pt: capturar da tela usando laço

en: gradient color
pt: cor do gradiente

en: gradient fill
pt: preenchimento em gradiente

en: graphic
pt: gráfico

en: graphic at cursor
pt: grafismo no cursor

en: graphical imports
pt: importações gráficas

en: graphics
pt: gráficos

en: greater than
pt: maior que

en: greater than or equal
pt: maior ou igual a

en: halo actions...
pt: ações de halo...

en: hand me a "button down?" tile
pt: forneça-me um mosaico "botão para baixo?"

en: hand me a "button up?" tile
pt: forneça-me um mosaico "botão para cima?"

en: hand me a "random number" tile
pt: forneça-me um mosaico "número aleatório"

en: hand me a tile
pt: proporcione-me um mosaico

en: hand me this object
pt: me dê este objeto

en: hand me tiles to fire this button
pt: proporcione-me mosaicos para ativar este botão

en: heading
pt: direção

en: heading theta
pt: ângulo de direção

en: height
pt: altura

en: height in pixels
pt: altura em pixels

en: height...
pt: altura...

en: help
pt: ajuda

en: help...
pt: ajuda...

en: helps find menu items buried in submenus.
pt: ajuda a encontrar itens de menu escondidos em submenus.

en: hide
pt: esconder

en: hide adjustments
pt: ocultar ajustamentos

en: hide beat lines
pt: esconder linhas de ritmo

en: hide card controls
pt: esconder controles de cartões

en: hide handles
pt: esconder alças

en: hide lower text
pt: ocultar texto inferior

en: hide measure lines
pt: esconder linhas de medida

en: hide page controls
pt: esconder controles de página

en: hide sound track
pt: esconder trilha sonora

en: high pass filter value
pt: valor do filtro de altura

en: highlight color...
pt: cor de destaque...

en: holder
pt: contenedor

en: holder for characters
pt: contenedor para caracteres

en: horizontal pan
pt: panorâmica horizontal

en: horizontal resizing
pt: redimensionamento horizontal

en: how many siblings do you want?
pt: quantas irmãs você quer?

en: how to find more fonts...
pt: como obter mais fontes...

en: how to map the value in cells to color
pt: como mapera o valor nas células para cor

en: http proxy editor
pt: editor de proxy de http

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
pt: se estiver conectado à internet, use isto para procurar a definição de uma palavra em inglês.

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
pt: se as miniaturas atualmente exibidas governam padrão de altura para elas

en: include at beginning
pt: incluir no início

en: include at cursor
pt: incluir na posição do cursor

en: include at end
pt: incluir no final

en: increase kern
pt: aumentar kern

en: indicate all siblings
pt: mostrar todas as irmãs

en: insert a card
pt: inserir um cartão

en: insert a page
pt: inserir uma página

en: insert cards from a file...
pt: inserir cartões a partir de um arquivo...

en: insert cards from clipboard data
pt: inserir cartões a partir de dados da prancheta

en: insert contents of
pt: inserir conteúdo de

en: insert into movie
pt: inserir no video

en: insert new project
pt: inserir novo projeto

en: insert the characters from another object at my cursor position
pt: inserir os caracteres de outro objecto na posição do cursor

en: insert the given string at my cursor position
pt: inserir a string seleccionada na posição do cursor

en: insertion point color...
pt: cor do ponto de inserção...

en: inset
pt: baixo-relevo

en: inspect
pt: inspecionar

en: inspect class
pt: inspecionar classe

en: inspect it (i)
pt: inspecionar (i)

en: inspect model
pt: inspecionar modelo

en: inspect morph
pt: inspecionar o morf

en: inspect morph (in MVC)
pt: inspecionar morf (em MVC)

en: inspect owner chain
pt: inspecionar seqüência de proprietários

en: inspect player
pt: inspecionar player

en: inspect this Viewer
pt: inspecionar este Visualizador

en: inspect this Vocabulary
pt: inspecionar este Vocabulário

en: inspect world
pt: inspecionar mundo

en: internal name
pt: nome interno

en: interval:
pt: intervalo:

en: is over color
pt: está sobre a cor

en: is under mouse
pt: está sob o mouse

en: isolate changes of this project
pt: isolar as alterações deste projeto

en: italic text
pt: texto em itálico

en: jump to <{1}>
pt: pular para <{1}>

en: jump to loop end
pt: pular para o final do loop

en: jump to loop start
pt: pular para o início do loop

en: jump to project...
pt: pular para o projeto...

en: jump within this thread
pt: pular dentro deste tópico

en: justified
pt: justificado

en: kedama turtle
pt: tartaruga kedama

en: kedama turtle color
pt: cor de tartaruga kedama

en: keep all pages the same size
pt: manter todas as páginas com o mesmo tamanho

en: keep changes made and close panel
pt: manter as alterações feitas e fechar painel

en: keep in one file
pt: manter em um único arquivo

en: keep ratio
pt: manter a relação

en: keyboard focus color
pt: cor do foco do teclado

en: label
pt: rótulo

en: larger value
pt: valor maior

en: last card
pt: último cartão

en: last character
pt: último carácter

en: last command
pt: último comando

en: last frame
pt: último quadro

en: left
pt: esquerda

en: left to right
pt: da esquerda para a direita

en: length
pt: comprimento

en: less than
pt: menos que

en: less than or equal
pt: menos que ou igual a

en: level-1 of sound
pt: nível-1 do som

en: level-2 of sound
pt: nível-2 do som

en: level-3 of sound
pt: nível-3 do som

en: level1
pt: nível1

en: level2
pt: nível2

en: level3
pt: nível3

en: lift all pens
pt: suspender todas as canetas

en: line border color...
pt: cor da linha do limite...

en: line border width...
pt: largura da linha do limite...

en: line color...
pt: cor da linha...

en: line width...
pt: largura da linha...

en: linear gradient
pt: gradiente linear

en: lines
pt: linhas

en: list direction
pt: direção de lista

en: list font...
pt: listar fonte...

en: list spacing
pt: listar espaçamento

en: load PPT images from slide #1
pt: carregar imagens PPT do slide #1

en: load a project from a file
pt: carregar um projeto a partir de um arquivo

en: load code updates
pt: carregar atualizações de código

en: load font from web...
pt: carregar fonte a partir da web...

en: load latest code updates
pt: carregar atualizações mais recentes de código

en: load latest code updates via the internet
pt: carregar atualizações de código mais recentes via internet

en: load project from file...
pt: carregar projeto do arquivo...

en: lock all text
pt: bloquear o texto todo

en: lock text
pt: bloquear texto

en: look like
pt: visto como

en: low pass filter value
pt: valor do filtro de graves

en: luminance under
pt: luminância inferior a

en: magnification...
pt: aumento...

en: make 1-column book
pt: criar livro de 1 coluna

en: make 2-column book
pt: criar livro de 2 colunas

en: make 3-column book
pt: criar livro de 3 colunas

en: make 4-column book
pt: criar livro de 4 colunas

en: make a flex morph
pt: criar um morf flexível

en: make a new background...
pt: criar um novo fundo...

en: make a new drawing in the specified playfield
pt: criar um novo desenho no playfield especificado

en: make a new flap
pt: criar um novo flap

en: make a new movie
pt: criar um novo video

en: make a pause marker
pt: criar um marcador para pausa

en: make a sibling
pt: criar uma irmã

en: make a sibling instance
pt: criar uma instância irmã

en: make a thread of projects in this book
pt: criar um tópico de projetos neste livro

en: make all my sibling instances look like me.
pt: fazer com que todas minhas instâncias irmãs se pareçam comigo.

en: make all pages this size
pt: Ajustar todas as páginas para este tamanho

en: make all siblings look like me
pt: fazer todas as irmãs iguais a mim

en: make an instance for my data
pt: criar uma instância para meus dados

en: make button
pt: criar botão

en: make closable
pt: tornar fechável

en: make controls
pt: criar controlos

en: make detachable
pt: tornar destacável

en: make graph paper...
pt: usar papel quadriculado...

en: make link to project...
pt: criar link para projeto...

en: make multiple siblings...
pt: criar múltiplas irmãs...

en: make my color specified in the patch
pt: faz a minha cor especificada no retalho

en: make new arrow
pt: crie nova seta

en: make new drawing
pt: fazer novo desenho

en: make next-to-topmost
pt: tornar próximo ao topo

en: make own subclass
pt: criar subclasse própria

en: make parameter slider
pt: criar deslizador parametrizado

en: make segmented line
pt: criar linha segmentada

en: make smooth line
pt: criar uma linha suave

en: make sound
pt: faz som de

en: make the given script be "normal"
pt: fazer com que o dado script seja "normal"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
pt: fazer com que o dado script seja "normal" no objeto e em todas as suas irmãs

en: make the given script be "paused"
pt: fazer com que o dado script seja "pausado"

en: make the object invisible
pt: tornar o objeto invisível

en: make the object visible
pt: tornar o objeto visível

en: make thumbnail
pt: criar miniatura

en: make unclosable
pt: tornar não-fechável

en: menu font...
pt: fonte de menu...

en: merge blue component from another patch
pt: fundir o componente azul de outro retalho

en: merge green component from another patch
pt: fundir compomente verde de outro retalho

en: merge red component from another patch
pt: fundir o componente vermelho de outro retalho

en: message names (W)
pt: nomes de mensagens (W)

en: method finder
pt: procurador de métodos

en: midpoint x
pt: ponto central x

en: midpoint y
pt: ponto central y

en: miscellaneous
pt: miscelânea

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
pt: mostre momentaneamente, piscando, todas as minhas irmãs visíveis.

en: more smoothing
pt: suavizar mais

en: more...
pt: mais...

en: more...
pt: mais...

en: morphic project
pt: projeto mórfico

en: motion
pt: movimento

en: mouse-down halo color
pt: cor de halo para 'mouse-down'

en: mouse-down halo width:
pt: largura de halo para 'mouse-down':

en: mouse-over halo color
pt: cor de halo para 'mouse-over'

en: mouse-over halo width:
pt: largura de halo para 'mouse-over':

en: mouse-over halos
pt: halos com mouse-over ativo

en: move
pt: mover

en: move
pt: mover

en: move card one position earlier
pt: mover o cartão uma posição anterior

en: move card one position later
pt: mover o cartão uma posição posterior

en: move card to back of stack
pt: mover cartão para trás da pilha

en: move card to front of stack
pt: mover cartão para frente da pilha

en: move toward
pt: mover em direção a

en: move toward the given object
pt: mover em direção ao dado objeto

en: move windows onscreen
pt: mover janelas na tela

en: movie...
pt: video...

en: multiply
pt: multiplicar

en: mvc project
pt: projeto mvc

en: my index in my container
pt: meu índice em meu contenedor

en: my {1}
pt: meu/minha {1}

en: name
pt: nome

en: name for new variable:
pt: nome para a nova variável:

en: named
pt: chamada(s)

en: narrow
pt: estreito

en: narrow text
pt: texto estreito

en: navigation
pt: navegação

en: new MIDI controller
pt: novo controlador MIDI

en: new arrow...
pt: nova seta...

en: new morph...
pt: novo morf...

en: new phrase to translate
pt: nova frase para traduzir

en: new scripting area
pt: nova área para scripts

en: new size
pt: novo tamanho

en: next card
pt: próximo cartão

en: next frame
pt: próximo quadro

en: next frame (->)
pt: próximo quadro (->)

en: next page
pt: próxima página

en: no connected video device id: {1}
pt: dispositivo de vídeo id: {1} não ligado

en: no connection preference
pt: sem preferência para conexão

en: no layout
pt: sem layout

en: no matches for
pt: nenhuma combinação para

en: none
pt: nenhum

en: normal text
pt: texto normal

en: not equal
pt: diferente

en: not translated
pt: não traduzido

en: nothing to revert to
pt: nada para reverter a

en: number
pt: número

en: numeric value
pt: valor numérico

en: objects (o)
pt: objetos (o)

en: observation
pt: observação

en: obtrudes
pt: se sobressai

en: only works for morphic currently
pt: atualmente só funciona para mórfico

en: opaque
pt: opaco

en: open
pt: abrir

en: open a MIDI file
pt: abrir um arquivo MIDI

en: open a browser to view this URL?
pt: abrir um navegador para ver esta URL?

en: open a button properties panel for the morph
pt: abrir um painel de propriedades de botão para o morf

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
pt: abrir um léxico que tem um painel de digitação para busca (não recomendado)

en: open a main properties panel for the morph
pt: abrir um painel de propriedades para o morf

en: open a text properties panel for the morph
pt: abrir um painel de propriedades de texto para o morf

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
pt: abrir uma janela que mostra o código para este objeto no formato tradicional de programador

en: open as Flash
pt: abrir como Flash

en: open crostic file...
pt: abrir arquivo cróstico...

en: open drag and drop
pt: abrir arrastar e soltar

en: open file (o)
pt: abrir arquivo (o)

en: open file as flash
pt: abrir ficheiro como Flash

en: open lexicon with search pane
pt: abrir léxico com painel de busca

en: open movie file
pt: abrir arquivo de video

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
pt: abrir ou fechar a parte inferior que mostra scripts individuais

en: open process browser
pt: abrir browser de processos

en: open sorter
pt: abrir ordenador

en: open standard lexicon
pt: abrir léxico padrão

en: open subtitles file (u)
pt: abrir arquivo de subtítulos (u)

en: open this object's Viewer
pt: abrir o visualizador deste objeto

en: open this script's Scriptor
pt: abrir o Scriptor deste script

en: open to drag & drop
pt: aberto para arrastar & soltar

en: open underlying scriptor
pt: abrir scriptor subjacente

en: open wave editor
pt: abrir o editor de wave

en: open...
pt: abrir...

en: opening the file, please wait
pt: abrindo o arquivo, aguarde por favor

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
pt: abre um Visualizador diretamente no morf resolvido

en: operation not supported
pt: operação não suportada

en: origin-at-center
pt: origem no centro

en: other...
pt: outro...

en: overlaps
pt: se sobrepõe a

en: overlaps any
pt: se sobrepõe a qualquer

en: package-pane browser
pt: browser de painel de pacotes

en: page should already have a url
pt: a página já deve ter uma url

en: painting...
pt: pintando...

en: pass over
pt: passar por cima

en: pass under
pt: passar por baixo

en: paste
pt: colar

en: paste (v)
pt: colar (v)

en: paste book page
pt: colar página do livro

en: paste...
pt: colar...

en: patch
pt: retalho

en: patches to display
pt: retalhos para exibir

en: pause
pt: pausar

en: pause all
pt: pausa todos

en: pause script
pt: pausa a execução do script

en: peaks
pt: picos

en: pen color
pt: cor da caneta

en: pen down
pt: caneta abaixada

en: pen size
pt: tamanho da ponta da caneta

en: pen trails
pt: traços de caneta

en: pen use
pt: uso da caneta

en: pen-trail arrowhead size...
pt: tamanho da seta do rastro de caneta...

en: personal
pt: pessoal

en: personalize...
pt: personalizar...

en: phonepad
pt: teclado do telefone

en: place into a column
pt: colocar numa coluna

en: place into a row
pt: colocar numa linha

en: place this object to the right of another
pt: colocar este objeto à direita de outro

en: play
pt: reproduzir

en: play after cursor
pt: tocar depois do cursor

en: play before cursor
pt: Tocar antes do cursor

en: play loop
pt: tocar em loop

en: play once
pt: tocar uma vez

en: play straight through
pt: tocar direto

en: play test note
pt: tocar nota teste

en: play via MIDI
pt: tocar via MIDI

en: play via built in synth
pt: tocar via sintetizador próprio

en: player at cursor
pt: leitor no cursor

en: playfield options
pt: opções de playfield

en: playfield options...
pt: opções de playfield...

en: polygon
pt: polígono

en: position
pt: posição

en: possible double-translation
pt: possível tradução dupla

en: preferences...
pt: preferências...

en: press here to configure the video device
pt: clique aqui para configurar o dispositivo de vídeo

en: previous card
pt: cartão anterior

en: previous frame
pt: quadro anterior

en: previous frame (<-)
pt: quadro anterior (<-)

en: previous page
pt: página anterior

en: previous project
pt: projeto anterior

en: print PS to file...
pt: imprimir PS em arquivo...

en: print Postscript to file...
pt: imprimir Postscript em arquivo...

en: print it (p)
pt: imprimir (p)

en: printer setup
pt: configuração de impressora

en: project loading
pt: carregando projetos

en: projects...
pt: projetos...

en: propagate status to siblings
pt: propagar status para irmãs

en: properties...
pt: propriedades...

en: property sheet
pt: folha de propriedades

en: proportional layout
pt: layout proporcional

en: provide clipping
pt: proporcionar recorte

en: purge undo records
pt: eliminar os registros das ações desfeitas

en: put in a window
pt: por em uma janela

en: put onto Background
pt: por sobre o Fundo

en: put shared flaps on bottom
pt: colocar flaps compartilhados na base

en: put sound in lib
pt: colocar som na biblioteca

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
pt: mostrar uma lista de todos os projetos para que eu escolha um para ir

en: put up a menu offering many controls over appearance.
pt: apresenta um menu oferecendo muitos controles para a aparência.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
pt: apresenta uma lista editável de expressões convenientes, e avalia aquela selecionada.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
pt: apresenta um menu de itens úteis para atualizar o sistema, determinar que versão você está usando, e muito mais

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
pt: coloca você em tela cheia, se lá já não estiver.

en: quarter
pt: quarto

en: query
pt: consulta

en: quints
pt: quinto

en: quit
pt: sair

en: quit out of Squeak.
pt: sair do Squeak

en: radial fill
pt: preenchimento radial

en: radial gradient
pt: gradiente radial

en: raised
pt: alto-relevo

en: random
pt: aleatório

en: range finder mode
pt: modo de procura do intervalo

en: read file
pt: ler arquivo

en: read sound from disk...
pt: ler som a partir do disco...

en: recent log file...
pt: arquivo de anotações recentes

en: recently logged changes...
pt: alterações recentemente anotadas...

en: recolor pixels of color
pt: recolorir pixels da cor

en: recolor pixels of color...
pt: recolorir pixels da cor...

en: redo
pt: refazer

en: reduce color palette
pt: reduzir a paleta de cores

en: refer to masters
pt: referir aos mestres

en: relaunch this Viewer
pt: relançar este Visualizador

en: reload all from server
pt: recarregar tudo a partir do servidor

en: reload instruments
pt: recarregar instrumentos

en: remainder when divided by
pt: o restante dividido por

en: remove
pt: remover

en: remove "{1}"
pt: remover "{1}"

en: remove (x)
pt: remover (x)

en: remove all actions
pt: remover todas as acções

en: remove all from patch display list
pt: remove todas da lista exibição retalho

en: remove all from turtle display list
pt: remove todas tartarugas da lista exibição

en: remove all my bends
pt: remover todas as minhas dobras

en: remove all my labels
pt: remover todas as minhas etiquetas

en: remove all soundtracks
pt: remover todas as trilhas sonoras

en: remove all viewers
pt: remover todos os visualizadores

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
pt: remover qualquer pigmento deixado no desktop por objetos que se moveram com suas canetas abaixadas.

en: remove from Background
pt: remover do Fundo

en: remove label
pt: remover etiqueta

en: remove labels
pt: remover etiquetas

en: remove mouse up action
pt: remover ação de soltar botão do mouse

en: remove parameter
pt: remover parâmetro

en: remove project target
pt: remover objectivo do projecto

en: remove server...
pt: remover servidor...

en: remove text from the button
pt: remover texto do botão

en: remove the button properties of this morph
pt: remover propriedades de botão deste morf

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
pt: remover todo este Visualizador da tela
    não se preocupe -- nada será perdido!.

en: remove this object from the screen
pt: remover este objeto da tela

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
pt: remover este painel da tela
    não se preocupe -- nada será perdido!

en: rename
pt: renomear

en: rename  "
pt: renomear  "

en: rename "{1}"
pt: renomear "{1}"

en: repaint
pt: repintar

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
pt: repintar a tela -- útil para remover defeitos indesejáveis de display, cursores lentos etc.

en: repeat
pt: repetir

en: report
pt: relatório

en: reset forward-direction
pt: zerar ângulo de direção

en: reset statistics
pt: reiniciar as estatísticas

en: resist being deleted
pt: resistir à exclusão

en: resist being picked up
pt: resistir ao arrasto

en: resist deletion
pt: resistir à exclusão

en: resize
pt: redimensionar

en: resize
pt: redimensionar

en: resize image
pt: redimensionar imagem

en: resize to fit
pt: redimensionar para caber

en: resolution
pt: resolução

en: restore base graphic
pt: restaurar gráfico base

en: restore default font choices
pt: restaurar as opções de fontes padrão

en: restore default tile
pt: restaurar o mosaico padrão

en: restore display (r)
pt: restaurar o display (r)

en: restore original color
pt: restaurar a cor original

en: return to the most-recently-visited project
pt: retornar ao projeto mais recentemente visitado

en: returns a copy of this object
pt: retorna uma cópia deste objeto

en: returns a copy of this turtle
pt: retorna uma cópia desta tartaruga

en: returns a turtle of specified breed at my position.
pt: retorna a tartaruga de uma certá espécie para a minha posição

en: reveal me
pt: revele-me

en: reveal original morph
pt: revelar morf original

en: reveal this object
pt: revelar este objeto

en: reverse
pt: reverso

en: reverse direction
pt: reverter a direção

en: reverse table cells
pt: inverter células

en: revert to saved copy
pt: reverter à cópia gravada

en: revert to tile version
pt: reverter à versão do mosaico

en: revert to tile version...
pt: reverter à versão do mosaico...

en: rewind
pt: voltar

en: rewind (r)
pt: voltar (r)

en: right
pt: direita

en: right to left
pt: da direita para a esquerda

en: rigid
pt: rígido

en: roman numerals
pt: numerais romanos

en: rotate
pt: girar

en: rotate
pt: girar

en: rotation style
pt: estilo de rotação

en: round corners
pt: cantos arredondados

en: round up strays
pt: reunir dispersos

en: rounded corners
pt: cantos arredondados

en: rubber band cells
pt: células elásticas

en: run an existing camera script
pt: executar um script existente de câmera

en: run the given script in the object and in all of its siblings
pt: executar o dado script no objeto e em todas as suas irmãs

en: run the given script once, on the next tick
pt: executar o dado script uma vez, no próximo tique

en: sampling
pt: amostragem

en: saturation under
pt: saturação inferior a

en: save
pt: salvar

en: save and quit
pt: salvar e sair

en: save as AIFF file
pt: salvar como arquivo AIFF

en: save as Sun AU file
pt: salvar como arquivo Sun AU

en: save as WAV file
pt: salvar como arquivo WAV

en: save as new version
pt: salvar como nova versão

en: save as new-page prototype
pt: salvar como protótipo de página nova

en: save as resource
pt: salvar como recurso

en: save as...
pt: salvar como...

en: save contents to file...
pt: salvar conteúdo em um arquivo...

en: save for future revert
pt: salvar para futura reversão

en: save library on disk...
pt: salvar biblioteca em disco...

en: save morph as prototype
pt: salvar o morf como protótipo

en: save morph in file
pt: salvar o morf em arquivo

en: save on server (also makes a local copy)
pt: salvar no servidor (também cria cópia local)

en: save project on file...
pt: salvar o projeto em arquivo...

en: save project on local file only
pt: salvar o projeto somente como arquivo local

en: save script
pt: salvar script

en: save sound on disk...
pt: salvar som em disco...

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
pt: poupe espaço removendo todas as informações de ações desfeitas lembradas em todos os projetos.

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
pt: salvar a imagem atual em disco, e sair do Squeak.

en: save the current version of the image on disk
pt: salvar a versão atual da imagem em disco

en: save the current version of the image on disk under a new name.
pt: salvar a versão atual da imagem em disco sob um novo nome.

en: save this project on a file
pt: salvar este projeto em um arquivo

en: save this version
pt: salvar esta versão

en: save to a different server
pt: salvar em um diferente servidor

en: save world as morph file
pt: salvar mundo como arquivo morf

en: scale factor
pt: fator de escala

en: scale when log-based color conversion is used
pt: mudar escala quando for usada conversão de cor baseada em registro

en: scrape
pt: esfregar

en: scratch
pt: arranhar

en: scripts for this background
pt: scripts para este fundo

en: scritch
pt: grito

en: scroll bar on left
pt: barra de rolagem à esquerda

en: scroll bar on right
pt: barra de rolagem à direita

en: search
pt: buscar

en: search for
pt: buscar por

en: search for text
pt: buscar por texto

en: second color
pt: segunda cor

en: see if server version is more recent...
pt: ver se a versão do servidor é mais recente...

en: select a video file
pt: selecionat um arquivo de video

en: select codec
pt: selecionar codec

en: select the translation to look for
pt: selecionar a tradução a procurar

en: select the translation to remove
pt: selecionar a tradução a remover

en: select the translation...
pt: selecionar a tradução...

en: select the untranslated phrase to remove
pt: selecionar a frase não traduzida a procurar

en: select the untranslated phrase...
pt: selecionar a frase não traduzida...

en: send a message to all siblings
pt: enviar uma mensagem a todos os irmãos

en: send all pages to server
pt: enviar todas as páginas para o servidor

en: send contents back to donor
pt: enviar conteúdo de volta ao doador

en: send contents to printer
pt: enviar conteúdo para impressora

en: send this page to server
pt: enviar esta página para o servidor

en: send to all
pt: enviar a todos

en: send to back
pt: mandar para trás

en: send top window to back (\)
pt: mover janela superior para trás (\)

en: set FFT size
pt: estabelecer o tamanho da FFT

en: set MIDI port
pt: configurar a porta MIDI

en: set X range
pt: ajustar o intervalo no eixo X

en: set Y range
pt: ajustar o intervalo no eixo Y

en: set action selector
pt: ajustar o seletor de ações

en: set alignment...
pt: ajustar alinhamento...

en: set all fonts to...
pt: estabelecer todas as fontes para...

en: set as background
pt: torná-lo um fundo

en: set atom count
pt: estabelecer contagem de átomos

en: set author initials...
pt: indicar as iniciais do autor...

en: set background to a picture
pt: usa a imagem como fundo

en: set bar label font
pt: definir tipo de letra da etiqueta

en: set baseline
pt: ajustar linha de base

en: set channel
pt: ajustar canal

en: set color
pt: estabelecer cor

en: set controller
pt: ajustar controlador

en: set custom action
pt: estabelecer a acção específica

en: set desktop color...
pt: escolher a cor do desktop...

en: set display depth...
pt: configurar a profundidade de cor do display...

en: set display type
pt: configurar o tipo de display

en: set font for this text
pt: escolher fonte para este texto

en: set font... (k)
pt: escolher fonte... (k)

en: set frame rate
pt: escolher a velocidade (em quadros por segundo)

en: set gradient color...
pt: escolher a cor do gradiente...

en: set grid spacing...
pt: escolher o espaçamento da grade...

en: set language...
pt: escolher a língua...

en: set maximum value
pt: estabelecer o valor máximo

en: set minimum value
pt: estabelecer o valor mínimo

en: set page sound
pt: estabelecer o som da página

en: set page visual
pt: estabelecer o visual da página

en: set rotation center
pt: ajustar centro de rotação

en: set rotation style
pt: ajustar estilo de rotação

en: set sampling rate
pt: ajustar taxa de amostragem

en: set scale
pt: ajustar escala

en: set scaling
pt: ajustar escala

en: set search string (h)
pt: indicar frase para a busca (h)

en: set style... (K)
pt: ajustar estilo... (K)

en: set subtitles background color
pt: ajustar a cor de fundo dos subtítulos

en: set subtitles color
pt: ajustar a cor dos subtítulos

en: set subtitles font
pt: ajustar a fonte dos subtítulos

en: set target
pt: estabelecer alvo

en: set target...
pt: estabelecer alvo...

en: set the number of turtles
pt: estabelecer o número de tartarugas

en: set thumbnail height...
pt: ajustar a altura da miniatura...

en: set tree depth
pt: estabelever a profundidade da árvore

en: set tree type
pt: estabelecer o tipo da árvore

en: set variable name...
pt: dar nome à variável...

en: shadow color
pt: cor da sombra

en: shadow color...
pt: cor da sombra...

en: shadow offset...
pt: deslocamento da sombra...

en: shift amount when log-based color conversion is not used
pt: desloca certa quantidade quando não é usada a convenção de cor baseada no registro

en: show
pt: mostrar

en: show FFT
pt: mostrar FFT

en: show actions
pt: mostrar ações

en: show adjustments
pt: mostrar ajustamentos

en: show beat lines
pt: mostrar linhas de ritmo

en: show bytecodes
pt: mostrar bytecodes

en: show card controls
pt: mostrar controles de cartão

en: show code textually
pt: mostrar o código textualmente

en: show compressed size
pt: mostrar tamanho comprimido

en: show crostic errors
pt: mostrar erros crósticos

en: show crostic help
pt: mostrar ajuda cróstica

en: show crostic hints
pt: mostrar dicas crósticas

en: show designations
pt: mostrar designações

en: show envelope
pt: mostrar envelope

en: show full screen
pt: mostrar tela cheia

en: show handles
pt: mostrar alças

en: show infection history
pt: mostrar história de infecção

en: show measure lines
pt: mostrar linhas de medida

en: show page breaks
pt: mostrar quebras de página

en: show page controls
pt: mostrar controle de páginas

en: show project hierarchy
pt: mostrar hierarquia do projeto

en: show screen only
pt: mostrar somente a tela

en: show shadow
pt: mostrar sombra

en: show shared tabs (F)
pt: mostrar abas compartilhadas (F)

en: show sound track
pt: mostrar trilha sonora

en: show source only
pt: mostrar somente a fonte

en: show thumbnails
pt: mostrar miniaturas

en: shows selected color
pt: mostrar a cor selecionada

en: shrink wrap
pt: encolher-ajustar

en: shuffle contents
pt: embaralhar o conteúdo

en: siblings...
pt: irmãs...

en: signal
pt: sinal

en: silence
pt: em silêncio

en: simple change sorter
pt: classificador simples de alterações

en: simply close this navigator
pt: simplesmente fechar este navegador

en: size
pt: tamanho

en: slow
pt: lento

en: slow speed
pt: velocidade lenta

en: smaller value
pt: menor valor

en: smooth curve
pt: curva suave

en: smooth edges
pt: limites suaves

en: smooth image
pt: suavizar imagem

en: sniff range
pt: faixa de valores para espiar

en: soft
pt: baixo

en: solid fill
pt: preenchimento sólido

en: sonogram
pt: sonograma

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
pt: lamento, isto conflita com
    o nome de uma outra
    entrada no dicionário

en: sort by frequency
pt: distribuir por frequência

en: sort by level
pt: distribuir por nível

en: sort cards by...
pt: ordenar cartões por...

en: sort pages
pt: ordenar páginas

en: sort tabs
pt: ordenar abas

en: sound
pt: som

en: sound effect for all backgrounds
pt: efeito sonoro para todos os fundos

en: sound effect for all pages
pt: efeito sonoro para todas as páginas

en: sound effect this background only
pt: efeito sonoro somente para este fundo

en: sound effect this page only
pt: efeito sonoro somente para esta página

en: source
pt: origem

en: source arrow name
pt: nome da seta de origem

en: source for {1}
pt: fonte para {1}

en: source x
pt: origem x

en: source y
pt: origem y

en: sourceConnected
pt: ligadoNaOrigem

en: sourceDisconnecting
pt: desligadoDaOrigem

en: space fill
pt: preencher espaços

en: space left
pt: espaços de memória

en: speaker
pt: alto-falante

en: special menu...
pt: menu especial...

en: specify dashed line
pt: especificar linha tracejada

en: spectrum
pt: espectro

en: split blue component into another patch
pt: divide compomente azul em outro retalho

en: split green component into another patch
pt: divide o componente verde em outro retalho

en: split red component into another patch
pt: divide componente vermelho em outro retalho

en: square root of negative number
pt: raiz quadrada de número negativo

en: stack navigation
pt: navegação da pilha

en: stacks and cards...
pt: pilhas e cartões...

en: stagger windows
pt: janelas alternadas

en: stamp
pt: carimbar

en: stamp and erase
pt: carimbar e apagar

en: standard arrows
pt: setas padrão

en: standard graphics library
pt: biblioteca de padrões gráficos

en: start
pt: início

en: start
pt: início

en: start MessageTally
pt: iniciar registro de mensagens

en: start all
pt: inicia todos

en: start drawing again
pt: recomeçar a desenhar

en: start holding separate data for each instance
pt: começar a manter dados separados para cada instância

en: start keyboard navigation with this thread
pt: iniciar navegação neste tópico via teclado

en: start over
pt: voltar ao início

en: start painting in
pt: iniciar a pintura

en: start script
pt: inicia a execução do script

en: start stepping again
pt: reiniciar a escalada

en: start/browse MessageTally
pt: iniciar/explorar registro de mensagens

en: status of scripts
pt: status dos scripts

en: step
pt: passo

en: stop
pt: parar

en: stop (s)
pt: parar (s)

en: stop all
pt: parar todos

en: stop at last page
pt: parar na última página

en: stop being orthogonal
pt: deixar de ser ortogonal

en: stop downloading
pt: parar o download

en: stop holding separate data for each instance
pt: parar de manter dados separados para cada instância

en: stop keyboard navigation with this thread
pt: parar de navegar neste tópico via teclado

en: stop playing
pt: parar

en: stop script
pt: pára a execução do script

en: stop using vectors
pt: parar de usar vetores

en: store my color into the patch
pt: guarda a minha cor dentro do retalho

en: straighten
pt: endireitar

en: subtitles
pt: subtítulos

en: subtract
pt: subtrair

en: summary of keyboard shortcuts.
pt: sumário dos atalhos de teclado.

en: summary of names and sizes of available fonts.
pt: sumário de nomes e tamanhos das fontes disponíveis.

en: summary of scripts
pt: sumário dos scripts

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
pt: fornecer as iniciais a serem usadas para identificar o autor do código e outros conteúdos.

en: switch to <{1}>
pt: trocar para <{1}>

en: switch to recent projects
pt: trocar para projetos recentes

en: system fonts...
pt: fontes de sistema...

en: tab color...
pt: cor da aba...

en: table layout
pt: layout de tabela

en: telemorphic...
pt: telemórfico...

en: tell all siblings
pt: diz a todas as irmãs

en: test
pt: teste

en: tests
pt: testes

en: text
pt: texto

en: text color...
pt: cor de texto...

en: text highlight color...
pt: cor de destaque de texto...

en: text margins...
pt: margens de texto...

en: text properties...
pt: propriedades de texto...

en: text wrap to bounds
pt: texto envolvido pelos limites

en: the camera point
pt: o ponto da camera

en: the color of ink used by the pen
pt: A cor da tinta usada pela caneta

en: the display scale
pt: a escala da exibição

en: the frame extent in pixels
pt: a extensão do quadro em pixels

en: the graphic worn by the object at the cursor
pt: O gráfico exibido pelo objecto na posição do cursor

en: the mode of bottom edge
pt: o modo da borda inferior

en: the mode of left edge
pt: o modo da borda esquerda

en: the mode of right edge
pt: o modo da borda direita

en: the mode of top edge
pt: o modo da borda superior

en: the number at the cursor
pt: O número na posição do cursor

en: the object currently at the cursor
pt: O objecto atcual na posição do cursor

en: the object's container
pt: O contenedor do objeto

en: the position of the speaker cone
pt: A posição do cone do alto-falante

en: the test image includes the time
pt: A imagem de teste inclui o tempo

en: the type of the test image
pt: O tipo de imagem de teste

en: the video device has not parameters to configure
pt: o dispositivo de vídeo não tem parâmetros para configurar

en: the width of the pen
pt: A largura do traço feito pela caneta

en: there are no scripted players
pt: não existem players scriptados

en: theta
pt: Ângulo de direção

en: throw it away\keep painting it
pt: sim, jogue-o fora\não, continuarei pintando-o

en: tickers only
pt: somente os ativos

en: tile browser
pt: browser de mosaicos

en: tile for me
pt: quadro para mim

en: tile representing me
pt: mosaico me representando

en: tiles to get...
pt: mosaicos a obter...

en: time
pt: tempo

en: top
pt: topo

en: top left
pt: esquerda superior

en: top to bottom
pt: de cima para baixo

en: trail style
pt: estilo do traço

en: translate (t)
pt: traduzir (t)

en: translate it
pt: traduzí-lo

en: translation for:
pt: tradução para:

en: translations
pt: traduções

en: translations...
pt: traduções...

en: triggering object
pt: objeto de execução

en: true
pt: verdadeiro

en: truncate
pt: truncar

en: turn by
pt: gira de

en: turn off button labels
pt: desligar etiquetas nos botões

en: turn off full screen
pt: desativar tela cheia

en: turn off repeat (now on)
pt: desativar repetição (agora está ativo)

en: turn off smoothing
pt: desactivar suavizar

en: turn on button labels
pt: ligar etiquetas nos botões

en: turn on full screen
pt: ativar tela cheia

en: turn on repeat (now off)
pt: ativar repetição (agora está inativo)

en: turn on smoothing
pt: activar suavizar

en: turn reverb off
pt: desligar a reverberação

en: turn reverb on
pt: ligar a reverberação

en: turn smoothing off
pt: desativar suavizamento

en: turn smoothing on
pt: ativa suavizamento

en: turn sound off
pt: desligar o som

en: turn sound on
pt: ligar o som

en: turn toward
pt: gira em direção a

en: turn toward the given object
pt: girar em direção ao dado objeto

en: turtle
pt: tartaruga

en: turtles to display
pt: tartarugas para exibir

en: undo
pt: desfazer

en: undo (z)
pt: desfazer (z)

en: unhide hidden objects
pt: revelar objetos ocultos

en: unlock "{1}"
pt: desbloquear "{1}"

en: unlock all contents
pt: desbloquear todo o conteúdo

en: unlock all text
pt: desbloquear o texto todo

en: unlock locked objects
pt: desbloquear objetos bloqueados

en: unlock text
pt: desbloquear texto

en: unlock...
pt: desbloquear...

en: unrecognized image file format
pt: formato não-reconhecido de arquivo de imagem

en: untitled
pt: sem título

en: update code from server
pt: atualizar código a partir do servidor

en: update continuously
pt: atualizar continuamente

en: update from original
pt: atualizar a partir do original

en: update from resource
pt: atualizar a partir de recurso

en: update image
pt: atcualizar imagem

en: update only at end
pt: atualizar somente ao final

en: uphill of the implicit at my location
pt: subida implícita na minha posição

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
pt: url do lugar a armazenar uma página típica neste livro.
    Deve começar com file:// ou ftp://

en: url to visit
pt: url a visitar

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
pt: usar uma textura de fundo amarelo pálida e azul

en: use default gray look
pt: usar o visual cinza padrão

en: use default green look
pt: usa o visual verde padrão

en: use graphical label
pt: usar rótulo gráfico

en: use gridding
pt: usar gradeamento

en: use standard texture
pt: usar textura padrão

en: use textual label
pt: usar rótulo textual

en: use texture background
pt: usar fundo com textura

en: useful expressions
pt: expressões úteis

en: variables
pt: variáveis

en: verify spelling of word
pt: verificar soletração

en: vertical orientation
pt: orientação vertical

en: vertical pan
pt: panorâmica na vertical

en: vertical resizing
pt: redimensionamento vertical

en: video
pt: vídeo

en: view and change various options.
pt: ver e alterar várias opções

en: view by icon
pt: ver por ícone

en: view by name
pt: ver por nome

en: view morph directly
pt: ver o morf diretamente

en: view trash contents
pt: ver o conteúdo da lixeira

en: viewer
pt: visualizador

en: viewer for Morph
pt: visualizador para Morf

en: viewer for Player
pt: visualizador para Player

en: viewing options for "{1}"
pt: opções de visualização para "{1}"

en: visual effect for all backgrounds
pt: efeito visual para todos os fundos

en: visual effect for all pages
pt: efeito visual para todas as páginas

en: visual effect this background only
pt: efeito visual somente para este fundo

en: visual effect this page only
pt: efeito visual somente para esta página

en: vm statistics
pt: estatísticas da mv

en: web browser
pt: browser de web

en: what to show...
pt: o que mostrar...

en: when this script should run
pt: quando este script deve rodar

en: where (E)
pt: onde (E)

en: where is the page?
pt: onde está a página?

en: whether I overlap a given object
pt: Se o objeto se sobrepõe a um outro dado objeto

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
pt: se o objeto se sobrepõe a um dado objeto ou uma de suas irmãs ou objetos semelhantes

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
pt: Se o objeto está sobreposto a algum desenho que esteja mostrando a mesma imagem como um protótipo.

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
pt: Se eu devo automaticamente tentar ajustar meu conteúdo

en: whether any part of the object is over the given color
pt: Se qualquer parte do objeto está sobre a cor indicada

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
pt: se o arrasto de um objeto do interior deve produzir uma CÓPIA do objeto

en: whether gridding should be used in my interior
pt: se o gradeamento deve ser usado em meu interior

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
pt: se objetos grandes devem ser representados por suas próprias miniaturas

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
pt: se objetos em movimento devem parar na borda de seu contenedor

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
pt: se objetos devem exibir halos quando o mouse está sobre eles

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
pt: se o submorf "atual" deve ser indicado com uma borda preta

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
pt: se a origem cartesiana do playfield deve estar no canto inferior esquerdo ou no centro do playfield

en: whether the given color sees the given color
pt: Se a cor indicada vê uma dada cor

en: whether the grid should be shown when gridding is on
pt: Se a grade deve ser mostrada quando o gradeamento estiver ligado

en: whether the object is under the current mouse position
pt: Se o objeto está sob a posição atual do mouse

en: whether the object sticks out over its container's edge
pt: Se o objeto ultrapassa a borda de seu contenedor

en: whether the pen is currently down
pt: se a caneta está atualmente abaixada

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
pt: se as frases, soltas em mim, devem automaticamente criar Scriptors em seu redor

en: whole
pt: inteiro

en: whose script is this?
pt: de quem é este script?

en: width
pt: largura

en: width in pixels
pt: largura em pixels

en: window color...
pt: cor da janela...

en: window colors...
pt: cores de janela...

en: window menu
pt: menu da janela

en: windows...
pt: janelas...

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
pt: palavras a procurar por.  A ordem não é importante.
    Inícios de palavras são aceitos.

en: workspace (k)
pt: espaço de trabalho (k)

en: world
pt: mundo

en: world menu help
pt: ajuda de menu do mundo

en: wrap
pt: ajusta-se

en: wrap off the edge if appropriate
pt: ajusta-se à borda, se for apropriado

en: write the world into a postscript file
pt: imprimir o mundo em um arquivo postcript

en: you are here
pt: você está aqui

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
pt: {1}
    parece ser um arquivo comprimido. Você deseja descomprimí-lo?

en: {1} (in {2})
pt: {1} (em {2})

en: {1} already exists. Overwrite?
pt: {1} já existe. Sobreescrever?

en: {1} cycles; {2} secs
pt: {1} ciclos; {2} segs

en: {1} events reduced to {2}
pt: {1} eventos reduzidos a {2}

en: {1} has been deprecated. {2}
pt: {1} tornado obsoleto. {2}

en: {1} translated phrases
pt: {1} frases traduzidas

en: {1} untranslated phrases
pt: {1} frases não traduzidas

en: {1}Name
pt: {1}Nome
