eToys - en to ja translation catalogue (3613 entries)

en: 
    (currently {2})
ja: 
    (現在: {2})

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ja: 
    各行は、プロジェクト中のオブジェクト、または「プレイヤ」を表します。
    メニューのアイコンをクリックすると、プレイヤについてのオプションメニューを表示します。
    プレイヤの絵をクリックすると、その場所を示します。
    水色の眼のアイコンをクリックすると、プレイヤのビューワを表示します。
    プレイヤの名前をクリックすると、プレイヤを表すタイルを取り出します。

en:           rest
ja:           休符

en:   ({1} pages)
ja:   ({1} ページ)

en:   Auto
ja: 自動

en:   Brightness ({1}%)
ja:   輝度 ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
ja:   コントラスト ({1}%)

en:   Help
ja: ヘルプ

en:   New
ja: 新規

en:   New game
ja: 　新しいゲーム

en:   Play
ja: 再生

en:   Quit
ja: 終了

en:   Redo
ja: やり直し

en:   Undo
ja: 元にもどす

en:   soft
ja:   音量小

en:  Apply changes to entire text
ja:  変更をテキスト全体に適用する

en:  Auto Extent
ja: 自動サイズ設定

en:  Auto-Fit
ja:  内容の幅に自動的に合わせる

en:  Basic
ja: 基本

en:  Bookmark
ja:  ブックマーク

en:  Change morph
ja:  モーフの変更

en:  Drop shadow color
ja:  影の色

en:  Gradient fill
ja:  グラデーション

en:  Lock
ja:  ロック

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
ja:  MIDIScoreやPianoRollScoreMorphのような楽譜とSoundPlayerシンセサイザの間を取り持つもの

en:  Mouse-down action
ja:  マウスダウンの動作

en:  Mouse-down look
ja:  マウスダウン時の見た目

en:  Mouse-down repeating
ja:  マウスダウン時のリピート機能

en:  Mouse-enter look
ja:  マウスが入ったときの見た目

en:  Mouse-over highlighting
ja:  マウスオーバー時のハイライト

en:  Mouse-up action
ja:  マウスアップ時の動作

en:  Radial gradient
ja:  同心円型グラデーション

en:  Rounded corners
ja:  角の丸み

en:  Solid fill
ja:  単色の塗りつぶし

en:  Sticky
ja:  貼り付き

en:  Wrapping
ja:  折り返し

en:  already exists in the package
ja: パッケージ内に既に存在します

en:  card(s) added
ja: カードが追加されました

en:  end
ja:  最後尾

en:  fast
ja:  早送り

en:  height=
ja: 高さ=

en:  is not a number;
    please correct and try again
ja: は、数ではありません;
    修正してもう一度実行してください

en:  loud
ja:  音量大

en:  not found in the Sound Library
ja: サウンドライブラリの中にありません

en:  scripts:
ja:  スクリプト一覧

en:  seconds
ja:  秒

en:  width=
ja:  幅=

en: "Scamper", a web browser
ja: "Scamper", Webブラウザ

en: $	Fixing fonts	$
ja: $	フォント更新中	$

en: 's
ja: の

en: (collecting resources...)
ja: (リソース収集中...)

en: (untitled)
ja: (名称未設定)

en: (uploading {1}...)
ja: ({1}をアップロード中...)

en: - checked {1} phrases of {2} ({3}%)...
ja: - {2}中{1}個の語句をチェックしました({3}%)...

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
ja: .boの大きさが不正です。Tedに連絡を取ってみてください。

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
ja: 引数が正の数なら1, 負の数なら-1, ゼロなら0

en: 256 colors
ja: 256色のカラー

en: 256 grays
ja: 256段階のグレイスケール

en: 2nd gradient color
ja: グラデーションの2番目の色

en: 4 grays
ja: 4段階のグレイスケール

en: : exception in script
ja: ： スクリプトでエラー

en: < PREV
ja: < 前へ

en: <select a phrase from the upper list>
ja: 上の欄から語句を選んでください

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
ja: Browserを使うとすべてのクラスのすべてのコードを参照することができます。

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
ja: File Listを使うとディスクやFTPサーバーにあるフォルダとファイルを参照することができます。

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
ja: File Listを使うとディスクやFTPサーバーにあるフォルダとファイルを参照することができます。

en: A Guide
ja: ガイド

en: A Personal Digital Assistant
ja: 携帯電子秘書

en: A Player for MPEG movies
ja: MPEGムービーのプレイヤ

en: A Player for OGG movies
ja: Oggムービーのプレイヤ

en: A Process Browser shows you all the running processes
ja: プロセスブラウザを使うと動いているすべてのプロセスを参照できます。

en: A Scriptable button
ja: スクリプトを書けるボタン

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
ja: Transcriptは記録をとったりデバッグをしたりするときに便利です。使用例は#Transcriptを参照しているコードを見てください。

en: A UML State shape
ja: UML状態シンボル

en: A UML State shape with scrollbars
ja: UMLスクロールバー付き状態シェイプ

en: A UML class symbol
ja: UMLクラスシンボル

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
ja: Squeakクラスからテキストを読むことの出来るUMLクラスシンボル

en: A UML composite state shape
ja: UMLコンポジット状態シェイプ

en: A UML end state shape
ja: UML終了状態シェイプ

en: A UML note shape
ja: UMLノートシェイプ

en: A UML package shape
ja: UMLパッケージシェイプ

en: A UML start state shape
ja: UML開始状態シェイプ

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
ja: Workspaceはテキスト編集のできるウィンドウです。内容をファイルにセーブすることもできます。

en: A basic Connector
ja: 基本コネクタ

en: A basic Connector that bends smoothly
ja: 滑らかにカーブする基本コネクタ

en: A basic Connector with an arrowhead
ja: 矢印つき基本コネクタ

en: A basic connector
ja: 基本コネクタ

en: A basic connector with an arrowhead
ja: 矢印つき基本コネクタ

en: A basic curved connector with an arrowhead
ja: 矢印付きの滑らかな基本コネクタ

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
ja: 矢印付きの滑らかな基本コネクタ

en: A blank buttton flap
ja: 空のボタンフラップ

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
ja: Eiji FukumotoのUNIX版を元にTim Olsenが書いたゲーム。

en: A broom to align Morphs with
ja: 他のモーフを並べるときに使うほうき

en: A broom to align shapes with
ja: 図形を揃えて並べるほうき

en: A button that makes fancy Connectors at random
ja: ランダムに素敵なコネクタを作るボタン

en: A button that takes the user to the next card in the stack
ja: 次のカードへ移動するためのボタン

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
ja: 前のカードへ移動するためのボタン

en: A button that takes you to the next page
ja: 次のページへ移動するためのボタン

en: A button that takes you to the previous page
ja: 前のページへ移動するためのボタン

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ja: タイルスクリプティングで使うためのボタン。スクリプトはボタンの入っている遊び場に定義されます。

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
ja: 本の次のページへ移動できるボタン

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
ja: 本の前のページへ移動するためのボタン

en: A button whose script will be a method of the background Player
ja: 背景のプレイヤのメソッドを起動するためのボタン

en: A buttonBar for State Machine drawings
ja: 状態遷移図描画用ボタンバー

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
ja: UMLクラス図用ボタンバー

en: A circle shape with text inside
ja: 中にテキストのある円

en: A circle that flashes
ja: 点滅する円形のモーフ

en: A circular shape
ja: 円形

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
ja: 絵を描いたりスクリプトを書いたりでき、専用の停止/ステップ/開始ボタンを持った独立した場所

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
ja: 絵を描いたりスクリプトを書いたりでき、専用の停止/ステップ/開始ボタンを持った独立した場所

en: A curve
ja: 曲線

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
ja: 矢印を持った曲線。Shift-Clickするとハンドルが表示されます。

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
ja: データベースのようなもの。スライドショーや名刺立て、それらの中間とか。

en: A device for analyzing phenomena as sounds
ja: 様々な現象を音として扱う装置です

en: A device for analyzing sound input
ja: 入力された音を分析する装置です

en: A device for dialing by tone.
ja: トーンでダイヤルするための装置です

en: A device for making sound recordings.
ja: 音声の録音をするための装置

en: A diamond shape with text inside
ja: 中にテキストのあるひし形

en: A digital clock
ja: デジタル時計

en: A fine game of chess
ja: チェスゲーム

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
ja: 枠が5つあるコード閲覧用ツール。

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
ja: ペイントパレットを持つフラップです。新しいペイントを始めるには閉じているタブをクリックしてください

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
ja: ドキュメント、チュートリアルやヘルプを表示するフラップです。

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
ja: グラフ。最大のものがいっぱいに表示されるように値が正規化されています。カーソルをドラッグすることができます。

en: A graphic for the current frame
ja: 現在のフレームを抜き出した画像です

en: A handy Morph-generating button
ja: 便利なモーフ生成ボタン

en: A happy face
ja: ニコニコマーク

en: A joystick-like control
ja: ジョイスティックのようなコントロール

en: A label
ja: ラベル

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
ja: 矢印を持った直線。Shift-Clickするとハンドルが表示されます。

en: A magnifying glass
ja: 虫めがね

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
ja: マウスでつかんでいるモーフも表示できる虫めがね。

en: A menu of choices useful for authoring
ja: オーサリングに役立つ項目を持つメニューです

en: A menu of commands relating to use of projects
ja: プロジェクトの使用法に関係したコマンドのメニューです

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
ja: このオブジェクトを遊び場として見たときに関係するメニューです

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
ja: フラップの使用法に関係するメニューです。このメニューを表示したままにしておくと便利です

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
ja: 最近修正されたメソッドを保持しているメッセージ・ブラウザ

en: A morph with the last frame
ja: 最後のフレームをもったモーフ

en: A multi-card data base
ja: カード型データベース

en: A multi-paged structure
ja: 複数ページつづり

en: A newer version exists on the server.
ja: サーバー上に新しい版があります

en: A non-editable picture of something
ja: 編集できない絵

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
ja: 編集できない画像。ペイントツールを使って作った画像は編集できます。

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
ja: スタック用の数値見張り。現在の値を表示します。値の入力もできます。

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
ja: スタック用の数値見張り。現在の値を表示します。値の入力もできます。Shiftクリックで入力してください。

en: A number representing the current position of the knob.
ja: ノブの現在位置の数値です

en: A number representing the current position of the movie/sound.
ja: 動画・音声内での位置を示す数値です

en: A number representing the volume of the movie.
ja: 動画・音声の音量を示す数値です

en: A patch of primordial slime
ja: 原生粘菌の塊

en: A piano keyboard
ja: ピアノの鍵盤

en: A place for assembling parts or for staging animations
ja: 部品を組みたてたり、アニメーションを上演したりするための遊び場

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
ja: 補助用の画像などをしまうための場所

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
ja: アニメーションなどで使う替わる絵を入れる入れ物

en: A place to obtain many kinds of objects
ja: いろいろなオブジェクトを取り出すための場所

en: A place to present annotated content
ja: 注釈付きの情報を置く場所

en: A player for MPEG and JPEG movies
ja: MPEGとJPEGムービーのプレイヤ

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
ja: カメラや動画取り込みのようなビデオデバイスのためのプレイヤです

en: A pointing hand shape with text inside
ja: 中にテキストのある指差ししている手

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
ja: UMLクラス図描画用のコネクターを登録したフラップ

en: A pre-loaded Connectors flap for state machine drawings
ja: 状態遷移図のためのコネクターを登録したフラップ

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
ja: ブラウザやチェンジソータ、ファイルリストなどを得る迅速な手段です

en: A random-number tile for use with tile scripting
ja: タイルスクリプトで使える乱数タイルです

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
ja: 何でも書き込める生のテキスト（コンテクストメニュー付き）

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
ja: なんでも好きな文字を書き込めるテキスト

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
ja: 一秒あたりの描画数を示す読み取り器

en: A rectangle
ja: 四角形

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
ja: 自分の大きさを示しつづける長方形

en: A rectangle with a diagonal gradient
ja: 斜めにグラデーションの掛けられた四角形

en: A rectangle with a horizontal gradient
ja: 水平のグラデーションが掛けられた四角形

en: A rectangle with rounded corners
ja: 角丸四角形

en: A rectangle with text, or a button
ja: テキストもしくはボタン付き長方形

en: A rectangular shape, with border and fill style
ja: 四角形、枠線と塗りつぶしのスタイルを指定できる

en: A round magnifying glass
ja: 丸い虫めがね

en: A sad face
ja: 泣き虫マーク

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
ja: ノブをつかんで動かすと数値が変えられるオブジェクト

en: A scrollable, editable body of text
ja: 入力可能なスクロールバーつきテキスト

en: A searchable source of new objects.
ja: オブジェクトツールを開きます

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
ja: 直線を順につないだもの。閉曲線または開曲線にできます。Shift-Clickするとハンドルが表示され、頂点を移動することができます。

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
ja: きれいなフォントで表示される短いテキスト。 ハロで大きさを変更できる

en: A simple digital clock
ja: 簡単なデジタル時計

en: A slider for showing and setting numeric values.
ja: 数値を表示したり設定するためのスライダ

en: A source for single-letter objects
ja: 1文字オブジェクトの元

en: A star
ja: 星

en: A storyboard authoring tool
ja: ストーリーボードのオーサリングツール

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
ja: 直線。シフト・クリックするとハンドルが表示されます

en: A straight-sided figure with any number of sides
ja: 直線の辺と頂点を持つ任意多角形

en: A structure with tabs
ja: タブ付きのパレット

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
ja: 星型の対称な多角形

en: A text field with border
ja: 枠つきのテキスト・フィールド

en: A three-sided polygon.
ja: 3つの辺を持つ多角形

en: A tile holding a plain number
ja: 数を保持するタイル

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
ja: 関数の呼び出しを表すタイル。関数名か矢印をクリックして、呼び出す関数を取り替えます..

en: A tile representing the object being scripted
ja: スクリプトを書いているオブジェクトを表すタイル

en: A tile that will produce a random number in a given range
ja: 指定された範囲内の乱数を生成するタイル

en: A tile that will produce a random number in a given range.
ja: 指定された範囲内の乱数を生成するタイル

en: A tool allowing you to browse any file
ja: ファイルをブラウズできるツール

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
ja: プロジェクト内にあるすべてのスクリプトの状態を観察・変更できるツール

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
ja: チェンジセット内のメソッドを表示するツール

en: A tool for collaborating with other Squeak users
ja: 他のSqueakユーザーと協同作業をする

en: A tool for discarding objects
ja: オブジェクト用ごみ箱

en: A tool for discovering methods
ja: メソッドを見つけるためのツール

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
ja: 多種のオブジェクトを探すためのツールです

en: A tool for looking at files
ja: ファイルを見るツール

en: A tool for managing the sound library
ja: サウンドライブラリを管理するツールです

en: A tool for sending messages to other Squeak users
ja: 他のSqueakユーザーにメッセージを送れるツール

en: A tool for sending messages to several Squeak users at once
ja: 他の複数のSqueakユーザにまとめてメッセージを送れるツール

en: A tool for sending objects to other Squeak users
ja: 他のSqueakユーザーにオブジェクトを送れるツール

en: A tool for talking to other Squeak users
ja: 他のSqueakユーザーに話しかけられるツール

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
ja: スクリプトがつけられたオブジェクトを表示するツールです

en: A tool showing all the players in your project
ja: プロジェクト内のすべてのプレイヤ一覧

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
ja: 使えるオブジェクトのカタログを見ることができます

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
ja: モーフのカタログを眺めるするためのツール

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
ja: プロジェクトの中で動いているすべてのスクリプトをコントロールできるツール

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
ja: コネクタ矢印シェイプを変更できるツール

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
ja: このプロジェクト内にあるすべてのプレイヤ一覧を表示します

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
ja: どのプロジェクトを見ていたかの記録

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
ja: プレゼンテーションでプロジェクトを表示する 順番を設定するツールです

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
ja: プロジェクトの中で動いているすべてのスクリプトを見たり操作したりするためのツール

en: A unique solitaire card game
ja: とっても珍しい一人カードゲーム

en: A variety of controls and media tools
ja: 様々なコントロールとメディアツールです

en: A web browser
ja: ウェブ・ブラウザ

en: A window for composing text
ja: テキスト入力できるウインドウ

en: A window set up for simple scripting.
ja: もう使う必要はないでしょう

en: A workbench for seing and editing wave forms
ja: 波形を編集するための道具箱

en: AC
ja: 交流(AC)

en: AC
ja: 交流(AC)

en: AND Gate
ja: 論理積ゲート

en: Abandon
ja: 中止

en: Abandon existing recording and start a new one.
ja: 古い記録を放棄して、新しく記録を始めます

en: Abandon this effort and throw away this window
ja: 作業をやめて、このウィンドウを放棄します

en: About Preferences
ja: プリファレンスについて

en: Accept
ja: 了解

en: Accept(s)
ja: 了解(s)

en: Action:
ja: アクション:

en: Add
ja: 追加

en: Add Array
ja: 配列の追加

en: Add a new card after this one
ja: この後に新しいページを追加します

en: Add a new morph
ja: 新しいモーフの追加

en: Add a new page after this one
ja: この後に新しいページを追加します

en: Add a new patch variable
ja: 新しいパッチ変数を追加し
    マウスカーソルでつかみます

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
ja: 私と兄弟皆で使えるスクリプトを追加します

en: Add a new sound to the sound library from a file
ja: 新しいサウンドをファイルからライブラリに追加します

en: Add a new turtle
ja: 新しいタートルを作り
    マウスカーソルでつかみます

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
ja: 私と兄弟皆に変数を追加します。

en: Add a vertex at my current cursor position
ja: 私の現在のカーソル位置に線分を追加します

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
ja: 私の線分リストの最初に線分を追加します

en: Add a vertex to the end of my vertices list
ja: 私の線分リストの最後に線分を追加します

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
ja: 記録済のシーケンスにナレーションを追加

en: Add label
ja: ラベルの追加

en: Add the object at the beginning of my contents list.
ja: オブジェクトを内容リストの先頭に追加する

en: Add the object to my contents
ja: オブジェクトを追加する

en: Add the object to my contents at my current cursor position
ja: 指定されたオブジェクトをカーソル位置に入れます

en: Add the object to the end of my contents list.
ja: オブジェクトを内容リストの最後に追加する

en: All *.po files
ja: 全ての *.POファイル

en: All Scripts
ja: 全スクリプト

en: All my characters except the first one
ja: 最初の文字を除いたすべての文字です

en: All scripts in this project
ja: このプロジェクトのスクリプト一覧

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
ja: この領域がそれ自身のコントロールによって制御されるようにします

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
ja: 数値を表示する時のフォントを変えることができます。

en: Allows you to control numerous options
ja: 多くのオプションを設定できます

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
ja: 針の色を変えることができます。時計の色は、色の変更ハロを使って変えることができます。

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
ja: 午後に異なる色を中央部分に表示できるようにします。午前中は薄い色が使われます。

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
ja: ブラウザの注釈欄に注釈を表示する

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
ja: このプロジェクト内にあるすべてのスクリプトを従来からのプログラマ向け形式で表示します

en: Alphabet
ja: アルファベット

en: Alphabetical listing of all Preferences
ja: 全プリファレンスのアルファベット順表示

en: Already in the Trash
ja: 既にゴミ箱の中です

en: An 'and gate' shape with text inside
ja: 中にテキストのある論理積ゲート

en: An 'or gate' shape with text inside
ja: 中にテキストのある論理和ゲート

en: An 'xor gate' shape with text inside
ja: 中にテキストのある排他的論理和ゲート

en: An analog clock face
ja: アナログ時計

en: An editor for the http proxy settings
ja: HTTPプロクシ設定エディター

en: An ellipse or circle
ja: 楕円あるいは円

en: An elliptical or circular shape
ja: 円・楕円形

en: An elliptical or circular shape with text
ja: テキスト付き楕円もしくは円

en: An empty buttonBar that you can add to
ja: にくっつけられる空のボタンバー

en: An error has occurred; you should probably just hit 'abandon'.  Sorry!
ja: エラーが起きました。「中止」ボタンをクリックしてください。ごめんね!

en: An example of how to use double-click in moprhic
ja: モーフィックでのダブルクリックの使用例

en: An extreme-wide-angle lens
ja: 超広角のレンズ

en: An eye which follows the cursor
ja: カーソルを見続ける眼

en: An indicator of how fast your system is running
ja: どのくらい速くシステムが動作しているかの表示装置

en: An object that presents the things within it in a column
ja: 他のものを縦に並べるための入れ物

en: An object that presents the things within it in a row
ja: 他のものを横に並べるための入れ物

en: Annotations
ja: 注釈

en: Another pointing hand
ja: 別の指差し形状の手

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
ja: 本当に、ページを中身ごと
    すべて消してしまっても
    良いですか？

en: Are you sure that you want to remove unused strings?
ja: 未使用の文字列を本当に削除していいですか?

en: Are you sure you want to destroy this Project\ and revert to an older version?\\(From the parent project, click on this project's thumbnail.)
ja: このプロジェクトを破棄して\古い版にもどっても良いですか？\\(親プロジェクトからはサムネイルをクリックしてください)

en: Are you sure you want to quit Etoys?
ja: 本当にEtoysを終了しますか?

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrow Editor
ja: 矢印エディター

en: Arrows
ja: 矢印

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
ja: 今は1種類の背景しかないので、それが得られます

en: Atoms, mate
ja: 原子の仲間が跳ね回る

en: Attachment Adjuster
ja: 接続点エディター

en: Attachment Point Adjuster
ja: 接続点エディター

en: Audio Notes
ja: 音声ノート

en: Audio chat
ja: オーディオ・チャット

en: Author:
ja: 著者:

en: BMP file
ja: BMP ファイル

en: Back
ja: 戻る

en: Back one frame
ja: 1フレーム戻す

en: Background Field
ja: 背景のフィールド

en: Background Label
ja: 背景のラベル

en: Background field, individual values
ja: 背景のフィールド。個別の値。

en: Background field, shared value
ja: 背景のフィールド。共通の値。

en: Badge
ja: バッジ

en: Basic
ja: 基本

en: Basic Shape
ja: 基本的な図形

en: Bias
ja: バイアス

en: Blob
ja: ブロブ

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
ja: 私の色の青成分の値、0～1.0の間の浮動小数点値

en: Bold
ja: 太字

en: Book
ja: 本

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Border Color
ja: 輪郭線の色

en: Border style
ja: 輪郭線のスタイル

en: Border width
ja: 輪郭線の幅

en: Bouncing Atoms
ja: はねる原子

en: BouncingAtoms
ja: はねる原子

en: Bright
ja: 明るい

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
ja: 私の色の輝度値、0～100の間の浮動小数点値

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
ja: 外にはみ出したオブジェクトを見えるところに戻します

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
ja: 座標が表示可能領域外になっているオブジェクトを連れ戻し、少なくとも一部が表示されるようにします。

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ja: すでに存在しているメッセージ名検索ウィンドウ、あるいは新しく作ったものを前面に持ってきます。

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ja: すでに存在しているトランスクリプト、あるいは新しく作ったものを前面に持ってきます。

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ja: すでに存在しているチェンジソーター、あるいは新しく作ったものを前面に持ってきます。

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ja: すでに存在しているファイルリスト、あるいは新しく作ったものを前面に持ってきます。

en: Broom
ja: ほうき

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Reentry
ja: ウィンドウにもどる

en: Button
ja: ボタン

en: Button 1 pressed
ja: ボタン1が押されている

en: Button 2 pressed
ja: ボタン2が押されている

en: Button Flap
ja: ボタン・フラップ

en: Button Properties for {1}
ja: {1}のボタンプロパティ

en: ButtonBar
ja: ボタン・バー

en: ButtonDown?
ja: マウスダウン?

en: ButtonUp?
ja: マウスアップ？

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
ja: スクリプトを実行・停止・ステップ実行するためのボタン

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
ja: 注意! すべての共有フラップが破棄され、
    どのプロジェクトにも表示されなくなります。
    元に戻したい場合は同じメニューから
    また有効にしてください。
    その場合は初期状態のフラップに戻ります。
    本当にすべての共有フラップを破棄しますか?

en: CLEAR
ja: けす

en: Camera
ja: カメラ

en: Can't delete {1}
    Select another file
ja: {1}を削除できません
    別のファイルを選択してください

en: Can't exit the top project
ja: 最初のプロジェクトからは戻れません

en: Cancel
ja: 取消

en: Cancel this Publish operation.
ja: 公開を中止します

en: Cancel this search
ja: 中止します

en: Cancel(l)
ja: 取消(l)

en: Cannot "tell "
ja: "送る"ことができません

en: Cannot truncate this number
ja: この数を丸められません

en: Caption for this button?
ja: このボタンの表題?

en: Cards Left:
ja: 残りカード:

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
ja: 注意: これらのカードにある変数の順番を変更します。

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
ja: 注意 -- このバックグラウンドのすべてのカードは
    それぞれ別の値になっていました。
    もしこのアイテムを前面に出すと、
    他のカード上のこの値は失われます。

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
ja: 警告 -- このスクリプトを完全に
    捨ててしまいます: 本当に削除しますか?

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
ja: 注意: この動作は元に戻せません。本当に実行しますか？

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
ja: 注意 -- このスクリプトは文字形式で
    編集されています。タイル表示に戻ると
    文字形式で行った変更が消えてしまいます。
    それでも戻りますか？

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
ja: 注意: このフラップは永久に
    ""削除され、どのワールドからも
    ""使えなくなります。
    ""本当に実行しますか？

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
ja: 警告: 文字表示したコードでの参照の名前は変更されません

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
ja: 注意!
    他のオブジェクトに属するスクリプトで、
    この変数を使っているものがあるかもしれません。
    スクリプトがエラーを起こす可能性があります。
    その場合は手動で修正してください。

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
ja: 注意! このスクリプトは永久に失われます。

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
ja: 注意! このメソッドは別のところで変更された可能性があります。保存しますか?

en: Caution: this is broken!
ja: 警告：これは故障しています

en: Celeste
ja: セレステ

en: Celeste -- an EMail reader
ja: セレステ -- eメール・リーダー

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
ja: 回転の中心（シフトを押しながらドラッグして変更できます）

en: Change Set
ja: チェンジ・セット

en: Change Sorter
ja: チェンジ・ソーター

en: Change character
ja: 文字を変更

en: Change color (press shift for more properties)
ja: 色の変更(シフトを押すとさらに多くの
    プロパティを設定できます)

en: Change font
ja: フォントを変える

en: Change my name and continue publishing.
ja: 名前を変更して公開します

en: Change scale
ja: 拡大率を変える

en: Change size (press shift to preserve aspect)
ja: 大きさの変更(シフトを押すと
    縦横比を維持します)

en: Change sound volume
ja: 音量を変更します

en: Change style
ja: スタイルを変える

en: Change the color of this object
ja: このオブジェクトの色を変える

en: Change the heading of the object by the specified amount
ja: 指定された量によって私の向きを変更します

en: Change the size of this object
ja: このオブジェクトの大きさを変える

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
ja: 変更はまだ保存されていません。
    この変更を取り消しても良いですか?

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
ja: 新しい更新があるかどうか調べ、あればロードします。

en: Chess
ja: チェス

en: ChineseCheckers
ja: チャイニーズ・チェッカー

en: Choose Font
ja: フォントを選択

en: Choose a MIDI file to open
ja: MIDIファイルを選んでください。

en: Choose a background color
ja: 背景色を選んでください

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
ja: このビューワのボキャブラリーを切り替えます

en: Choose a display depth
ja: ディスプレイのビット深度を選んでください。

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
ja: ディスプレイ深度
    (現在の値は {1})

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose a file
    to load
ja: 読み込むファイルを
    選んでください。

en: Choose a flaps font
ja: フラップのフォントを選択

en: Choose a font and style
ja: フォントとスタイルを選択

en: Choose a group of servers
    from which to fetch updates.
ja: 更新を探すサーバーを選んでください。

en: Choose a line color
ja: 線の色を選んでください

en: Choose a movie file to open
ja: 開くムービーファイルを選択

en: Choose a new graphic
ja: 新しい画像の選択

en: Choose a super swiki:
ja: スーパーSwikiを選択:

en: Choose a theme to install
ja: インストールするテーマを選択

en: Choose a version to restore
ja: 復元するバージョンを選択

en: Choose a vocabulary
ja: ボキャブラリを選択してください

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
ja: ボキャブラリの選択
    青字 = 現在
    赤字 = 不完全

en: Choose an effect
    (it is now {1})
ja: 効果を選んでください
    (現在は {1} です)。

en: Choose another name
ja: 別の名前を選択

en: Choose another year
ja: 別の年を選択

en: Choose font
ja: フォントを選択

en: Choose font for text:
ja: テキストのフォントを選択:

en: Choose font:
ja: フォントを選択:

en: Choose forward direction
ja: 進行方向を選ぶ

en: Choose frequency (current: {1})
ja: 実行頻度 (現在: {1})

en: Choose label font:
ja: ラベルフォントを選択:

en: Choose magnification
    (currently {1})
ja: 拡大率を選んでください
    (現在は {1} です)。

en: Choose one of the following conditions
ja: 起動する条件を選んでください

en: Choose orientation...
ja: 用紙の向き...

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
ja: パラメータの型を選択してください
    (現在 {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
ja: {1}の型を選択してください

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
ja: {1}の「{2}」から取り出す値の
    型を指定してください

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
ja: {1}の「{2}」から
    取り出すデータを指定してください

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
ja: ワークスペースやトランスクリプトで使われるデフォルトフォントを選択します

en: Choose the default text font
ja: デフォルトのテキストフォントを選択

en: Choose the eToys font
ja: Etoysのフォントを選択

en: Choose the etoy button font
ja: Etoysのボタンのフォントを選択

en: Choose the etoy code font
ja: Etoysのコードのフォントを選択

en: Choose the etoy title font
ja: Etoysのタイトルフォントを選択

en: Choose the font to be used for (some) buttons.
ja: （いくつかの）ボタンで使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used for displaying code
ja: コードを表示するフォントを選択

en: Choose the font to be used for textual code in etoys
ja: コードの文字表示で使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used in code panes.
ja: コード欄で使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used in list panes
ja: リスト欄で使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used in menus
ja: メニューで使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used in window titles.
ja: ウィンドウのタイトルで使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used on etoy buttons
ja: Etoysのボタンで使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used on etoy tiles
ja: Etoysのタイルに使うフォントを選択します

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
ja: テキスト形式のフラップで使われるデフォルトフォントを選択します

en: Choose the font to be used titles in etoys
ja: テキスト形式のフラップで使われるデフォルトフォントを選択します

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
ja: コード、リスト、メニュー、タイトルなどで使うフォントを選びます。

en: Choose the standard list font
ja: 標準リストのフォントを選択

en: Choose the standard menu font
ja: 標準メニューのフォントを選択

en: Choose the window title font
ja: ウィンドウタイトルのフォントを選択

en: Choose translation file
ja: 翻訳ファイルを選択

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
ja: モーフィックで使うテキスト選択時の色を選びます。

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
ja: どの欄がキーボード・フォーカスを持つかを示す強調色を選びます。

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
ja: モーフィックでのテキストカーソルの色を選びます。

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
ja: このジョイスティックと関連付けられている物理デバイスを指定します

en: Circle
ja: 円

en: CircleCurve
ja: 円弧

en: Class
ja: クラス

en: Class ButtonBar
ja: クラスボタンバー

en: Class Diagrams
ja: クラス図

en: Class diagram Flap
ja: クラスダイアグラムフラップ

en: Class exists already in the system
ja: クラスはシステム内に既に存在します

en: Clear all the pen trails in the interior.
ja: 内部にあるすべてのペンの跡を消します

en: Clear the graph of current contents
ja: 現在の内容からグラフを消す

en: Click here to choose your language.
ja: 言語を選択します

en: Click here to edit the name of the script.
ja: スクリプト名を変更するにはここをクリックしてください

en: Click here to edit the player's name.
ja: プレイヤ名を変更するにはここをクリックしてください

en: Click here to empty the trash.
ja: ここをクリックするとゴミ箱を空にします

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
ja: クリックすると
    "{1}"プロジェクトに入ります。

en: Click here to find a project.  Hold down this button to reveal additional options.
ja: プロジェクトをロードします。長押しするとさらに多くのオプションが表示されます。

en: Click here to get a menu for this stack.
ja: ここをクリックするとこの本のオプションメニューを表示します

en: Click here to get a menu of options for this book.
ja: ここをクリックするとこの本のオプションメニューを表示します

en: Click here to get a menu of options for this stack.
ja: ここをクリックするとこの本のオプションメニューを表示します

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
ja: このツールを画面から削除します。部品フラップからいつでも取り出せます

en: Click here to reveal this object
ja: クリックするとこのオブジェクトを表示します

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
ja: ここをクリックすると、このスクリプトを一回実行します。ボタンを押し続けると、繰り返し実行します

en: Click here to select among options for scaling the Squeak screen; this can be useful for developing and viewing content intended for the OLPC on a non-OLPC computer.
ja: スクイークの画面を拡大縮小する方法を選びます。この機能は、OLPCでないコンピュータ上で、OLPC用の作品を作成したり表示するのに便利です。

en: Click here to start or finish painting.
ja: クリックすると、お絵描きを開始・終了できます

en: Click to select a complex framed border
ja: 枠つき組み合わせの輪郭を選びます。

en: Click to select a complex inset border
ja: 埋め込み組み合わせの輪郭を選びます。

en: Click to select a complex raised border
ja: 盛り上がり組み合わせの輪郭を選びます。

en: Click to select a simple colored border
ja: 単純な色つきの輪郭を選びます。

en: Click to select a simple inset border
ja: 単純なへこんだ輪郭を選びます。

en: Click to select a simple raised border
ja: 盛り上がった輪郭を選びます。

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: ClipboardText
ja: クリップボードのテキスト

en: Clock
ja: 時計

en: Close
ja: 閉じる

en: Close WaveEditor
ja: 波形エディタを閉じる

en: Close the topmost window if possible.
ja: 可能なとき最前のウインドウを閉じます。

en: Collapse
ja: たたむ

en: Color
ja: 色

en: Column
ja: 列

en: Command Key Actions
ja: コマンドキーの機能

en: Common Requests
ja: 便利な式

en: Comparison from {1} to {2}
ja: {1}から{2}への差分

en: Comparison to Clipboard
ja: クリップボードと比較

en: Composite State
ja: コンポジット状態

en: Configure Video Device
ja: ビデオデバイスを設定する

en: Connect
ja: つなぐ

en: Connector
ja: コネクター

en: Connector Broom
ja: コネクターのほうき

en: Connector Button
ja: コネクター・ボタン

en: Connector Properties for {1}
ja: {1}のコネクタプロパティ

en: ConnectorArrow
ja: 矢印コネクター

en: Connectors
ja: コネクター

en: Connectors Flap
ja: コネクター・フラップ

en: Connectors label font...
ja: コネクターのラベルフォント...

en: Continue
ja: 再開

en: Continue playing a paused presentation
ja: 一時停止している音声の再開

en: Copy the name of the preference to the text clipboard, so that you can paste into code somewhere
ja: このプリファレンスの名前をクリップボードにコピーします。コードなどに貼り付けることができます。

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
ja: このグラフィックの名前をクリップボードにコピー

en: Could not delete the old version of that file
ja: 古いバージョンのファイルを削除できませんでした

en: Couldn't find a web browser.  View
    page as source?
ja: ウェブブラウザが見つかりません。ページを
    ソースの形で見ますか？

en: Create a new card
ja: 新しいカードを作ります

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
ja: 新しいフラップを作成します。その後で必要なら共有フラップにすることができます

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
ja: クリップボードの文字列からカードを作る

en: Create new cards from data in a file
ja: ファイルのデータから新しいカードを作る

en: Creates a new morphic project
ja: 新しいモーフィックプロジェクトを作ります。

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
ja: MVCスタイルの新しいプロジェクトを作ります。

en: Current system font settings
ja: 現在のシステムフォント設定

en: Curve
ja: 曲線

en: Curvy Arrow
ja: 曲線の矢印

en: Curvy Connector
ja: 曲線コネクター

en: Curvy ConnectorArrow
ja: 曲線矢印コネクター

en: DC
ja: 直流(DC)

en: Data
ja: データ

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug (press shift to inspect morph)
ja: デバッグ (シフトを押すとモーフの検査になります)

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the current card
ja: 現在のカードを削除します

en: Delete the selected sound from the sound library
ja: 選択されたサウンドをライブラリから削除します

en: Delete this card
ja: このカードを削除します

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
ja: このオブジェクトを削除します。不可逆操作なので注意してください

en: Delete this page
ja: このページを削除

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
ja: ウィンドウでないすべてのモーフをワールドから削除します。

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
ja: 未保存のテキストエディタを持っていない全てのウィンドウを削除します

en: Description:
ja: 説明:

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
ja: グラフ用紙を作成し、それをバックグラウンドとして使用します

en: Desired frames per second?
ja: 望ましい1秒あたりのコマ数は？

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
ja: すべての共有フラップを削除し、すべてのプロジェクトでのそれらを使用できなくします

en: Destroy thread <{1}> ?
ja: スレッド<{1}>を削除しますか?

en: Dial a telephone number
ja: 電話番号をダイヤルします

en: Diamond
ja: ひし形

en: Digital Clock
ja: デジタル時計

en: Direction
ja: 方向

en: Directory must be empty
ja: ディレクトリは空でなくてはなりません

en: Disable sound reverb
ja: リバーブを無効にする

en: Discard the changes to currently selected translated phrase?
ja: 現在選択されている翻訳済フレーズへの変更を破棄します

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
ja: イートイズの語彙で、システム定義のコマンドとプロパティーの一覧を表示します

en: Do
ja: 実行

en: Do not write file
    Write file anyway
    Debug
ja: 保存しない
    とにかく保存
    デバッグ

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
ja: 本当にセーブされていないテキストを持つウィンドウ以外を閉じますか?

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
ja: 本当にウィンドウに入っていないすべてのオブジェクトを削除しますか?

en: Do you really want to empty the trash?
ja: 本当にゴミ箱を空にしますか?

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
ja: 今書きかけの絵を
    本当に捨ててよいですか?

en: DoubleClick
ja: ダブル・クリック

en: Drag from here to get a parameter tile
ja: ここをドラッグすると引数のタイルを取り出せます

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
ja: ここをクリックして、スクリプトに貼り付けられる繰り返しタイルを取り出します

en: Drag in here to change the border width
ja: この中でドラッグすると輪郭線の幅を変えられます

en: Drag in here to change the direction of the gradient
ja: この中でドラッグするとグラデーションの向きを変えられます

en: Drag in here to change the halo width
ja: この中でドラッグするとハロの幅を変えられます

en: Drag in here to change the margins of the text
ja: この中でドラッグするとテキストの余白を変えられます

en: Drag in here to change the offset of the shadow
ja: この中でドラッグすると影の本体からの距離を変えられます

en: Drag in here to change the origin of the gradient
ja: この中でドラッグするとグラデーションの原点を変えられます

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
ja: 横にドラッグ
    すると絵が回
    転します。

en: Drag me to align other Morphs. Drag with the Shift key to move me without affecting other Morphs. Drag me with the second mouse button to align centers.
ja: ドラッグして他のモーフと並べてください。他のモーフの影響を受けずに動かすにはシフトキーをおしながらドラッグします。真ん中に並べるにはマウスの２番目のボタンを押しながらドラッグします。

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
ja: 上下にドラッグ
    すると絵の大きさが
    変ります

en: Drop a Morph on me
ja: モーフをここに置いて下さい

en: Drop a Morph on the button.
ja: ボタンの上にモーフを置く

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
ja: 別のモーフをドロップするとボタン動作の対象を変えることができます(一部のモーフだけが使用できます)。

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
ja: 別のモーフをドロップするとマウスが入ったときの見た目を変えることができます

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
ja: 別のモーフをドロップするとクリックされたときの見た目を変えることができます

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
ja: 別のモーフをドロップするとボタンの見た目を変えることができます。ここをクリックすると変更できるモーフのメニューが表示されます。

en: Drop this icon to start painting a new object.
ja: このアイコンをドロップして、お絵描きを始めます

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
ja: 新しい絵を描くにはこれを画面にドロップする

en: Dual Change Sorter
ja: デュアル・チェンジ・ソーター

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
ja: 複製 (シフトを押すと兄弟を作ります)

en: ENTER ACTIVE
ja: アクティブにする

en: EToy Vocabulary
ja: Etoysの語彙

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ja: 各行は、プロジェクト中のオブジェクト、または「プレイヤ」を表します。
    メニューのアイコンをクリックすると、プレイヤについてのオプションメニューを表示します。
    水色の眼のアイコンをクリックすると、プレイヤのビューワを表示します。
    プレイヤの名前をクリックすると、プレイヤを表すタイルを取り出します。

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
ja: 毎回異なるパステルカラーの半透明な
    縁のない四角形を取り出すことができます

en: Edit custom halos
ja: カスタムハロを編集

en: Edit the balloon help text for
ja: バルーンヘルプテキストを編集

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
ja: このイベントムービーの再生ボタンにつけるバルーンヘルプを編集

en: Elapsed Time:
ja: 経過時間:

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Embed pin into...
ja: ピンを埋め込む先...

en: Embed {1} into...
ja: {1}を埋め込む先...

en: Emphasis & alignment
ja: 強調と文字揃え

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
ja: ゴミ箱の中にたまったすべてのモーフを削除します

en: Empty!
ja: 空です!

en: End State
ja: 終了状態

en: Enhanced Text
ja: 強調されたテキスト

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
ja: スクリプトエディターがそのタイプのプレイヤの中で外部名でソートしたときに最初に来るものを参照するようにします

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
ja: 破線の定義を
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    という形式で入力してください。major dashは輪郭線の色で描かれます。
    空文字列を与えると定義を消去します。
    [指定法: 5つの要素を与えた場合、第4要素は0とし、
    第5要素はアニメーションの各ステップで進む幅になります。]

en: Enter a new label for this button
ja: このボタンの新しいラベルを入力

en: Enter an expression that create the target
ja: ターゲットを指定する式を入力してください

en: Enter grid size
ja: グリッドの幅を入力してください

en: Enter label:
ja: ラベルを入力:

en: Enter new value (0 - 1.0)
ja: 新しい値を入力 (0 - 1.0)

en: Enter the Smalltalk code to execute:
ja: 実行するSmalltalkの式を入力:

en: Enter the point size
ja: ポイントサイズを指定してください

en: Enter things to search for
ja: プロジェクトの検索条件を入力してください

en: Escape Browser
ja: 全画面表示にする

en: Etoys Project
ja: Etoysプロジェクト

en: Event Recorder
ja: イベント・レコーダー

en: Event Roll
ja: イベントロール

en: Event Roll for
ja: 次のもののイベントロール:

en: Event Theatre
ja: イベントシアター

en: Event Theatre menu Definition
ja: イベントシアターのメニュー定義

en: Event-Roll Options
ja: イベントロールのオプション

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Existing method removed  by this change-set
ja: 既存のメソッドは、このチェンジセットで削除されました

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
ja: たたまれている全てのウィンドウとその他のオブジェクトを元の広げた状態に戻します

en: Expected a Point but instead got
ja: Pointを期待していましたが、代わりに次のものを得ました:

en: Exports the translations to GetText format.
ja: 翻訳をGetText形式で書き出す

en: FFT size (currently
ja: FFTの大きさ(現在

en: FFT size (currently {1})
ja: FFTの大きさ(現在 {1})

en: FIND
ja: 探す

en: FSM ButtonBar
ja: FSMボタンバー

en: FSM Flap
ja: FSMフラップ

en: Factorial not defined for negative numbers
ja: 負の数の階乗は定義されていません

en: Failed to rename file
ja: ファイルの名前を変更できませんでした

en: Fewer controls
ja: より少ないコントロール

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
ja: ファイル '{1}'は {2}バイトの長さです。
    ファイル全体を読むには'get'コマンドを使えます
    これは最初の3500文字です...
    [ここから]------------------------------------------
    {3}
    [ここまで]------------------------------------------

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
ja: ファイル '{1}'は {2}バイトの長さです。
    ファイル全体を読むには'get'コマンドを使えます
    これは最初の5000文字です...
    [ここから]------------------------------------------
    {3}
    [ここまで]------------------------------------------

en: File Dialog
ja: ファイルダイアログ

en: File List
ja: ファイル・リスト

en: File name?
ja: ファイル名は？

en: File name? (".morph" will be added to end)
ja: ファイル名は？(拡張子”.moprh"が付加されます)

en: File name? (".ps" will be added to end)
ja: ファイル名は？(拡張子".ps"が付加されます)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
ja: ファイル名は？(自動的に{1}が付加されます)

en: File not found: {1}
ja: ファイル{1}がみつかりません

en: Final card
ja: 最後のカード

en: Final page
ja: 最後のページ

en: Find an entry by name
ja: エントリを名前で探す

en: Find options
ja: 検索オプション

en: Find those mines
ja: 地雷を探せ

en: Find what?
ja: 何を検索?

en: Find...
ja: 探す...

en: Finding possible loop points...
ja: 繰り返しの可能性のある点を探しています...

en: First card
ja: 最初のカード

en: First page
ja: 最初のページ

en: First project in thread
ja: スレッド内の最初のプロジェクト

en: FishEye
ja: 魚眼レンズ

en: Flap
ja: フラップ

en: Flap problem
ja: フラップに問題があります

en: Flaps
ja: フラップ

en: Flash Player
ja: フラッシュプレーヤ

en: Flasher
ja: 点滅

en: Font styles and sizes
ja: フォントのスタイルと大きさ

en: For some reason, this file cannot be read
ja: 何かの理由でこのファイルは読めません

en: Forward one frame
ja: 1フレーム進める

en: Frame Rate
ja: フレーム・レート

en: Frame extent
ja: フレームの大きさ

en: Frame rate?
ja: フレーム・レート？

en: FrameRate
ja: フレーム・レート

en: FreeCell
ja: フリーセル

en: FreeCell Help
ja: フリーセルのヘルプ

en: Frequency:
ja: 周波数:

en: Function
ja: 関数

en: GIF file
ja: GIF ファイル

en: Game #:
ja: ゲーム番号:

en: Games
ja: ゲーム

en: Gee-Mail
ja: ジーメール

en: GeeMail stuff...
ja: GeeMail関係...

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
ja: フラップの使用方法に関する詳細のウィンドウを開きます

en: Go to another project
ja: 別のプロジェクトへ移動

en: Go to final page
ja: 最後のページに移動します

en: Go to first page
ja: 最初のページに移動します

en: Go to start page
ja: 最初のページへ行きます

en: Go to the first card of the current background
ja: 現在の背景の最初のカードへ移動します

en: Go to the first card of the entire stack
ja: スタックの最初のカードへ移動します

en: Go to the last card of the current background
ja: 現在の背景の最後のカードへ移動します

en: Go to the last card of the entire stack
ja: スタックの最後のカードへ移動します

en: Go to the next card
ja: 次のカードへ移動します

en: Go to the previous card
ja: 前のカードへ移動します

en: Go to this mark
ja: この印まで移動

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
ja: メニューの色をデスクトップの色を元に決めるかどうかを指定します。

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
ja: ウィンドウやメニューの角を丸めるかどうかを指定します

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
ja: コンピュータに接続された物理的なジョイスティックの入力を使うかどうかです

en: Grab
ja: つかむ

en: Grab Patch
ja: 長方形ツール

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient (slanted)
ja: グラデーション(斜め)

en: Graph
ja: グラフ表示

en: Graphics
ja: 画像

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
ja: 私の色の緑成分の値、0～1.0の間の浮動小数点値

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
ja: すべての共有フラップを画面の下端に集めます

en: HTTP Proxy Editor
ja: HTTPプロクシ・エディタ

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
ja: Halma - 古典的な中国式チェッカー。Dan Ingalls作。

en: Hand Magnifier
ja: 手持ち虫めがね

en: Hand me a copy of this object
ja: このオブジェクトのコピーを作る

en: Hand me a tile represting this object
ja: このオブジェクトをあらわすタイルを出す

en: Hands you a tile representing the selected sound
ja: 選択されたサウンドを表すタイルを出します

en: Happy face
ja: ニコニコマーク

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
ja: 汎用で便利なコントロールがあります。また、オブジェクトを「置いておく」こともできます。

en: Head size for arrowheads:
ja: 矢尻の大きさ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help!
ja: ヘルプ

en: Hide tabs
ja: タブを隠す

en: Hint
ja: ヒント

en: History
ja: 履歴

en: Hit ESC to stop recording
ja: ESCキーで記録を終了

en: Holder
ja: 入れ物

en: Horizontal resizing
ja: 水平方向のサイズ調整

en: How long vertices are within me
ja: 私の中の線分の長さです

en: How many characters I have
ja: 私の文字数です

en: How many decimal places? (currently {1})
ja: 小数の桁数は? (現在 {1})

en: How many elements are within me
ja: 何個の子供が中にあるかです

en: How many pages here are in the book
ja: この本に何ページあるかです

en: How many vertices are within me
ja: 何個の線分が中にあるかです

en: How the picture should change when the heading is modified
ja: 向きが変化したとき、画像がどのように変わるか

en: I do need a name for the project
ja: プロジェクト名が必要です

en: I need a name
ja: なにかの名前

en: Iconic button
ja: アイコンのボタン

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
ja: ワールド内で不可視となっているオブジェクトがあれば、それらを可視化します

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
ja: ワールド内でロックされているものがあれば、それを解除します

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
ja: オンになっている場合はすべてのインスタンスに関するスクリプトが表示されます。オフの場合は、それぞれの種類で代表的なオブジェクトのスクリプトのみが表示されます。"?"ボタンを押すと表示されるヘルプを参照してください。

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
ja: オンの場合は、ポーズまたはチクタクのスクリプトのみが表示されます

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
ja: オンの場合は、このフラップがすべてのプロジェクトで有効になります。オフの場合はこのプロジェクトのみで使用されます。

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
ja: ONの場合、ページコントロールが（もしあれば）本の上側に表示されます。OFFの場合、本の下側に表示されます。

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
ja: ONのとき、ページコントロールが本の上に表示されます

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
ja: ONの時、ページ上に置かれた「全スクリプト（Stop/Step/Go）」は、ページ内にあるオブジェクトについてのスクリプトのみを司ります

en: If set, the book page occupies the entire screen
ja: ONの時、本のページを画面全体に広げます

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
ja: ONの時、本の最初のページは最後のページの次にあるように扱われ、前ページ/次ページボタンを繰り返し押せば本の全ページを繰り返し回れます

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
ja: ONの時、ページコントロールを短い形式で表示します

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
ja: ONにしていると、本のサイズを変更したとき、全てのページも自動的にサイズが変わります。

en: If the button is to act when the mouse goes down
ja: マウスボタンが押されたときに反応するかどうか

en: If the button is to act when the mouse goes up
ja: マウスボタンが離されたときに反応するかどうか

en: If the selected sound is playing, stop it
ja: 選択されたサウンドが再生中なら、停止します

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
ja: はいの場合は整数だけが値として使用されます。いいえの場合は分数を許します

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
ja: このビューワが見ている
    オブジェクトを見失ったとき
    それを表示させるために使ってください

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
ja: 他のものとぶつかる名前をこのオブジェクトにつけるには、このコマンドを使ってください。同じ名前をもつ他のオブジェクトには別の名前がつけられます。

en: Image
ja: 画像

en: Import...
ja: 読み込み...

en: Imports the translations from GetText format.
ja: GetText形式の翻訳を読み込む

en: Index
ja: 目次

en: Index:
ja: インデックス:

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
ja: 標準の遊び場で新しいお絵描きを始めます

en: Install
ja: インストール

en: Install in which selector?
ja: どのセレクターにインストールする?

en: Install with what name?
ja: どんな名前でインストールする?

en: Instance Browser
ja: インスタンスブラウザ

en: Instances of {1} are not indexable
ja: {1}のインスタンスは添え字アクセス可能ではありません。

en: Instances of {1} do not respond to keyed accessing messages.
ja: {1}のインスタンスはキーによるアクセスができません。

en: Instrument name?
ja: 楽器の名前？

en: Invoke menu
ja: メニュー起動

en: Is there a newer version of this project ?
ja: このプロジェクトの新しい版を探します

en: Italic
ja: 斜体

en: JPEG file
ja: JPEG ファイル

en: Joining activity ...
ja: アクティビティに参加しています...

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Joystick
ja: ジョイスティック

en: Joystick device number (currently {1})
ja: ジョイスティックのデバイス番号(現在: {1})

en: Jump...
ja: ジャンプ...

en: KEEP
ja: ほぞん

en: KedamaWorld
ja: 毛玉ワールド

en: Keep a current project
ja: 現在のプロジェクトを保存します

en: Key words:
ja: キーワード:

en: Kindly edit the description
ja: 説明を書いてください

en: L
ja: 左

en: Label
ja: ラベル

en: Language Editor
ja: 言語エディター

en: Language Editor for...
ja: 言語エディター...

en: Language editor for:
ja: 言語エディター...

en: Language-Name
ja: 日本語

en: Language: {1}
ja: 言語: {1}

en: Lasso
ja: 輪投げツール

en: Last project in thread
ja: スレッド内の最後のプロジェクト

en: Length of this movie in number of frames
ja: 動画の総フレーム数です

en: Length of this movie in seconds
ja: 動画・音声の総再生時間です

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
ja: 変数の値を表示するときに小数点をどこに置くかを選べます。

en: Lets you record and play back interactions
ja: 対話的動作を記録・再生できます

en: Lets you specify colors for standard system windows.
ja: 標準的なツールのウィンドウの色を指定できます

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
ja: 全スクリプトツールを開きます

en: Lexicon
ja: 語彙ブラウザ

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
ja: 私の中にあるオブジェクトすべてのペンを上げます

en: Line
ja: 直線

en: List direction
ja: 並べる方向

en: List of all the translated phrases.
ja: すべての翻訳された語句のリスト

en: List of all the untranslated phrases.
ja: すべての翻訳されていない語句のリスト

en: Ln of a nonpositive number,
ja: 正でない数の自然対数,

en: Ln of negative number,
ja: 負の数の自然対数,

en: Load
ja: ロード

en: Load A Project
ja: プロジェクトの読み込み

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
ja: 画像を読み込み、ImageImportsリポジトリに追加します

en: Load a sine wave as the current graph
ja: 現在のグラフとして正弦波を読み込みます

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
ja: このディレクトリ以下の全ての画像を読み込み、ImageImportsリポジトリに追加します

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
ja: このディレクトリの全ての画像を読み込み、ImageImportsリポジトリに追加します

en: Load it\Cancel
ja: 読み込む\キャンセル

en: Load the specified sound into the current graph
ja: 現在のグラフに指定された音を読み込みます

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loop cycles:
ja: ループ回数:

en: Loop end:
ja: ループの終端:

en: Loop length:
ja: ループの長さ:

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
ja: 私の中にあるオブジェクトすべてのペンを下ろします

en: MIDI port for input:
ja: MIDI入力ポート:

en: MIDI port for output:
ja: MIDI出力ポート:

en: MPEGPlayer
ja: 動画プレイヤ

en: Magnification is fixed, sorry.
ja: 倍率は固定されています。ごめんなさい。

en: Magnifier
ja: 虫めがね

en: Main
ja: メイン

en: Make a Badge
ja: バッジを作る

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
ja: ディスク上に現在のイメージの完全な
    スナップショットを撮ります

en: Make a new Project
ja: 新しいプロジェクトを作ります

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
ja: 兄弟を一つ作り、マウスカーソルにつけます

en: Make a painting
ja: 絵を描きます

en: Make a sibling
ja: 兄弟を一つ作る

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
ja: 兄弟を作る (シフトを押すと単純に
    複製を作ります)

en: Make a tile representing this object
ja: このオブジェクトを表すタイルを作る

en: Make all windows fully visible on the screen
ja: 全てのウィンドウを画面上で全部見えるようにします

en: Make any number of sibling instances all at once
ja: 一度に任意個の兄弟を作ります

en: Make certain this object is visible on the screen; flash its image for a little while, and give it the halo.
ja: このオブジェクトを見えるようにし、点滅させたあとハロを表示します

en: Make morph
ja: モーフを作成

en: Make movable
ja: 動かせるようにする

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
ja: 自分の元画像として覚えている絵にします

en: Make non-movable
ja: 動かせないようにする

en: Make the specified sound
ja: 指定された音を出します

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
ja: 兄弟にある同じスクリプトの状態を、このスクリプトの状態と同じにします。

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
ja: 一番上のウィンドウを一番後ろに回し、その下のウィンドウをアクティブにします

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
ja: これらフィールドの現在の値を、新しいカードの対応するフィールドのデフォルト値にします

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
ja: ユーザが書いたスクリプトがある全てのプレイヤのビューワをこの遊び場の中に表示します

en: Maker Button
ja: モーフ・メーカー

en: Margins
ja: 余白

en: Maximum value?
ja: 最大値?

en: MaybePutAnotherCategoryHere
ja: ここに別のカテゴリーを入力

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu to see another Guide
ja: 別のガイドを表示するメニュー

en: Message Names
ja: メッセージ名検索

en: Method
ja: メソッド

en: Method Finder
ja: メソッド・ファインダ

en: Method already exists
ja: メソッドは既に存在します

en: Milliseconds per pixel [currently
ja: ミリ秒/ピクセル [現在

en: Mines
ja: 地雷

en: Mines:
ja: 地雷:

en: Minimum value?
ja: 最小値?

en: More
ja: 詳細

en: More controls
ja: より多くのコントロール

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
ja: もっと多くのコントロール
    (シフトキーで、コントロールを削除)

en: More options
ja: 追加のオプション

en: Morph
ja: モーフ

en: MouseUp expression:
ja: マウスアップ時に実行する式:

en: Move
ja: 動かす

en: Move to trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Moves the object forward in the direction it is heading
ja: 私がその向きに進みます

en: Movie Player
ja: ムービープレイヤ

en: MovingEye
ja: 目玉

en: Multi-page structures
ja: 複数ページからなるもの

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Mute
ja: 消音

en: My Flap
ja: 私のフラップ

en: My Neighborhood
ja: となりの人

en: My hash value
ja: 私のハッシュ値

en: My total length
ja: 全長

en: NEW
ja: 新しく作る

en: NEXT >
ja: 次へ >

en: NO FILE SELECTED
ja: ファイルが選択されていません

en: Name of file to write:
ja: 書き出すファイル名

en: Name this thread.
ja: このスレッドに名前を付けてください

en: Name:
ja: 名前:

en: Narrow
ja: 狭く

en: Navigator
ja: ナビゲータ

en: Navigator Flap
ja: ナビゲータ・フラップ

en: New Button Flap
ja: 新しいボタンフラップ

en: New File Name?
ja: 新しいファイル名は?

en: New character?
ja: 新しい文字?

en: New class
ja: 新しいクラス

en: New file name?
ja: 新しいファイル名は?

en: New game
ja: 新しいゲーム

en: New grid origin (usually 0@0):
ja: グリッドの原点 (通常 0@0)

en: New grid spacing:
ja: グリッドの幅

en: New height for thumbnails?
ja: 新しい高さは?

en: New key?
ja: 新しいキー?

en: New line width?
ja: 新しい線幅?

en: New locale ID string?
ja: 新しいロケールID?

en: New method
ja: 新しいメソッド

en: New movie name?
ja: 新しく作るムービー名？

en: New name for
ja: 次のものへの新しい名前

en: New name for "
ja: 新しい名前: "

en: New title for this window
ja: このウィンドウの新しい表題は？

en: New {1} Name?
ja: 新しい{1}の名前?

en: NewFileName?
ja: 新しいファイル名は?

en: Newer?
ja: 新しいのは?

en: Next
ja: 次へ

en: Next Card
ja: 次のカード

en: Next card
ja: 次のカード

en: Next page
ja: 次のページ

en: Next project
ja: 次のプロジェクト

en: Next:
ja: 次へ:

en: NextPage
ja: 次のページへ

en: No
ja: いいえ

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
ja: .midまたは.midiファイルがSqueakのディレクトリにありません

en: No Scaling
ja: 拡大縮小しない

en: No fileName is selected
ja: ファイル名が選択されていません

en: No matches found for "
ja: 見つかりませんでした "

en: No projects found for your criteria
ja: 条件にあうプロジェクトがありません

en: No sound selected
ja: サウンドが選択されていません

en: None
ja: 無し

en: Normal
ja: ノーマル

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
ja: {1}はMPEGまたはJPEGムービーファイルではありません

en: Note
ja: ノート

en: Nothing recorded yet
ja: まだ記録されていません

en: Number of atoms?
ja: 原子の数?

en: Number of firings per tick:
ja: 刻み毎の実行回数:

en: Number of ticks per second:
ja: 一秒あたりの刻み値

en: Numerous "Preferences" govern many things about the way Squeak looks and behaves.  Set individual preferences using a "Preferences" panel.  Set an entire "theme" of many Preferences all at the same time by pressing this "change theme" button and choosing a theme to install.  Look in category "themes" in Preferences class to see what each theme does; add your own methods to the "themes" category and they will show up in the list of theme choices.
ja: プリファレンスはSqueakの見た目や振る舞いを制御します。それぞれのプリファレンスはプリファレンスパネルで設定できます。テーマはプリファレンスをまとめたもので、「テーマの変更」ボタンで選ぶことができます。Preferencesクラスのthemesカテゴリを参照してください。このカテゴリにメソッドを追加するとそれがメニューに表示されるようになります。

en: OK
ja: 了解

en: OR Gate
ja: 論理和ゲート

en: Object Catalog
ja: オブジェクトのカタログ

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Objects Catalog
ja: オブジェクトのカタログ

en: Objects you drag into the trash will automatically be saved here, one object per page, in case you need them later.  To disable this feature set the "preserveTrash" Preference to false.
    
    You can individually expunge objects by hitting the - control, and you can empty out all the objects in the trash can by hitting the "EMPTY" button at top right.
ja: ゴミ箱にドラッグしたオブジェクトは、それらが後で必要になった場合のために、ひとつづつが別々のページに自動的に保存されます。この機能を使わないようにするには、プリファレンスの「preserveTrash」を解除してください。
    
    「-」コントロールを押すことで、個別にオブジェクトを消すことができます、また、右上の「E」ボタンを押すことにより、ゴミ箱の中をすべて空にすることができます。

en: Offers a variety of ways to create new objects
ja: 新しいオブジェクトを作成する様々な方法を提供します

en: Offset
ja: 影との距離

en: Okay
ja: 了解

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
ja: オブジェクト "{1}"には、
    スクリプト{2}はもうありません。
    削除されたか名称が変わったはずです。

en: Open
ja: 開く

en: Open a PianoRoll
ja: ピアノロールを開く

en: Open a Viewer for me
ja: ビューワを開く

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
ja: このオブジェクトを覗くためのビューワを開きます。

en: Open a dialog to configure the video device
ja: ダイアログを開きビデオデバイスを設定します

en: Open a menu
ja: メニューを開く

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
ja: プロパティ・シートを開きます。さまざまな属性を一度に変更できます。

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
ja: タイル・スクリプティング用のブラウザを開きます。

en: Open a window showing the current font settings
ja: ウィンドウを開いて現在のフォント設定を表示

en: Open an Arrow editor
ja: 矢印エディターを開く

en: Open an Inspector on this object
ja: インスペクタを開きます

en: Open up a Viewer for this object
ja: ビューワを開きます。

en: Open up the Scriptor for this script
ja: このスクリプトのエディタを開きます。

en: Opening journal entry
ja: ジャーナルのエントリを開いています

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
ja: プリファレンス・パネルを開いていろいろな設定を変更できます

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
ja: プレイヤの代わりに、モーフのビューワを開く。

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
ja: プレイヤのビューワを開く。これは水色のビュー・ハロをクリックするのと同じです。

en: Origin
ja: 始点

en: PNG file
ja: PNGファイル

en: PUBLISH (also saves a local copy)
ja: 公開する (ローカルコピーも保存)

en: PUBLISH IT!
ja: 公開する!

en: PUBLISH to a different server
ja: 異なるサーバーに公開

en: Package List
ja: パッケージ・リスト

en: Package Loader
ja: パッケージ・ローダ

en: Packages
ja: パッケージ

en: Page?
ja: ページ番号？

en: Paint
ja: お絵描き

en: Paint background
ja: 背景を描く

en: Painting
ja: ペイント

en: Palette
ja: パレット

en: Parameter?
ja: パラメータ?

en: Parts bin
ja: 部品箱

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause all ticking scripts.
ja: 実行中のスクリプトをすべてポーズします。

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止します

en: Phone number?
ja: 電話番号?

en: PhonePad
ja: 電話ダイヤル

en: PhraseTile
ja: フレーズタイル

en: PianoKeyboard
ja: ピアノ鍵盤

en: PianoRoll
ja: ピアノロール

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
ja: 24文字以下で名前を付けてください。ただし、以下の文字は使わないでください。
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Pick game
ja: ゲームを選ぶ

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
ja: このオブジェクトをつかむ。このオブジェクトが入れ物から取り出されることに注意してください。

en: Pick up
ja: つまむ

en: Picture
ja: 画像

en: Pin
ja: ピン

en: Play
ja: 再生

en: Play After
ja: 後を演奏

en: Play Before
ja: 前を演奏

en: Play Loop
ja: 繰り返し演奏

en: Play after cursor
ja: カーソルの後から再生

en: Play backward
ja: 逆回し再生

en: Play before cursor
ja: カーソルの前まで再生

en: Play forward
ja: 再生

en: Play sound
ja: 音を鳴らす

en: Play the current graph as a sound
ja: 現在のグラフを音として再生します

en: Play the current recording from its beginning
ja: 現在の録音を最初から再生します

en: Play the loop
ja: 繰り返して演奏します

en: Play the score
ja: 楽譜を演奏します

en: Play the selected sound
ja: 選択されたサウンドを再生します

en: Play until the given position, then stop
ja: 指定された位置まで再生して停止します

en: Playback jumps back to start and continue playing
ja: 最後まできたら最初に戻って演奏を続けます

en: Playback speed
ja: 再生速度

en: Players
ja: プレイヤ一覧

en: Players in this Project
ja: このプロジェクトのプレイヤ

en: Playfield
ja: 遊び場

en: Please a new label for this button
ja: このボタンの新しいラベルを入力

en: Please be reasonable!
ja: もうちょっと真面目に！

en: Please choose a variable
ja: 変数を選択してください

en: Please click on a Stack
ja: スタックをクリックしてください

en: Please describe this event:
ja: プロジェクトの説明を書いてください:

en: Please describe this project
ja: プロジェクトの説明を書いてください

en: Please edit the caption
ja: 表題を編集してください

en: Please enter a new label for this button
ja: このボタンの新しいラベルを入力

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
ja: 1より大きい数を入力してください。
    (注意: 一度変更すると元には戻れません。
    あらかじめコピーを作っておくことをお勧めします)

en: Please enter the desired border width
ja: 輪郭線の幅を入力してください

en: Please enter the image file name
ja: 画像ファイル名を入力してください

en: Please enter the name
ja: 名前を入力

en: Please make the name 24 characters or less
ja: 名前は24文字以下にしてください。

en: Please name this thread.
ja: このスレッドに名前を付けてください

en: Please name your new sound
ja: 新しい音に名前をつけてください

en: Please remove any funny characters from the name
ja: 名前に変わった文字を含めないでください。

en: Please select a file
ja: ファイルを選んでください

en: Please type new class name
ja: 新しいクラス名を入力してください

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ja: ターゲットに送る引数を
    ピリオドで区切って指定してください

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ja: ボタンが押されたときにターゲットに
    送られるセレクタを指定してください

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed.
    Some possibilities:
ja: ボタンが押されたときにターゲットに
    送られるセレクタを指定してください

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
ja: ターゲットに送られるセレクタを
    指定してください

en: Pointing Hand
ja: 指差し形状の手

en: Pointing Hand2
ja: 指差し形状の手2

en: Polygon
ja: 多角形

en: Preferences
ja: プリファレンス

en: Present the Viewing menu
ja: ビュー・メニューの表示

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ja: 変更が未保存の全ウィンドウのリストを表示します。リストから一つ選ぶと、そのウィンドウがアクティブになります。

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ja: 全ウィンドウのリストを表示します。リストから一つ選ぶと、そのウィンドウがアクティブになります。

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ja: 変更が未保存のブラウザのリストを表示します。リストから一つ選ぶと、そのウィンドウがアクティブになります。

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
ja: テーマを一覧から選びます。それぞれの項目にはバルーンヘルプがあります。テーマを変更すると、多くの設定を一度に変えることができます。後から個別に変更することもできます。

en: Press here to get a menu
ja: ここを押すとメニューが表示されます

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
ja: ここを押すと、スクリプトにドロップできる
    「テスト/はい/いいえ」部品を取り出せます

en: Press me
ja: 押して下さい

en: Press to connect to another audio chat user.
ja: ここを押すと、他の音声チャットユーザとつながります

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
ja: 押すと時計の状態が切り替わります。
    押し続けると時計の進み方を設定できます

en: Prev
ja: 前へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Card
ja: 前のカード

en: Previous card
ja: 前のカード

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Previous project
ja: 前のプロジェクト

en: Previous:
ja: 前へ:

en: PreviousPage
ja: 前のページへ

en: Print...
ja: 印刷...

en: Private
ja: 自分

en: Proceed
ja: 継続

en: Processes
ja: プロセス

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
ja: このプロジェクトにあるスクリプトを持つすべてのオブジェクトとそのスクリプトに関する要約を作ります

en: Project Named \"{1}"
ja: プロジェクト \"{1}"

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
ja: ナビゲータ: つながれたプロジェクトの行き来を操作します。また、プロジェクトを探したり、保存・読み込みの機能を提供します。

en: Project password
ja: プロジェクトのパスワード

en: ProjectHistory
ja: プロジェクトの履歴

en: Properties for {1}
ja: {1}のプロパティ

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
ja: プロパティシート
    (シフトを押すと簡単な色パレットが出ます)

en: Publish
ja: 公開

en: Publish As...
ja: 名前を付けて公開

en: Publish This Project
ja: このプロジェクトを公開

en: Publish options
ja: 公開オプション

en: Publish to Different Server
ja: 異なるサーバーに公開

en: Publishing
ja: 公開中

en: Put the balloon help here
ja: ここにバルーンヘルプを入力してください

en: Put up message box for the user
ja: ユーザにメッセージボックスを表示

en: PutACategoryHere
ja: ここにカテゴリーを入力

en: PutFormalNameHere
ja: ここに正式名を入力

en: QUIT
ja: 終了

en: Quality level (1 to 100)?
ja: クオリティ・レベル (1から100)？

en: Quick Guides
ja: クイックガイド

en: Quit
ja: 終了

en: R
ja: 右

en: RGB24 - 24bit RGB
ja: RGB24 - 24ビットRGB

en: RGB32 - 32bit RGB
ja: RGB32 - 32ビットRGB

en: Random
ja: 乱数

en: Random Connectors
ja: ランダム・コネクター

en: RandomConnector
ja: ランダムコネクター

en: Re-enter the browser
ja: 再びブラウザに入ります

en: Reading
ja: 読み込み中:

en: Really delete
ja: 本当に次のものを削除しますか：

en: Really delete this card and all of its data?
ja: 本当にこのカードとその内容を削除しますか?

en: Really delete {1}?
ja: 本当に{1}を削除しますか?

en: Really throw this away
ja: 本当にこれを捨てますか?

en: Really throw this flap away
ja: 本当にこれを捨てますか?

en: Rearranges my contents in random order
ja: 内容をランダムな順番に変える

en: Recent
ja: 最近の変更

en: Record
ja: 録音

en: Record Again
ja: もう一度記録

en: Recording Options
ja: 記録オプション

en: Rectangle
ja: 四角形

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
ja: 私の色の赤成分の値、0～1.0の間の浮動小数点値

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
ja: デスクトップ上に開かれている全てのウィンドウとその他オブジェクトを、ラベルつきタブに縮めます

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
ja: 開かれている全ウィンドウをたたんで、タイトルだけ表示させます

en: Reload anyway\Cancel
ja: とにかく再読み込み\キャンセル

en: Remove
ja: 削除する

en: Remove a vertex at the vertex cursor
ja: カーソル位置の線分を削除

en: Remove all elements from the playfield
ja: 遊び場からすべての要素を削除します

en: Remove all the Viewers from this project.
ja: すべてのビューワをこのプロジェクトから削除します

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
ja: 私の現在のカーソル位置のもの以外の全ての線分を削除

en: Remove label
ja: ラベルを消去

en: Remove the vertex at my current cursor position
ja: 私のカーソル位置の線分を削除

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
ja: 遊び場の中のプレイヤのビューワを全部削除します。このプロジェクトを保存する前に実行することで、領域を節約できます。

en: Remove this arrow from the dictionary
ja: 辞書からこの矢印を削除

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
ja: このスクリプトを画面から削除します
    (後でもビューワから開くことができます)。

en: Removing "{1}".
    Are you sure you want to do this?
ja: "{1}"を消そうとしています。
    良いですか?

en: Rename
ja: 名前を変更する

en: Rename the selected sound
ja: 選択されたサウンドの名前を変更します

en: Rename this arrow
ja: この矢印の名前を変える

en: Repaint
ja: 描き直し

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat Tile
ja: 繰り返しタイル

en: Replay this sequence
ja: このシーケンスを再生

en: Reports whether the mouse button is down
ja: マウスボタンが押されているかどうかを返します

en: Reports whether the mouse button is up
ja: マウスボタンが離されているかどうかを返します

en: Reset to the starting condition for this recording
ja: この記録を始めたときの条件にリセットする

en: Resume
ja: 再開

en: Resume playback
ja: 再生を再開

en: Resume running all paused scripts
ja: ポーズ中のすべてのスクリプトを再開します

en: Reverb Disable
ja: リバーブ無効

en: Reverse the graph
ja: グラフを反転します

en: Revert to saved version
ja: 保存された版に戻る

en: Rewind
ja: 巻き戻し

en: Rewind the movie/sound
ja: 動画・音声を巻き戻します

en: Rewind to score start
ja: 楽譜の最初に巻き戻します

en: Rotate
ja: 回転する

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
ja: 回転の中心 (シフトを押しながらドラッグして、変更できます)

en: RoundGlass
ja: 丸い虫めがね

en: RoundRect
ja: 角丸四角形

en: Row
ja: 行

en: Ruler
ja: 定規

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
ja: ポーズ中のすべてのスクリプトを一回実行します。「ステップ」ボタンの上でマウスボタンを押し続けるとボタンを離すまで、すべてが実行され続けます

en: Run this command once.
ja: このコマンドを一回実行します

en: SButton
ja: 文字列ボタン

en: STClass
ja: STクラス

en: Sad face
ja: 泣き虫マーク

en: Same game
ja: 同じゲーム

en: Sampling rate (currently
ja: サンプリングレート (現在

en: Sampling rate (currently {1})
ja: サンプリングレード (現在 {1})

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
ja: 私の色の彩度値、0～100の間の浮動小数点値

en: Save
ja: 保存

en: Save changes before quitting?
ja: 終了する前に変更を保存しますか?

en: Save in the place specified below, and in the 
    	Squeaklets folder on your local disk
ja: 以下で指定した場所、およびSqueakletsフォルダに保存します

en: Save method with style
    Save method simply
ja: メソッドをスタイルつきで保存
    メソッドを単純に保存

en: Save on local disk only
ja: 手元のディスクにのみ保存

en: Save the current recording for future use.
ja: 後で使えるよう、現在の録音を保存します

en: Save the sound
ja: 音を保存します

en: Saving
ja: 保存中

en: Scaled Virtual Extent
ja: 画面サイズに合わせて拡大縮小する

en: Schematic Connector
ja: 模式図用コネクター

en: Score:
ja: スコア:

en: ScorePlayer
ja: 楽譜演奏

en: Script Editor
ja: スクリプトエディタ

en: Script Name
ja: 新しいスクリプト名

en: Script Status
ja: スクリプトの状態

en: Script to repeat
ja: 繰り返すスクリプト

en: Scriptable Button
ja: スクリプトを書けるボタン

en: Scripting
ja: スクリプティング

en: Scrolling Text
ja: スクロールできるテキスト

en: Search
ja: 探す

en: See the script for this button
ja: このボタンのスクリプトを見る

en: Segment not written
ja: セグメント保存中止

en: Select Another File
ja: 別のファイルを選択

en: Select Morph
ja: モーフを選択

en: Select a File:
ja: ファイルの選択:

en: Select the file...
ja: ファイルを選択...

en: Select the font to be
    used for balloon help
ja: バルーンヘルプに使うフォントを選択

en: Select the font to be
    used for buttons
ja: ボタンに使うフォントを選択

en: Selected {1} objects
ja: {1}個のオブジェクトを選択

en: Selection
ja: 選択

en: Selection:
ja: 選択:

en: Send a message to all graph predecessors
ja: グラフの先行者全てにメッセージを送る

en: Send a message to all graph successors
ja: グラフの後続者全てにメッセージを送る

en: Send a message to all of my embedded objects
ja: 私に埋め込まれた全てのオブジェクトにメッセージを送る

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
ja: 終端が私に接続されている全てのコネクターにメッセージを送る

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
ja: 始端が私に接続されている全てのコネクターにメッセージを送る

en: Send a message to all the objects inside the playfield
ja: 子供オブジェクトすべてにメッセージを送ります

en: Server responded
ja: サーバーが応答

en: Server responded: {1}
ja: サーバーの応答: {1}

en: Set Loop End
ja: 繰り返し終端を指定

en: Set Loop Start
ja: 繰り返し開始の設定

en: Set One Cycle
ja: 1周期の設定

en: Set forward direction
ja: 進行方向の設定

en: Set loop end at cursor
ja: カーソルの場所を繰り返しの終わりにします

en: Set one cycle
ja: 音の1秒あたりの周期を設定します

en: Set the loop start at cursor
ja: カーソルの場所を繰り返しの始めにします

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
ja: パッチ変数あたりのピクセル数を設定（1～10の数値）

en: Set the spacing to be used when gridding is on
ja: グリッドが有効のときの刻みを指定します。

en: Set the trail style for pens of all objects within
ja: 内部のすべてのペンを指定された種類にします

en: Set transition
ja: 遷移方法を設定します

en: Show
ja: 表示

en: Show more info on this project.
ja: このプロジェクトのより詳しい説明を表示します

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Shows current position in the score
ja: 楽譜中の現在の場所

en: Shuffle the contents of the playfield
ja: 遊び場の内容を並べ替えます

en: Shuffle the vertices
ja: 線をかき混ぜる

en: Signal
ja: 信号

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
ja: まだ保存されていないので、このプロジェクトが
    どこにあるか伝えることができません。

en: Size
ja: 大きさ

en: Sketch
ja: スケッチ

en: Slider
ja: スライダ

en: Smart Label
ja: スマート・ラベル

en: Sonogram
ja: ソノグラム

en: Sorry that name is already used
ja: この名前はすでに使われています

en: Sorry, I cannot find that file
ja: 指定されたファイルは読めませんでした

en: Sorry, no help available here
ja: ヘルプはありません

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
ja: ごめんね、このスクリプトは
    別のスクリプトから呼ばれています

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
ja: 文字列表現として編集されたスクリプトの
    名前を変更することはできません。
    タイル表現にしてからもう一度試してください。
    ごめんなさい。

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
ja: 一度に出せるお絵描きツールは
    ひとつだけです

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
ja: {1}はどれかのスクリプトで
    使われています。

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
ja: フィールドの値をキーとして、現在の背景の全カードをソートする

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound Library
ja: サウンド・ライブラリ

en: Sound Recorder
ja: サウンド・レコーダー

en: Sound Recorder Options
ja: サウンド・レコーダーの拡張機能

en: SoundRecorder
ja: サウンド・レコーダー

en: Sounds
ja: 音

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
ja: limitClassという、メソッドとカテゴリを考慮すべき最も一般的なクラスを指定します。

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: Spectrum Analyzer
ja: スペクトラム・アナライザ

en: Sprout a new scriptor around this phrase
ja: このフレーズを含む新しいスクリプタを作る

en: Squeak
ja: スクィーク

en: SqueakMap Package Loader
ja: SqueakMapパッケージ・ローダー

en: Stack
ja: スタック

en: Stack / Book
ja: スタック/本

en: Stack Tools
ja: スタックツール

en: Standard System Fonts
ja: 標準システムフォント

en: Star
ja: 星

en: Start
ja: スタート

en: Start Recording
ja: 記録開始

en: Start Recording Voiceover
ja: ナレーションの記録を開始

en: Start State
ja: 開始状態

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトを作りはじめます

en: Start a new recording
ja: 新しく録音を開始します

en: Start playing the movie/sound
ja: 動画・音声再生を開始します

en: State
ja: 状態

en: State Transition
ja: 状態遷移

en: Statistics
ja: 統計値

en: Sticky Pad
ja: 付箋紙つづり

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Record Voiceover
ja: ナレーションの記録を終了

en: Stop and Quit Etoys
ja: Etoysを終了します

en: Stop current recording or playback
ja: 現在の録音または再生を停止します

en: Stop options
ja: 終了オプション

en: Stop playback
ja: 再生を停止

en: Stop playing or recording this panel
ja: このパネルの再生・記録を終了

en: Stop playing the movie/sound
ja: 動画・音声再生を停止します

en: Stop!
ja: 停止

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
ja: ストップ、ステップ、ゴーボタンを使ってスクリプトを一度に操作することができます。
    このツールを「開く」と、それぞれのスクリプトを別々に操作することもできます。

en: Store anyway\Cancel
ja: とにかく保存\キャンセル

en: Store log
ja: ログ記録

en: Storyboard
ja: ストーリーボード

en: StruckOut
ja: 取り消し線

en: Style
ja: スタイル

en: Sub-category:
ja: サブカテゴリ:

en: Sugar Navigation Flap
ja: シュガー ナビゲーション フラップ

en: Sugar Navigator Flap
ja: シュガー・ナビゲータ フラップ

en: Supplies
ja: 部品

en: Supplies Flap
ja: 部品フラップ

en: T R A S H
ja: ゴ ミ 箱

en: TOSS
ja: ちゅうし

en: TabbedPalette
ja: タブ付パレット

en: Tabs
ja: タブ

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
ja: 問題の生じたプロジェクトで、その修正を試みます

en: Tape to read
ja: 読み込むテープ

en: Tape to write
ja: 書き出すテープ

en: Target:
ja: ターゲット:

en: Tell a friend about this project
ja: 友だちにこのプロジェクトのことを伝えます

en: Tell!
ja: 伝えよう!

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
ja: 最小値が上または左の端(はいの場合)か下または右の端(いいえの場合)かを示します

en: Temporarily pause this playback
ja: この再生を一時的に中断

en: Test
ja: テスト

en: Test Runner
ja: テスト・ランナー

en: Test the note
ja: 音を試します

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
ja: テスト/はい/いいえの枠で、条件のテストに使います

en: TestRunner
ja: テスト・ランナー

en: TestTile
ja: テストタイル

en: Tetris
ja: テトリス

en: Tetris, yes Tetris
ja: テトリスつったらテトリスだい

en: Text
ja: テキスト

en: Text (border)
ja: テキスト (枠つき)

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Ellipse
ja: テキスト入り楕円

en: Text Rectangle
ja: テキスト入り四角形

en: Text that you can edit into anything you desire.
ja: なんでも好きな文字を書き込めるテキスト

en: Text that you can edit into anything you wish
ja: なんでも好きな文字を書き込めるテキスト

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
ja: つかんで動かせるテキスト（編集するにはクリック）

en: Textual button
ja: 文字のボタン

en: That event is already defined.
ja: このイベントはすでに定義されています

en: That server has an older version of the project.
ja: サーバー上にこれより古い版のプロジェクトがあります

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
ja: "さらに..."は余り使われないメニュー項目を表示します。

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
ja: Cipher。Dan Ingalls作による暗号遊び

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
ja: Crostic。Dan Ingalls作による、古典的な言葉遊びのパズル

en: The Player at my first end
ja: 私の最初の端のプレイヤー

en: The Player at my second end
ja: 私の2つ目の端のプレイヤー

en: The X coordinate of my first end
ja: 私の最初の端のX座標

en: The X coordinate of my midpoint
ja: 私の中間点のX座標

en: The X coordinate of my second end
ja: 私の2つ目の端のX座標

en: The Y coordinate of my first end
ja: 私の最初の端のY座標

en: The Y coordinate of my midpoint
ja: 私の中間点のY座標

en: The Y coordinate of my second end
ja: 私の2つ目の端のY座標

en: The amount of displacement
ja: 倒している量です

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
ja: 原点からの私への位置ベクトルが正x軸となす角度です

en: The angle to another turtle
ja: 指定されたタートルへの向きです

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
ja: 私の向きを極座標で表した値です

en: The angular displacement
ja: 倒している角度です

en: The blue component in specified patch.
ja: 指定されたパッチ変数の内容をRGB値とみなしたときの青成分です

en: The bottom edge
ja: 下の端の位置です

en: The brightness under the center of the object
ja: 中心の背後の明度です

en: The character at the my cursor position
ja: カーソル位置にある文字

en: The characters in my contents
ja: 文字列としての内容です

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
ja: 子供オブジェクトを文字列として表現します

en: The color of the background behind the text
ja: テキストの背景色

en: The color of the drop shadow
ja: 影の色です

en: The color of the object
ja: 私の色です

en: The color of the object's border
ja: 輪郭線の色です

en: The color of the slider
ja: スライダの色です

en: The color of the text
ja: 文字の色

en: The color under the center of the object
ja: 中心の後の色です

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
ja: 現在のカーソル位置。必要に応じて始点にもどります

en: The distance to another object
ja: 別のオブジェクトへの距離

en: The distance to another turtle
ja: 指定されたタートルまでの距離です

en: The factor by which the object is magnified
ja: 私をかくだいしている割合です

en: The first character in my contents
ja: 含んでいる文字列の先頭にある文字です

en: The first object in my contents
ja: 含んでいる内容の先頭要素です

en: The flag that governs the visibility of turtle
ja: タートルが可視状態かどうかを制御するフラグです

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
ja: 色を変える前にフラップが開いている必要があります。

en: The graphic comprising the current pen trails.
ja: 現在のペン軌跡を含む画像です

en: The graphic shown in the background of this object
ja: 私の背景となる画像です

en: The green component in specified patch.
ja: 指定されたパッチ変数の内容をRGB値とみなしたときの緑成分です

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
ja: 別のオブジェクトが正面になる向きです

en: The height
ja: 高さ

en: The highlight color for the navigator bar
ja: ナビゲータバーのハイライト色

en: The horizontal displacement
ja: スティックの水平位置です

en: The index of the chosen element
ja: 選択された要素の番号

en: The index of the chosen vertex of vertices
ja: 選択した線分のインデックス

en: The last character in my contents
ja: 内容の最後の文字

en: The last unhandled keystroke
ja: 最後に入力された未処理の文字です

en: The last value obtained
ja: 得られる最後の値です

en: The left edge
ja: 左の端の位置です

en: The length
ja: 私の長さです

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
ja: 原点から私の位置までのベクトルの長さです

en: The list centering
ja: リストのセンタリング

en: The luminance under the center of the object
ja: 中心の背後の輝度です

en: The name for the subtitles file
ja: 字幕ファイルの名前です

en: The name for the video file
ja: 動画のファイル名です

en: The name of the arrow at my first end
ja: 私の最初の端の矢印の名前

en: The name of the arrow at my second end
ja: 私の2つ目の端の矢印の名前

en: The name of the class of the object
ja: オブジェクトのクラスの名前

en: The name of the script to which this operation applies
ja: この操作の対象となるスクリプトの名前

en: The number of ants searching for food.
ja: 餌を探しているアリの数

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
ja: 終端が私に接続されているコネクターの数

en: The number of connectors whose source end is connected to me
ja: 始端が私に接続されているコネクターの数

en: The number of dye particles.
ja: 染料の粒子の数

en: The number of water particles.
ja: 水分子の数

en: The number represented by my contents
ja: 内容で表現される数値

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
ja: ノブがスライダの左端または上端にあるときに表わす数です。スライダの返す最小の値です

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
ja: ノブがスライダの右端または下端にあるときに表わす数です。スライダの返す最大の値です

en: The only changes are the ones you made here.
ja: 変更はここで行われたものだけです

en: The ordinal number of the current card
ja: 現在のページの先頭からの番号です

en: The ordinal number of the current page
ja: 現在のページの先頭からの番号です

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
ja: John Maloneyによる、かなり最適化されたはねる原子のシミュレーション

en: The picture currently being worn
ja: 現在の画像です

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
ja: このオブジェクトが最初に描かれたときの画像。後でメニューやスクリプトにより変更できます。

en: The place where all your trashed morphs go.
ja: 削除したモーフが入っているところです

en: The position of the object, expressed as a point
ja: オブジェクトの位置を、Point(x@y)で表現したものです

en: The project {1}
    contains sub-projects.  You must remove these
    explicitly before removing their parent.
ja: このプロジェクト{1}は子プロジェクトを
    持っています。このプロジェクトを削除
    する前に子を削除してください。

en: The red component in specified patch.
ja: 指定されたパッチ変数の内容をRGB値とみなしたときの赤成分です

en: The right edge
ja: 右の端の位置です

en: The sample value at the current cursor location
ja: 現在のカーソル位置のサンプル値です

en: The saturation under the center of the object
ja: 中心の背後の彩度です

en: The second color used when gradientFill is in effect
ja: グラデーションの2番目の色です

en: The style of the object's border
ja: 輪郭線のスタイルです

en: The system transcript
ja: システムトランスクリプト

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
ja: 一日の中の時刻。秒針を見たい場合はメニューを見てください。

en: The top edge
ja: 上の端の位置です

en: The vertical displacement
ja: スティックの垂直位置です

en: The width
ja: 私の幅です

en: The width of the object's border
ja: 輪郭線の幅です

en: The wording on the button
ja: ボタンのラベルです

en: The x coodinate value at the vertex cursor
ja: 線分カーソルのX座標値

en: The x coordiante of rotation center in parent's coodinate system.
ja: 親の座標系での、私の回転中心のy座標です

en: The x coordinate
ja: 私のx座標です

en: The x coordinate of the mouse pointer
ja: 私を基準にしたマウスポインタのx座標です

en: The y coodinate value at the vertex cursor
ja: 線分カーソルのY座標値

en: The y coordiante of rotation center in parent
ja: 親の座標系での、私の回転中心のy座標です

en: The y coordinate
ja: 私のy座標です

en: The y coordinate of the mouse pointer
ja: 私を基準にしたマウスポインタのy座標です

en: Theme {1} is now installed.
    Many of the changes will only be
    noticeable in new windows that you
    create from now on.
ja: テーマ {1} がインストールされました。
    たいていの変更はこれ以降に作成した
    ウィンドウにのみ適用されます。

en: There are updates available. Do you want to install them now?
ja: ここでスクイークに新しい更新をインストールしてもいいですか？

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ja: ここにドロップされたものは自動的に列方向に並びます。
    自分で定義したものを追加した場合には、
    例として使われている長方形を取り除くと良いでしょう。
    さらにこのバルーンヘルプも変えてみてください。

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ja: ここにドロップされたものは自動的に行方向に並びます。
    自分で定義したものを追加した場合には、
    例として使われている卵を取り除くと良いでしょう。
    さらにこのバルーンヘルプも変えてみてください。

en: This book is already open in some other project
ja: この本は別のプロジェクトで既に開かれています

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
ja: この本はひとつのファイルにしまうように設定されています。
    異なるページがひとつのプレイヤを使用します。
    この本の入れ物を保存してください。

en: This border style cannot be used here
ja: この輪郭線のスタイルは使用できません。

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
ja: タイル表示に使う自然言語を設定します。
    この機能はまっとうな地域化機構
    として拡張できるはずです。ただ、今のとこ
    ろは伝統的タイルスクリプティン
    グシステムでのみ機能します。(注 日本語
    版では、この機構をフラップやメニュー
    などに拡張しています)
    各プロジェクトで個別に言語を選択することができます。

en: This file's version ({1}) is higher than 
    the currently supported version ({2}). 
    It may contain features that are not supported 
    and it may not display correctly.
    Do you want to continue?
ja: このファイル({1}) の版は現在サポートされている版({2})よりも新しくなっています。
    使用できない機能があったり、正しく表示できなかったりする可能性があります。
    続けますか?

en: This is the name of current project.
    You can edit it as well.
ja: 現在のプロジェクトの名前です。
    編集もできます。

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
ja: このスクリプトを持っているプレイヤの
    名前です。ここをクリックすると、この
    プレイヤとスクリプトに関する
    オプションメニューが表示されます

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
ja: この項目が関連しているスクリプトの名前です。

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
ja: ドロップされたモーフのアタッチメントポイントを調整できます。

en: This method contains style for the first time (e.g. bold or colored text).
    Do you really want to save the style info?
ja: このメソッドにはスタイルが含まれます（太字、色つきテキスト）。
    スタイル情報を本当に保存しますか?

en: This object is *already* showing its baseGraphic
ja: これはすでに元画像になっています

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
ja: クリップボードの内容を表示し続けるオブジェクト

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
ja: このモーフは、クリップボードに入っているテキストをスクロールできるウィンドウに常時表示します

en: This project is not all here. I will try to load a complete version.
ja: このプロジェクトはサーバーからロードする必要があります

en: This project thinks it has never been on a server
ja: このプロジェクトはサーバー上にセーブされたことがないようです

en: This script belongs to some object.  Show me where that object is on the screen
ja: このスクリプトは何かのオブジェクトに属しています。自分の画面上でのありかを表示します。

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
ja: このタイルは実際の可視的オブジェクトを参照しています。このメニュー項目を使ってそのオブジェクトをつかんでください。これはそのオブジェクトがいるべきところから移動させてしまう可能性があります。

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
ja: このビューワが見ている
    オブジェクトをつかみます。
    左クリックして置いてください

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
ja: 保存されていないテキストを持たないウィンドウと
    ウィンドウでないモーフを削除します。
    本当に実行しますか?

en: ThreadNavigator
ja: スレッド・ナビゲータ

en: Ticks (now: {1}/sec)
ja: 刻み値 (現在: {1}/秒)

en: Tile
ja: タイル

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
ja: マウスボタンが押されているか調べるときに使うタイル

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
ja: マウスボタンが押されていないかどうかを調べるときに使うタイル

en: Time:
ja: 回数:

en: Times
ja: 回

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
ja: 繰り返しの枠で、コードのかたまりを繰り返し実行するのに使います

en: Title
ja: タイトル

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
ja: オブジェクトを削除するには、
    ゴミ箱にドロップしてください。
    捨てたゴミを見たり取り出したりするには、
    ゴミ箱をダブルクリックしてください。
    プリファレンスの「preserveTrash」が設定されていれば、
    ゴミはゴミ箱に保持されます。
    そうでなければ、それらは直ちに削除されます

en: To resize the script, uncheck the box below
ja: スクリプトのサイズを変更する場合は下のチェックボックスをオフにしてください。

en: To start,
    click here
    to create
    a new
    painting.
ja: ここをクリックして
    新しくお絵かきを始めます

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
ja: カーソルの後のサンプル数が少なすぎます

en: Tools
ja: ツール

en: Transcript
ja: トランスクリプト

en: Translation for the selected phrase in the upper list.
ja: 上の欄で選択された語句の翻訳です。

en: Translator for {1} is not found
ja: {1}の辞書がありません

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Triangle
ja: 三角形

en: Trim
ja: トリム

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
ja: カーソルを表示しキーストロークを関ししているならば真

en: TrueType banner
ja: トゥルータイプ横断幕

en: Try to find a server\Cancel
ja: サーバーを探す\キャンセル

en: Turn auto-extent on or off
ja: 自動サイズ設定をON/OFFする

en: Turn auto-fit on or off
ja: 自動サイズ設定をON/OFFする

en: Turn drop shadows on or off
ja: 影をつけるかどうか

en: Turn gradient fill on or off
ja: グラデーションを使うかどうか

en: Turn grid off
ja: グリッドをオフ

en: Turn grid on
ja: グリッドをオン

en: Turn lock on or off
ja: ロックされているかどうか

en: Turn radial gradient on or off
ja: 円形グラデーションを使うかどうか

en: Turn rounded corners on or off
ja: 角を丸くするかどうか

en: Turn solid fill on or off
ja: 単色塗りつぶしをON/OFFにする

en: Turn stickiness on or off
ja: 張り付くようにするかどうか

en: Turtle
ja: タートル

en: Type
ja: タイプ

en: Type here and all entries that match will be shown.
ja: 入力文字列と一致する部分を含む項目が表示されます。

en: Type in a year
ja: 年をタイプ入力

en: Type new name:
ja: 新しい名前を入力:

en: Type the maximum value for the X axis
ja: X軸の最大値を指定してください

en: Type the maximum value for the Y axis
ja: Y軸の最大値を指定してください

en: UML Package
ja: UMLパッケージ

en: UNDO
ja: とりけし

en: Um, no, let me reconsider
ja: あー、いいえ、考えさせてください

en: Underlined
ja: 下線

en: Undo or redo the last undoable action
ja: 取り消し可能な最後の操作を取り消すか、やりなおします

en: Undo the last change
ja: 最後の変更を取り消します

en: Unhide all hidden objects.
ja: 隠れているすべてのオブジェクトを表示します

en: Unnamed
ja: 名無し

en: Unnamed Flap
ja: 名無しのフラップ

en: Untitled
ja: (名称未設定)

en: Upload for {1} did not succeed ({2}).
ja: {1}のアップロードは失敗しました({2})。

en: Use the full screen
ja: 全画面を使います

en: Use the standard system font defaults
ja: 標準システムフォントのデフォルトを使う。

en: User custom events:
ja: ユーザ定義のカスタムイベント:

en: VM Statistics
ja: VM情報

en: Value:
ja: 値:

en: Versions
ja: 版

en: Vertical resizing
ja: 垂直方向のサイズ調整

en: Video Device Configuration
ja: ビデオデバイスの設定

en: Video brightness
ja: ビデオの輝度です

en: Video contrast
ja: ビデオのコントラストです

en: Video resolution
ja: ビデオの解像度です

en: View web page as source
    Cancel
ja: ウェブページをソースで表示します。
    キャンセル

en: WARNING
ja: 注意

en: WaveEditor
ja: 波形エディタ

en: What files?
ja: 何のファイル?

en: What is the name of your new event?
ja: 新しいイベントの名前は?

en: What should we call this new background?
ja: この新しい背景をどう呼びますか？

en: What to show
ja: 表示形式...

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
ja: 自動復帰がオンの場合は、ジョイスティックを離すたびに自動的に中央に戻ります

en: When red, it means you are currently recording
ja: 赤色の時は、録音中です

en: When should this script run?
ja: このスクリプトを実行するときは?

en: When the script should fire
ja: スクリプトを起動すべきときを指定します

en: Where in the world menu is...
ja: ワールドメニューのどこに何があるか

en: Where should the new flap cling?
ja: どこに新しいフラップをくっつけますか？

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
ja: このオブジェクトがどこにあっても、「つかむ」コマンドはそれを分解してマウスに持たせます。

en: Whether I am drawn as a smooth curve
ja: 私を滑らかな曲線として描画するかどうか

en: Whether a drop shadow is shown
ja: 影が表示されているかどうかです

en: Whether a gradient fill should be used
ja: ぬりつぶしにグラデーションが使われているかどうかです

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
ja: 単純に子をつかみ出そうとしたとき
    それを許すかどうか

en: Whether corners should be rounded
ja: 角が丸いかどうかです

en: Whether drop is enabled
ja: ドロップを受け入れるか

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
ja: ポインタがカーソルの位置を表示するかどうかです

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
ja: ポインタがカーソルの位置を追跡するかどうかです

en: Whether or not to clip my submorphs
ja: 子オブジェクトをクリッピングするかどうかです

en: Whether page controls are showing in the book
ja: ページコントロールを本に表示するかどうかです

en: Whether page controls are shown at the top of the book
ja: ページコントロールを本の上部に表示するかどうかです

en: Whether page controls are shown in short form
ja: ページコントロールを短い形式で表示するかです

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
ja: 同じ刻み内の小さな移動もペン軌跡に反映するか、複数の刻みにわたる移動を全部まとめるかです

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
ja: 有効なフラップがこのプロジェクトに表示されるかどうか

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
ja: グラデーションがかかっているときに放射状に塗られているかどうかです

en: Whether the handles are showing
ja: ハンドルが表示されているかどうかです

en: Whether the line is curved
ja: 曲線かどうかです

en: Whether the line is opened
ja: 線が開いているかどうかです

en: Whether the morph is in auto-extent mode
ja: このモーフが自動サイズ設定モードかどうかです

en: Whether the movie/sound is being played
ja: 動画・音声が再生中かどうかです

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
ja: 動画・音声が繰り返し再生されるかどうかです

en: Whether there are any pen trails on the playfield
ja: 遊び場内にペン軌跡があるかどうかです

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
ja: ピンクのXボタンで簡単に削除できるかどうかです

en: Whether this object should be blind to all input
ja: すべての入力を無視するかどうかです。

en: Which card number?
ja: カード番号?

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
ja: 私が向いている方向です。0は真上になります

en: Widgets
ja: 小道具

en: Wording for this flap:
ja: このフラップの名前:

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: World
ja: ワールド

en: WorldStethoscope
ja: 世界聴診器

en: Wrap direction
ja: 折り返す方向

en: Write code
ja: コードを書く

en: XOR Gate
ja: 排他的論理和ゲート

en: Yes
ja: はい

en: You can not delete this sound
ja: このサウンドは削除できません

en: You can not rename this sound
ja: このサウンドの名前を変更できません

en: You must choose a TrueType font
ja: TrueTypeフォントを選択してください

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
ja: お絵描きツールが出ているようです。
    このままお絵描きツールごと公開しますか？

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
ja: 範囲がよくわかるようカットオフレベルを調整してください

en: Zip Tool
ja: Zipツール

en: [pause]
ja: [ポーズ]

en: \Please cancel, rename this project, and see what is there.
ja: \キャンセルしてプロジェクトの名前を変更してみてください

en: \Project's own world is not in the segment.
ja: \プロジェクトのワールドがセグメントに入っていません

en: \Project:
ja: \プロジェクト:

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
ja: \このプロジェクトはまだ保存されたことがありません

en: \There are newer version(s) in the local directory
ja: \より新しい版が手元のディレクトリにあります

en: \There are newer version(s) on the server
ja: \より新しい版がサーバー上にあります

en: a menu of debugging items
ja: デバッグ用アイテムのメニューです

en: a menu of palette-related controls
ja: パレット関係のコントロールのメニュー

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
ja: 1～引数の値の範囲でランダムに選んだ整数

en: a stream
ja: ストリーム

en: a tool for discarding objects
ja: オブジェクトを削除するためのツール

en: a variable defined by this object
ja: このオブジェクトに定義された変数

en: abandon costume history
ja: 見た目の履歴を消去する

en: abandon this execution by closing this window
ja: ウィンドウを閉じてデバッグを中止します

en: abc
ja: あいう

en: about flaps...
ja: フラップについて…

en: about this system
ja: このシステムについて…

en: about this system...
ja: このシステムについて…

en: absolute value
ja: 絶対値

en: accept
ja: 了解

en: accept (s)
ja: 了解 (s)

en: accept drops
ja: ドロップを受け入れるか

en: accept on CR
ja: 改行で受けつける

en: accept on focus loss
ja: フォーカスを失ったとき受け付ける

en: acceptedTextContents
ja: テキスト入力が受け付けられた

en: act when
ja: スクリプトを起動するとき

en: add
ja: 足す

en: add a border around this shape...
ja: この形の周りに縁を付ける

en: add a card of background...
ja: カードの背景を追加...

en: add a card of this background
ja: この背景のカードを追加

en: add a graph...
ja: グラフを追加...

en: add a label at my middle
ja: 私の途中にラベルを追加します

en: add a new breed of turtle
ja: 新しい種類のタートルを追加

en: add a new page just like this one to0 the book.
ja: これとそっくりの新しいページを本に追加します

en: add a new patch variable
ja: 新しいパッチ変数の追加

en: add a new script
ja: 新しいスクリプトの追加

en: add a new variable
ja: 新しい変数の追加

en: add a vertex at beginning
ja: 最初に線分を追加

en: add a vertex at end
ja: 終わりに線分を追加

en: add arbitrary shape...
ja: 自由なシェイプを追加

en: add bar label
ja: バーラベルを追加

en: add button
ja: ボタンを追加

en: add channel
ja: チャンネルの追加

en: add file to new zip
ja: ファイルを新しいzipに追加

en: add halo
ja: ハロを追加

en: add item...
ja: 項目を追加…

en: add journal file
ja: 記録ファイルの追加

en: add keyboard
ja: キーボードを出す

en: add label
ja: ラベル追加

en: add line
ja: 分割線を追加…

en: add mouse up action
ja: マウスアップアクションを追加

en: add movie clip player
ja: ムービープレイヤの追加

en: add my image to the pen trails
ja: 自分の見た目をペンの種類に追加します

en: add my image to the pen trails and go away
ja: ペンの軌跡に自分の画像を表示して消えます

en: add navigator flap
ja: ナビゲータフラップを追加

en: add new directory
ja: 新しいディレクトリを追加

en: add new file
ja: 新しいファイルを追加

en: add or remove items
ja: 項目の追加と削除

en: add palette menu
ja: パレットメニューを追加

en: add parameter
ja: 引数を追加

en: add patch to display list
ja: パッチ変数を表示リストに追加

en: add pin
ja: ピンの追加

en: add pre-made shape...
ja: 予め作ったシェイプを追加

en: add predecessor
ja: 先行者の追加

en: add project target
ja: プロジェクト対象の追加

en: add search pane
ja: 検索ペインの追加

en: add server...
ja: サーバーを追加...

en: add slot for {1}
ja: {1}に変数を追加しますか？

en: add some text to the button
ja: ボタンにテキストをつけます

en: add sound track
ja: サウンド・トラックの追加

en: add soundtrack
ja: サウンド・トラックの追加

en: add successor
ja: 後継者の追加

en: add sugar navigator flap
ja: Sugarナビゲータフラップを追加

en: add supplies flap
ja: Suppliesフラップを追加

en: add swim lane
ja: スイムレーンを追加する

en: add text
ja: テキストを追加

en: add text block
ja: テキストブロックを追加

en: add title...
ja: 表題を追加…

en: add to patch display list
ja: パッチ変数表示リストに追加

en: add to turtle display list
ja: タートル表示リストに追加

en: add turtle to display list
ja: タートルを表示リストに追加

en: add voice controls
ja: 音声操作機能の追加

en: adhere to edge...
ja: 端にくっつける…

en: adjust scale...
ja: 縮尺の調整...

en: adjust translucency
ja: 透明度の調整

en: advanced
ja: 高度

en: advanced...
ja: 高度...

en: align after
ja: をその右に並べる

en: align bottom edges
ja: 下端に整列

en: align centers horizontally
ja: 中央に水平に整列

en: align centers vertically
ja: 中央に垂直に整列

en: align left edges
ja: 左端に整列

en: align right edges
ja: 右端に整列

en: align top edges
ja: 上端に整列

en: all (default)
ja: すべて(デフォルト)

en: all but first
ja: 最初を除いた文字

en: all instances
ja: 全インスタンス

en: all pens down
ja: すべてのペンを下ろす

en: all pens show arrowheads
ja: すべてのペンを矢尻にする

en: all pens show arrows
ja: すべてのペンを矢印にする

en: all pens show dots
ja: すべてのペンを点にする

en: all pens show lines
ja: すべてのペンを線にする

en: all pens up
ja: すべてのペンを上げる

en: allowing chord
ja: 和音を許す

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
ja: 古いバージョンのイベントテープに戻せます

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
ja: 正確な倍率をマニュアル入力できます

en: alpha
ja: アルファ値

en: alphabetic
ja: アルファベット順

en: alternateBackground
ja: 代替の背景

en: amount
ja: スティックを倒している量

en: an empty script
ja: 空のスクリプトです

en: angle
ja: スティックの角度

en: angle to
ja: タートルへの角度

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
ja: 正接（タンジェント）が引数の値になる、度で表された角度

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
ja: 正接（タンジェント）が引数の値になる、ラジアンで表された角度

en: animate moves
ja: 移動をアニメーション表示

en: annotation setup...
ja: アノテーション設定...

en: ant count
ja: アリの数

en: anti-aliasing
ja: アンチ・エイリアス

en: appearance...
ja: 外観…

en: append contents of file...
ja: ファイルの内容を追加...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
ja: 方眼紙様の背景を使います

en: apply my status to all siblings
ja: 自分の状態をすべての兄弟に適用

en: apply status to all siblngs
ja: 自分の状態をすべての兄弟に適用

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
ja: 私のすべてのスクリプトの状態をすべての兄弟のスクリプトに適用する

en: arrow sizes
ja: 矢印サイズ

en: arrowheads
ja: 矢尻

en: arrowheads on pen trails...
ja: ペンの軌跡に矢印をつける...

en: arrows
ja: 矢印

en: attach to resource
ja: リソースを付加

en: attach to...
ja: くっつける...

en: attempt misc repairs
ja: ちょっとした修復を試みる

en: attempt repairs
ja: 修復を試みる

en: authoring tools...
ja: オーサリングツール

en: auto extent
ja: 自動サイズ設定

en: auto fit
ja: 自動調整

en: auto-center
ja: 自動復帰

en: auto-line-layout
ja: 自動的に整列させる

en: auto-phrase-expansion
ja: フレーズを自動展開する

en: automatic flap layout
ja: 自動フラップレイアウト

en: automatic viewing
ja: 自動でビューワを出す

en: background
ja: 背景

en: background color
ja: 背景色

en: background color for all pages...
ja: すべてのページの背景色...

en: balloon help for this object
ja: このオブジェクトのバルーンヘルプ

en: balloon-help font...
ja: バルーンヘルプのフォント...

en: base graphic
ja: 元画像

en: basic
ja: 基本

en: batch pen trails
ja: ペン軌跡の表示をまとめる

en: be a card in an existing stack...
ja: 既存のスタックのカードにする…

en: be default value on new card
ja: 新しいカードのデフォルトにする

en: be defaults for new cards
ja: 新しいカードのデフォルトにする

en: be locked
ja: モーフがロックされているか

en: be orthogonal
ja: 直角にする

en: bearing to
ja: 以下への向き

en: become a stack of cards
ja: 複数のカードのスタックになる

en: become composite
ja: コンポジットになる

en: become scrollable composite
ja: スクロール可能コンポジットになる

en: become the Standard palette
ja: 標準パレットにする

en: become this world's model
ja: このオブジェクトをワールドのモデルにする。

en: behave like a holder
ja: 入れ物のように動作する

en: bitmap fill
ja: ビットマップのぬりつぶし

en: black and white
ja: 白黒

en: blue
ja: 青

en: blue component from
ja: 青成分をパッチ変数から取得

en: blue component in
ja: 青成分

en: blue component into
ja: 青成分をパッチ変数に格納

en: bold
ja: 太字

en: bold text
ja: 太字テキスト

en: book navigation
ja: 本の操作

en: book...
ja: 本…

en: border
ja: 輪郭線

en: border change
ja: 輪郭線の変更

en: border color
ja: 輪郭線色

en: border color...
ja: 輪郭線の色…

en: border style
ja: 輪郭線のスタイル

en: border style...
ja: 線の形…

en: border width
ja: 輪郭線幅

en: border width...
ja: 輪郭線の幅…

en: bottom
ja: 下端

en: bottom center
ja: 下中央

en: bottom edge mode
ja: 下端の動作

en: bottom left
ja: 左下

en: bottom right
ja: 右下

en: bottom to top
ja: 下から上へ

en: bounce
ja: がはねかえる

en: bounce off the edge if hit
ja: 当たると弾みます

en: bounce on
ja: 以下の種類にはね返る

en: bouncing
ja: はねかえる

en: brightness
ja: 輝度

en: brightness under
ja: 背後の明度

en: bring all siblings to my location
ja: すべての兄弟をこの場所に移動する

en: bring to front
ja: 前に出す

en: bring up a debugger
ja: デバッガを起動します

en: broadcast as update
ja: アップデートサーバーに提出

en: broadcast file as update
ja: アップデートサーバーに提出

en: browse changed methods
ja: 現在のチェンジセットのメソッドをブラウズ

en: browse class
ja: クラスのブラウズ

en: browse code files
ja: コードファイルをブラウズ

en: browse hierarchy
ja: 階層ブラウザを開く

en: browse it (b)
ja: ブラウズ (b)

en: browse recent submissions
ja: 最近の変更をブラウズ

en: browse state handler class
ja: 状態ハンドラークラスをブラウズ

en: browse themes
ja: テーマをブラウズ

en: browser (b)
ja: ブラウザ (b)

en: browser for scripts
ja: スクリプトのブラウザ

en: button
ja: ボタン

en: button down
ja: マウスダウン

en: button down?
ja: ボタンダウン?

en: button font...
ja: ボタンのフォント...

en: button to fire this script
ja: このスクリプトを実行するボタン

en: button up
ja: マウスアップ

en: button up?
ja: ボタンアップ?

en: button1
ja: ボタン1

en: button2
ja: ボタン2

en: buttonDown
ja: マウスダウン

en: buttonUp
ja: マウスアップ

en: by date
ja: 日付順

en: by name
ja: 名前順

en: by size
ja: 大きさ順

en: calibration
ja: 調整

en: call #tempCommand
ja: #tempCommandを呼ぶ

en: call this my base graphic
ja: これを元画像にする

en: camera
ja: カメラ

en: camera point
ja: カメラポイント

en: can be found in the following categories
ja: 次のカテゴリの中にあります

en: can't find file on server for {1}
ja: {1}を保存したサーバーが見つかりません

en: can't undo
ja: 元にもどせません

en: cancel
ja: キャンセル

en: cancel (l)
ja: 取消 (l)

en: cancel changes made and close panel
ja: 変更を取り消してパネルを閉じます

en: card number
ja: カード番号

en: categories
ja: カテゴリ

en: category
ja: カテゴリ

en: cell positioning
ja: セルの配置

en: cell spacing
ja: セルの余白

en: center
ja: 中央

en: centered
ja: 中央寄せ

en: change action selector
ja: アクションセレクタを変更

en: change arguments
ja: 引数を変更

en: change bar label text
ja: バーラベルテキストを変更

en: change caption
ja: 表題を変更

en: change cell inset...
ja: セルの余白...

en: change center color...
ja: 中央の色を変更...

en: change color...
ja: 色の変更…

en: change emphasis
ja: 強調を変更

en: change first color
ja: 最初の色を変更

en: change font
ja: フォントを変更

en: change font...
ja: フォントの変更...

en: change hands color...
ja: 針の色を変更...

en: change label
ja: ラベルを変更

en: change label wording...
ja: ラベルの言葉を変更

en: change label...
ja: ラベルを変更...

en: change layout inset...
ja: レイアウトインセットを変更

en: change margins
ja: マージンを変更

en: change max cell size...
ja: セルの大きさの最大値...

en: change min cell size...
ja: セルの大きさの最小値...

en: change name...
ja: 名前を変更...

en: change orientation
ja: 向きの変更...

en: change origin
ja: 原点の変更

en: change scale...
ja: 倍率を変更...

en: change second color
ja: 第2の色の変更

en: change sets with it
ja: 含むチェンジセット

en: change tab wording...
ja: タブの言葉を変更...

en: change target
ja: ターゲットを変更

en: change theme...
ja: テーマを変更…

en: change tilt and zoom keys
ja: 傾きとズームのキーの変更

en: change title...
ja: 表題を変更

en: change value type
ja: 変数型の変更

en: change when to act
ja: いつ起動するかを変更

en: changelist browser
ja: チェンジリストブラウザ

en: changes
ja: 変更点

en: changes...
ja: 変更…

en: character at cursor
ja: カーソル位置の文字

en: characters
ja: 文字列内容

en: check change set for slips
ja: 現在のチェンジセットのスリップをチェック

en: checkbox
ja: チェックボックス

en: child layout
ja: 子レイアウト

en: chirp
ja: チーチー

en: chomp
ja: がつがつ

en: choose a costume
ja: コスチュームを選択

en: choose a uniform color to use as desktop background.
ja: 背景を単一色にし、その色を指定します

en: choose blocking color
ja: 隠す色の選択

en: choose compression...
ja: 圧縮方法を選ぶ...

en: choose denominator...
ja: 分母の選択...

en: choose font...
ja: フォントの選択

en: choose graphic...
ja: 図形の選択...

en: choose how many bits per pixel.
ja: 一ピクセルあたりのビット数を指定します

en: choose language
ja: 言語を選択

en: choose limit class...
ja: limit classの選択...

en: choose loop start
ja: ループの開始点を選択

en: choose new colors for tabs
ja: タブに使う新しい色の選択

en: choose new graphic
ja: 新しい画像の選択

en: choose new graphic...
ja: 新しい画像を選ぶ…

en: choose passing color
ja: 透過色の選択

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
ja: 背景をグラデーションにするために、二番目の色を指定します

en: choose the color you want to replace
ja: 置き換えたい色を選択してください

en: choose the font to be used when presenting balloon help.
ja: バルーンヘルプで使用するフォントの選択

en: choose the language in which tiles should be displayed.
ja: タイル表示に使う言語を選びます。

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
ja: 矢印型ペン軌跡の形状を指定します

en: choose theme...
ja: テーマの選択...

en: choose type...
ja: 型の選択...

en: choose vocabulary...
ja: ボキャブラリの選択...

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
ja: 録音をエンコードするのに使う圧縮方法を選びます

en: chord
ja: 和音

en: class comments with it
ja: クラスコメントの部分

en: class name
ja: クラス名

en: class names containing it
ja: クラス名の部分

en: classic
ja: クラシック

en: clear
ja: を消す

en: clear all patch
ja: 変数の値を0に初期化します

en: clear all pen trails
ja: が入れ物のペン軌跡をすべて消す

en: clear all pen trails in my containing playfield
ja: 自分が入っている遊び場にあるペンの軌跡をすべて消します

en: clear log
ja: ログを消去

en: clear new-page prototype
ja: 新しいページの元をクリアする

en: clear pen trails
ja: がペンの跡を消す

en: clear target
ja: 対象をクリア

en: clear the patch display list
ja: パッチ変数表示リストを空にします

en: clear the turtle display list
ja: タートル表示リストを空にします

en: clear turtle trails from desktop
ja: ペン軌跡をデスクトップから消す

en: click
ja: カチッ

en: click here for help
ja: ここをクリックするとヘルプが表示されます

en: click here to add
    another category pane
ja: ここをクリックすると
    カテゴリ欄を追加できます

en: click here to add a variable
    to this object.
ja: ここをクリックするとこのオブジェクトに
    変数を追加できます

en: click here to choose a new type for this parameter
ja: パラメータの型を変更できます

en: click here to find out version information
ja: ここをクリックするとバージョン
    情報を表示します

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
ja: オブジェクトを見つけたり
    タイルを取り出したりするための
    メニューです。

en: click here to get a menu with further options
ja: ここを押すと追加のオプションメニューが表示されます

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
ja: スクリプトで使える便利なタイルのパレット

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
ja: クリックするとこのプレイヤを示すタイルを出します

en: click here to obtain this object's Viewer
ja: クリックするとこのオブジェクトのビューワを出します

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
ja: プレイヤ"{2}"のスクリプト"{1}"を実行するためのボタンです

en: cling to edge... (current: {1})
ja: くっつく先... (現在: {1})

en: clink
ja: カチン

en: clip submorphs
ja: が入れ子部品をきりとるか

en: clip to cell size
ja: セルの大きさで切り取る

en: close
ja: 閉じる

en: close MIDI port
ja: MIDIポートを閉じる

en: close drag and drop
ja: ドラッグ・アンド・ドロップを受け付けなくする

en: close editing
ja: 編集を閉じる

en: close this window
ja: ウィンドウを閉じる

en: close top window (w)
ja: 最前面のウィンドウを閉じる (w)

en: close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: closed
ja: 線が閉じている

en: closing
ja: 閉じたとき

en: code
ja: コード

en: code font...
ja: コード・フォント...

en: code pane menu...
ja: コード欄メニュー…

en: code pane shift menu...
ja: コード欄シフトメニュー...

en: code-file browser
ja: コードブラウザ

en: collapse
ja: たたむ

en: collapse all objects
ja: 全てのオブジェクトをたたむ

en: collapse all windows
ja: 全てのウィンドウを最小化

en: collapse this window
ja: このウィンドウをたたむ

en: collapse/expand window
ja: ウィンドウをたたむ・展開する

en: collections
ja: 集合

en: color
ja: 色

en: color  sees
ja: モーフはその色に触れているか

en: color & border
ja: 色や輪郭

en: color change
ja: 色の変更

en: color from patch
ja: パッチ変数から色を取得

en: color to patch
ja: 色をパッチ変数に格納

en: color under
ja: 背後の色

en: color...
ja: 色...

en: command-key help
ja: コマンドキーの機能を見る

en: compact flap
ja: 小さなフラップ

en: complex alt framed
ja: 別の枠つき組みあわせ

en: complex alt inset
ja: 別の埋め込み組みあわせ

en: complex alt raised
ja: 別の盛り上げ組みあわせ

en: complex framed
ja: 枠つき組みあわせ

en: complex inset
ja: 埋め込み組みあわせ

en: complex raised
ja: 盛り上がり組みあわせ

en: compress
ja: 圧縮

en: compress file
ja: ファイルの圧縮

en: cone position
ja: コーンの位置

en: configure video device
ja: ビデオデバイスの設定

en: connect to center
ja: 中心に接続

en: connect to nearest attachment point
ja: 最も近い接続点に接続

en: connect to nearest point
ja: 最も近い点に接続

en: connect to nearest point to center
ja: 中心に最も近い点に接続

en: connect to relative point...
ja: 関連する点に接続...

en: connectedTo
ja: 私に接続された

en: connections to me
ja: 私への接続

en: connector
ja: コネクタ

en: continue execution
ja: 実行の継続

en: continue playing
ja: 再生を継続する

en: contract time
ja: 時間を縮める

en: contract to original size
ja: 元の大きさに縮める

en: contrast
ja: コントラスト

en: copy
ja: コピー

en: copy & print...
ja: コピー&印刷…

en: copy (c)
ja: コピー (c)

en: copy Postscript
ja: ポストスクリプトにしてコピーバッファへ

en: copy list to clipboard
ja: リストをクリップボードにコピーする

en: copy name
ja: 名前をコピー

en: copy name to clipboard
ja: 名前をクリップボードにコピーする

en: copy object's name to clipboard
ja: オブジェクトの名前をクリップボードにコピーする

en: copy page url to clipboard
ja: ページのURLをクリップボードにコピーする

en: copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードにコピーする

en: copy text
ja: テキストをコピーする

en: copy this name to clipboard
ja: この名前をクリップボードにコピーする

en: copy to paste buffer
ja: ペーストバッファにコピー

en: count
ja: 要素数

en: coyote
ja: コヨーテ

en: create JPEG movie from MPEG
ja: JPEGムービーをMPEGから作る

en: create JPEG movie from SqueakMovie
ja: JPEGムービーをSqueakMovieから作る

en: create JPEG movie from folder of frames
ja: JPEGムービーを画像の入ったフォルダから作る

en: create a new file
    choose another name
    cancel
ja: 新しいファイルを作成
    別の名前を選択
    キャンセル

en: create a new thread
ja: 新しいスレッドを作る

en: create an icon representing this page
ja: このページを表すアイコンを作る

en: create new change set...
ja: チェンジセットを作成...

en: create new morphic project
ja: 新しくプロジェクトを作る

en: create new mvc project
ja: 新しくMVCプロジェクトを作る

en: create thread of all projects
ja: すべてのプロジェクトからスレッドを作る

en: croak
ja: ゲコゲコ

en: cube root of the argument
ja: 引数の立方根

en: cursor
ja: カーソル位置

en: curve
ja: 曲線

en: custom
ja: カスタム

en: customizable halos
ja: カスタマイズできるハロ

en: customize arrows
ja: 矢印をカスタマイズ

en: cut
ja: 切り取り

en: cut (x)
ja: カット (x)

en: cut off level
ja: カットオフレベル

en: data
ja: データ

en: date
ja: 日付

en: debug it
ja: 式をデバッグ

en: debug...
ja: デバッグ…

en: debugging -- change the definition of this menu.
ja: デバッグ中--このメニューの定義を変更

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
ja: デバッグ中--このイベントロールのインスペクタを開く

en: debugging -- update the red roll cursor
ja: デバッグ中--赤いロールカーソルを更新

en: debugging -- update the scrollbar
ja: デバッグ中--スクロールバーを更新

en: decay
ja: 変数の値を減衰率にしたがって減少させます

en: decay patch variable
ja: の内容を減衰させる

en: decimal places...
ja: 小数の桁数…

en: decompress to file
ja: gzipを展開して保存

en: decrease by
ja: から以下を引く

en: decrease kern
ja: カーニングを減らす

en: default fill
ja: デフォルトのぬりつぶし

en: default text font...
ja: デフォルトのテキストフォント...

en: define #tempCommand
ja: #tempCommandを定義

en: define a new custom event
ja: 新しいカスタムイベントを定義する

en: definition of word
ja: 言葉の定義

en: del
ja: 削除

en: delete
ja: 削除

en: delete a custom event
ja: カスタムイベントを削除する

en: delete all cards *except* this one
ja: *これ以外の*全てのカードを削除

en: delete background painting
ja: 背景の絵を削除する

en: delete both of the above
ja: 変更のない全てを閉じる

en: delete card
ja: のカードを削除

en: delete directory...
ja: ディレクトリを削除...

en: delete existing path
ja: 描いた道筋を削除

en: delete line
ja: 線を削除

en: delete non-windows
ja: 非ウィンドウを閉じる

en: delete old version
    cancel
ja: 古いバージョンを削除
    キャンセル

en: delete old versions
ja: 古いバージョンを削除

en: delete shape...
ja: シェイプの削除

en: delete swim lane
ja: スイムレーンを削除する

en: delete text
ja: テキストを削除

en: delete text block
ja: テキストブロックを削除

en: delete the graphic that forms the background for this me.
ja: 背景として使われている画像を削除します

en: delete the seleted item
ja: 選択したものを削除

en: delete this card
ja: このカードを削除

en: delete this page
ja: このページを削除

en: delete this turtle
ja: タートルを削除

en: delete unchanged windows
ja: 変更のないウィンドウを閉じる

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
ja: 全ての未変更のウィンドウと、フラップ以外のワールド上のウィンドウでないモーフ全てを削除します

en: descending
ja: 数値は減っていくか

en: deselect all
ja: 全ての選択を解除

en: desktop color
ja: デスクトップの色

en: desktop color...
ja: デスクトップ色...

en: desktop menu...
ja: デスクトップメニュー…

en: destination
ja: 終端

en: destination arrow name
ja: 終端の矢印の名前

en: destination x
ja: 終端のX

en: destination y
ja: 終端のY

en: destinationConnected
ja: 終端が接続された

en: destinationDisconnecting
ja: 終端を切断中

en: destroy "
ja: 削除する "

en: destroy all shared flaps
ja: すべての共有フラップを削除

en: destroy all this object's scripts
ja: このオブジェクトの全てのスクリプトを削除する

en: destroy flap...
ja: フラップを削除...

en: destroy this flap
ja: このフラップを捨てる

en: destroy this object
ja: このオブジェクトを削除する

en: destroy this script
ja: このスクリプトをすてる

en: destroy this thread
ja: このスレッドの破棄

en: detach submenu
ja: 入れ子メニューを分離

en: detached method pane
ja: メソッドの枠を切り離して表示

en: detailed watcher
ja: じっくり見張る

en: detect collision and bounce back
ja: 指定された種類のタートルと衝突しているか調べ、していればはね返ります。
    テストタイルのテストのところで使ってください

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
ja: 線、矢印、矢尻、点のどの種類のペンが使われているかです

en: dial to
ja: で電話をかける

en: dial to...
ja: ダイヤルする先...

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
ja: 点の種類のペンが使われているときの直径です

en: die
ja: が死ぬ

en: diffuse
ja: 変数の内容を減衰率にしたがって減らし、近隣のマスに伝播させます

en: diffuse patch variable
ja: の内容を拡散させる

en: diffusion rate
ja: 値を拡散させるときの拡散範囲を指定します。
    1ステップ拡散させたときのあるセルの値は結果は、指定された距離にあるセルの値が平均されたものになります。

en: direction handles
ja: 向きハンドルを表示するか

en: disable bookmark action
ja: ブックマークを無効にする

en: disable layout in tables
ja: 表型レイアウト機能を無効にする

en: disconnectedFrom
ja: 私から切断された

en: dismiss
ja: 閉じる

en: dismiss
ja: 閉じる

en: display 24-hour
ja: 24時間形式で表示

en: display attachments
ja: アタッチメントを表示

en: display mode
ja: 表示モード

en: display type
ja: 表示形式

en: display type (currently {1})
ja: 表示形式(現在 {1})

en: distance
ja: 距離

en: distance to
ja: タートルへの距離

en: distribute horizontally
ja: 水平方向に散らかす

en: distribute vertically
ja: 垂直方向に散らかす

en: divide
ja: 割る

en: divide & truncate
ja: 商

en: divisible by
ja: 割り切れるか

en: division by zero
ja: ゼロ割り算

en: do
ja: のスクリプトを実行する

en: do again (j)
ja: 再実行 (j)

en: do it (d)
ja: 式を評価 (d)

en: do menu item
ja: でメニューを実行する

en: do not rotate
ja: 回転しない

en: do not stay up
ja: 画面に残らないようにする

en: do the menu item
ja: メニュー項目を実行します

en: do...
ja: 実行…

en: don't animate moves
ja: 移動をアニメーション表示しない

en: dot
ja: ドット

en: dot size
ja: 点の大きさ

en: dots
ja: 点

en: dotted
ja: 付点音符

en: down
ja: 下

en: down left
ja: 下左

en: down right
ja: 下右

en: drag & drop
ja: ドラッグ&ドロップ

en: drag and drop to 
    add a new script
ja: ドラッグ・アンド・ドロップすると
    新しいスクリプトを作れます

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
ja: ここをドラッグすると
    代入文節が得られます

en: draw new path
ja: 新しい道筋を描く

en: drop
ja: 落とす

en: drop enabled
ja: モーフがドロップを受け入れるか

en: drop shadow
ja: かげをつける

en: dual change sorter
ja: デュアル・チェンジ・ソーター

en: duplicate
ja: 複製

en: duplicate model and view
ja: モデルを複製して表示

en: duplicate this page
ja: このページの複製を作る

en: duplicate view only
ja: ビューのみを複製する

en: dye count
ja: 染料の数

en: edit an existing camera script
ja: カメラスクリプトの編集

en: edit balloon help
ja: バルーンヘルプの編集

en: edit balloon help for this script
ja: このスクリプトのバルーンヘルプの編集

en: edit contents...
ja: 文字列の編集...

en: edit label...
ja: ラベルの編集...

en: edit project info
ja: プロジェクトの情報を編集

en: edit this list
ja: このリストを編集

en: edit this menu
ja: このメニューを編集

en: edit this thread
ja: このスレッドを編集する

en: eighth
ja: 八分音符

en: element number
ja: 要素番号

en: embed into
ja: 埋め込む先

en: embed {1} in...
ja: {1}を埋め込む先...

en: embed...
ja: 埋め込む...

en: emphasis...
ja: 強調...

en: empty script
ja: 空スクリプト

en: empty trash can
ja: ゴミ箱を空にする

en: enable bookmark action
ja: ブックマークを有効にする

en: enclose within parentheses
ja: カッコで囲む

en: end clip here
ja: ムービーをここで止める

en: end...
ja: 終了...

en: enter the original:
ja: 原語を入力:

en: enter this project
ja: このプロジェクトに入る

en: equal
ja: 等しい

en: erase
ja: を消す

en: erase pixels of color
ja: 指定した色の画素を消す

en: erase pixels of color...
ja: カラーピクセルを消去

en: etoy button font...
ja: Etoysボタンフォント...

en: etoy code font...
ja: Etoysコードフォント...

en: etoy tile font...
ja: Etoysタイルフォント...

en: etoy title font...
ja: Etoysタイトルフォント...

en: etoy vocabulary summary
ja: イートイズの語彙一覧

en: etoys source
ja: Etoysのソースコード

en: evaluation error
ja: 評価エラー

en: evaporation rate
ja: 減衰させるときの割合です。
    1024が100%になるとして指定します。

en: event roll
ja: イベントロール

en: event timeline
ja: イベントの時系列

en: exchange source and screen
ja: 元画像とマスクを入れ替える

en: exit full screen
ja: フルスクリーン表示を止める

en: expand all
ja: 全てを広げる

en: expand this window
ja: このウィンドウを広げる

en: expand time
ja: 時間を延ばす

en: expand to full screen
ja: 全画面表示

en: explain
ja: 説明

en: explain status alternatives
ja: 状態の選択肢の説明

en: explore
ja: 探索

en: explore it (I)
ja: 式をエクスプロア (I)

en: explore model
ja: モデルを探索する

en: explore morph
ja: モーフを探索する

en: explore world
ja: ワールドを探索する

en: exponential (e to the power of the argument)
ja: 指数 (eを底とする）

en: export selection
ja: 選択を出力

en: export selection in do-it form
ja: 選択をdo-it形式で出力

en: export...
ja: 書き出し…

en: exported codes
ja: コードを書き出す

en: exported codes in Gzip+Base64 encoding
ja: Gzip+Base64エンコーディングでコードを書き出す

en: expunge empty scripts
ja: 空スクリプトを削除する

en: expunge this project
ja: このプロジェクトを削除

en: external font
ja: 外部フォント

en: extract all
ja: 全てを展開

en: extract all to...
ja: 内容すべてを展開...

en: extract this frame
ja: このフレームを取り出す

en: extras...
ja: 特別…

en: false
ja: いいえ

en: fence enabled
ja: 囲い込む

en: fewer card controls
ja: より少ないコントロール

en: fewer page controls
ja: より少ないコントロール

en: file it in (G)
ja: ファイル・イン (G)

en: file list
ja: ファイル・リスト

en: file name
ja: ファイル名

en: file out
ja: ファイルアウト

en: file out current change set
ja: 現在のチェンジセットをファイルアウト

en: file...
ja: ファイル...

en: fileIn entire file
ja: 全体をファイルイン

en: fileIn selection (G)
ja: 選択部分をファイルイン (G)

en: filein
ja: ファイルイン

en: fill
ja: 塗りつぶし

en: fill & border
ja: 塗りつぶし・輪郭線

en: fill owner's shape
ja: オーナーの形でぬりつぶす

en: fill style
ja: ぬりつぶし方

en: filter
ja: フィルタ

en: filter with
    (empty string means no-filtering)
ja: 次のものでフィルター
    （空文字列はフィルターなしの意味です）

en: filtering: {1}
ja: フィルタ中: {1}

en: find
ja: 検索

en: find a change sorter (C)
ja: チェンジソーターを探す (C)

en: find a fileList (L)
ja: ファイルリストを探す (L)

en: find a project
ja: プロジェクトを探す

en: find a project (more places)
ja: プロジェクトを探す(より多くの場所から)

en: find a transcript (t)
ja: トランスクリプトを探す (t)

en: find again
ja: 再検索

en: find again (g)
ja: 再検索 (g)

en: find all sibling instances and bring them to me
ja: すべての兄弟をこの場所に移動する

en: find any file
ja: 任意のファイルを探す

en: find changed browsers...
ja: 変更したブラウザ...

en: find changed windows...
ja: 変更したウィンドウ...

en: find message names (W)
ja: メッセージ名検索ツールを探す (W)

en: find recent submissions (R)
ja: 最近の変更ブラウザを開く (R)

en: find window
ja: ウィンドウを探す

en: find...
ja: 検索...

en: find...(f)
ja: 検索...(f)

en: fire
ja: を起動する

en: fires per tick...
ja: 時計の刻み当りの実行回数…

en: first card
ja: 最初のカード

en: first character
ja: 最初の文字

en: first element
ja: 最初の要素

en: first page
ja: を最初のページへ

en: flap
ja: フラップ

en: flap color...
ja: フラップの色…

en: flap tab
ja: フラップタブ

en: flap:
ja: フラップ:

en: flaps
ja: フラップ

en: flaps font...
ja: フラップのフォント...

en: flaps...
ja: フラップ…

en: flip left right
ja: 左右反転

en: flip up down
ja: 上下反転

en: focused
ja: フォーカスされた

en: follow existing path
ja: 描いた道筋をたどる

en: follow owner's curve
ja: 入れ物のカーブに従う

en: follow path
ja: に道筋をたどらせる

en: follow the yellow brick road
ja: 引いた道筋をたどります

en: font changing
ja: フォントの変更

en: font for entire text...
ja: テキスト全体のフォント...

en: font size summary
ja: フォントの一覧

en: font size...
ja: フォントの大きさ...

en: font style...
ja: フォントの種類...

en: font...
ja: フォント...

en: forcibly rename object
ja: オブジェクトの名前を強制的に変える

en: forget other costumes
ja: 他の見た目を忘れる

en: forward by
ja: を進める

en: forward direction
ja: 進行方向

en: frame graphic
ja: 現画像

en: frequency
ja: 周波数

en: frequency-1 of sound
ja: 1番目の大きさ(あるいは高さ)の周波数の値です

en: frequency-2 of sound
ja: 2番目の大きさ(あるいは高さ)の周波数の値です

en: frequency-3 of sound
ja: 3番目の大きさ(あるいは高さ)の周波数の値です

en: frequency1
ja: 周波数1

en: frequency2
ja: 周波数2

en: frequency3
ja: 周波数3

en: from a file...
ja: ファイルから...

en: from alphabetical list
ja: アルファベット順のリストから作ります。

en: from paste buffer
ja: ペーストバッファから作ります。

en: full screen
ja: 全画面

en: full screen off
ja: 全画面表示をやめる

en: full screen on
ja: 全画面表示にする

en: full speed
ja: 最高速

en: function
ja: 関数

en: gallery of players
ja: プレイヤの一覧

en: geometry
ja: 幾何

en: get replicated
ja: 複製を作る

en: get sound from lib
ja: ライブラリから音を選択

en: get the value at this position
ja: タートルの位置のパッチ変数の値です

en: gettext export
ja: gettextで出力

en: gettext import
ja: gettextで読み込み

en: gettext template
ja: gettextテンプレート

en: give me a copy now
ja: コピーを一つ作る

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
ja: 現在のイメージを新しい版番号付きの名前でディスクに保存します

en: global rect
ja: 大域的長方形

en: global square
ja: 大域的正方形

en: go behind
ja: 背後に送る

en: go directly to a page, if you know its page-number
ja: もしページ番号がわかっていたら、直接そのページに行きます

en: go to card...
ja: カードの移動...

en: go to first card in background
ja: の背景の最初のカードへ

en: go to first card of stack
ja: の最初のカードへ

en: go to first page
ja: 最初のページに移動します

en: go to last card in background
ja: の背景の最後のカードへ

en: go to last card of stack
ja: の最後のカードへ

en: go to last page
ja: 最後のページへ行きます

en: go to next card
ja: 次のカードへ移動

en: go to next card in stack
ja: の次のカードへ

en: go to next page
ja: 次のページへ移動します

en: go to next project
ja: 次のプロジェクト

en: go to page...
ja: ページへ移動...

en: go to previous card
ja: 前のカードへ移動

en: go to previous card in stack
ja: の前のカードへ

en: go to previous page
ja: 前のページへ移動します

en: go to previous project
ja: 前のプロジェクト

en: go to the given page
ja: 与えられたページへ移動します

en: goto page
ja: ページの移動

en: grab
ja: つかむ

en: grab flood area from screen
ja: 同色の連続した領域から作ります。

en: grab me
ja: 私をつかむ

en: grab morph
ja: オブジェクトを取り出す

en: grab new graphic
ja: 新しい画像を使う

en: grab original morph
ja: 元となっているモーフをつかむ

en: grab rectangle from screen
ja: 画面上の長方形を指定します。

en: grab rubber band from screen
ja: 画面上にゴムひもを張るようにして作ります。

en: grab stamp from screen
ja: 画面からスタンプを取り出す

en: grab this object
ja: このオブジェクトをつかむ

en: grab with lasso from screen
ja: 画面上を線で囲んで作ります。

en: gradient color
ja: グラデーション

en: gradient fill
ja: グラデーションのぬりつぶし

en: graphic
ja: 画像

en: graphic at cursor
ja: カーソル位置の画像

en: graphical imports
ja: 画像ライブラリ

en: graphics
ja: 画像

en: greater than
ja: より大きい

en: greater than or equal
ja: 以上

en: green
ja: 緑

en: green component from
ja: 緑成分をパッチ変数から取得

en: green component in
ja: 緑成分

en: green component into
ja: 緑成分をパッチ変数に格納

en: half
ja: 半音符

en: halo actions...
ja: ハロの動作…

en: halt
ja: 停止

en: hand me a "button down?" tile
ja: 「ボタンダウン?」のタイルを出す

en: hand me a "button up?" tile
ja: 「ボタンアップ?」のタイルを出す

en: hand me a "function" tile
ja: 「関数」のタイルを出す

en: hand me a "random number" tile
ja: 「乱数」のタイルを出す

en: hand me a "repeat..times" tile
ja: 繰り返しタイルを出す

en: hand me a bookmark for this page
ja: このページのブックマークを出す

en: hand me a button for this preference
ja: このプリファレンスのボタンを取り出す

en: hand me a numeric-constant tile
ja: 定数値タイルを出す

en: hand me a picture of pen trail
ja: ペン軌跡の絵を出す

en: hand me a sound token
ja: サウンド・トークンを出す

en: hand me a test-yest-no tile
ja: 「テスト-はい-いいえ」のタイルを出す

en: hand me a thumbnail for this page
ja: このページのサムネイル画像を出す

en: hand me a tile
ja: 自分のタイルを出す

en: hand me a tile for self
ja: 私についてのタイルを出す

en: hand me this object
ja: このオブジェクトをつかむ

en: hand me tiles to fire this button
ja: このボタンを起動するタイルを出す

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
ja: 現在のサウンドを表すひし形を出します。これはピアノロールやイベントロールにドロップしたり、後で音声ライブラリに追加できます。ダブルクリックすると音を聞けます。

en: has pen trails
ja: ペン軌跡を持つ

en: hash
ja: ハッシュ

en: heading
ja: 向き

en: heading theta
ja: 向きの値

en: height
ja: 高さ

en: height in pixels
ja: 高さ（ピクセル）

en: height...
ja: 高さ...

en: help
ja: ヘルプ

en: help...
ja: ヘルプ…

en: hide
ja: を隠す

en: hide adjustments
ja: 調整パネルを隠す

en: hide beat lines
ja: 拍線をかくす

en: hide card controls
ja: カードのコントロールを隠す

en: hide handles
ja: ハンドルを隠す

en: hide lower text
ja: 下側のテキストを隠す

en: hide measure lines
ja: 小節線をかくす

en: hide page controls
ja: ページのコントロールを隠す

en: hide sound track
ja: 音声トラックを隠す

en: high pass filter value
ja: ハイパスフィルタが通す周波数の値です

en: highlight color
ja: 選択の色...

en: highlight color...
ja: 選択の色...

en: hit here to accept the current selection
ja: ここを押すと現在選ばれているファイルを読み込みます

en: hit here to cancel
ja: ここを押すとなにもせずに戻ります

en: holder
ja: 入れ物

en: holder for characters
ja: これらの文字を含む入れ物

en: horizontal pan
ja: 水平パン

en: horizontal resizing
ja: 水平方向のサイズ調整

en: horn
ja: ブッブー

en: hours
ja: 時

en: how many siblings do you want?
ja: 兄弟をいくつ作りますか?

en: how to find more fonts...
ja: より多くのフォントの探し方...

en: how to map the value in cells to color
ja: セルの値を色に対応づける方法です

en: http proxy editor
ja: HTTPプロクシ・エディタ

en: hue
ja: 色相

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
ja: 私の色の色相値、-180～180の間の浮動小数点値

en: iconic
ja: アイコン

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
ja: サムネイルを表示している場合の標準の高さ

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
ja: 全画面モードの場合、ウィンドウにの中に入れます

en: if set, viewers will display the 'connection' vocabulary even for Morphs that aren't connected to by Connectors.
ja: ONの時、コネクターで接続されていないモーフについても、「接続」ボキャブラリが表示されます

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
ja: 画面の表示を更新する間に行われた複数の移動をまとめて一つの線分としてペン軌跡にするかどうか

en: immediately after a connector has connected to me
ja: 私にコネクターが接続された直後

en: immediately after my first end has been connected
ja: 私の1つ目の端が接続された直後

en: immediately after my second end has been connected
ja: 私の2つ目の端が接続された直後

en: immediately before a connector is going to disconnect from me
ja: コネクターが私から切断される直前

en: immediately before my first end is going to be disconnected
ja: 私の始端が切断される直前

en: immediately before my second end is going to be disconnected
ja: 私の2つ目の端が切断される直前

en: impart scripts to...
ja: スクリプトを与える...

en: implementors of it (m)
ja: インプリメンタ (m)

en: import
ja: 読み込み

en: import all images from here and subdirectories
ja: こことサブディレクトリからすべての画像をインポート

en: import all images from this directory
ja: このディレクトリのすべての画像をインポート

en: import dir
ja: ディレクトリをインポート

en: import subdirs
ja: サブディレクトリをインポート

en: include
ja: に含める

en: include at beginning
ja: の先頭に追加する

en: include at cursor
ja: カーソル位置に含める

en: include at end
ja: に追加する

en: incoming connection count
ja: 入ってくる接続の数

en: increase by
ja: に以下を足す

en: increase kern
ja: カーニングを増やす

en: indicate all siblings
ja: すべての兄弟を点滅させる

en: indicate cursor
ja: カーソルを表示する

en: initiate painting
ja: でお絵描きを始める

en: input
ja: 入力

en: insert a card
ja: カードを挿入

en: insert a page
ja: ページを挿入

en: insert a vertex at cursor
ja: カーソル位置に線分を挿入

en: insert card
ja: にカードを挿入

en: insert cards from a file...
ja: ファイルからカードを挿入

en: insert cards from clipboard data
ja: クリップボードのデータからカードを挿入

en: insert characters
ja: 文字列を挿入

en: insert contents of
ja: 内容を挿入

en: insert into movie
ja: ムービーに挿入

en: insert new project
ja: 新しいプロジェクトの追加

en: insert the characters from another object at my cursor position
ja: 指定されたオブジェクトから取得された文字列をカーソル位置に挿入します

en: insert the given string at my cursor position
ja: 指定された文字列を挿入します

en: insertion point color...
ja: テキストカーソルの色...

en: inset
ja: 埋め込み

en: inspect
ja: 検査

en: inspect class
ja: クラスの検査

en: inspect event recorder
ja: イベントレコーダーを検査

en: inspect event roll
ja: イベントロールを検査

en: inspect event tape
ja: イベントテープを検査

en: inspect event theatre
ja: イベントシアターを検査

en: inspect it (i)
ja: 式をインスペクト (i)

en: inspect model
ja: モデルの検査

en: inspect model in morphic
ja: モデルの検査

en: inspect morph
ja: モーフの検査

en: inspect morph (in MVC)
ja: MVCでモーフの検査

en: inspect nav bar
ja: ナビゲータを検査

en: inspect object
ja: オブジェクトの検査

en: inspect owner chain
ja: オーナー列の検査

en: inspect player
ja: プレイヤの検査

en: inspect sound recorder
ja: サウンドレコーダーを検査

en: inspect this Viewer
ja: このビューワの検査

en: inspect this Vocabulary
ja: このボキャブラリの検査

en: inspect world
ja: ワールドの検査

en: install
ja: インストール

en: install SAR
ja: SARのインストール

en: install a true type font as a text style
ja: TrueTypeフォントをTextStyleとしてインストール

en: install into new change set
ja: 新しいチェンジ・セットにインストール

en: install this Squeak ARchive into the image.
ja: このSAR (Squeak ARchive)をイメージにインストールします。

en: install ttf
ja: ttfのインストール

en: install ttf style
ja: ttfスタイルのインストール

en: instance variable order...
ja: インスタンス変数の順番...

en: interval:
ja: 間隔:

en: is in the following category
ja: 次のカテゴリの中にあります

en: is over color
ja: モーフはその色の上にあるか

en: is running
ja: 再生中

en: is under mouse
ja: モーフはマウスの下にあるか

en: isolate changes of this project
ja: プロジェクトの変更を分離

en: italic
ja: 斜体

en: italic text
ja: 斜体テキスト

en: joystick
ja: ジョイスティック

en: jump to <{1}>
ja: <{1}>へジャンプ

en: jump to loop end
ja: ループ終了点へジャンプ

en: jump to loop start
ja: ループ開始点へジャンプ

en: jump to project...
ja: プロジェクトへジャンプ

en: jump to year...
ja: 年へジャンプ...

en: jump within this thread
ja: スレッド内でジャンプ

en: just had one!
ja: ひとつしかありません!

en: justified
ja: 均等

en: kedama
ja: 毛玉

en: kedama turtle
ja: 毛玉タートル

en: kedama turtle color
ja: 毛玉タートル - 色

en: keep all pages the same size
ja: すべてのページを同じサイズに合わせるようにする

en: keep changes made and close panel
ja: 変更を反映してパネルを閉じます

en: keep in one file
ja: ひとつのファイルにしまう

en: keep ratio
ja: 比率を維持する

en: keyStroke
ja: キー入力

en: keyboard
ja: キーボード

en: keyboard focus color
ja: キーボード・フォーカスの色

en: knob color
ja: ノブの色

en: label
ja: 名札

en: larger value
ja: 最大

en: last card
ja: 最後のカード

en: last character
ja: 最後の文字

en: last command
ja: 最後のコマンド

en: last frame
ja: 最後のフレーム

en: last keystroke
ja: 最後の入力文字

en: last page
ja: を最後のページへ

en: last value
ja: 最後の値

en: laugh
ja: ワハハ

en: layout
ja: レイアウト

en: left
ja: 左端

en: left center
ja: 左中央

en: left edge mode
ja: 左端の動作

en: left flush
ja: 左寄せ

en: left right
ja: スティックの水平位置

en: left to right
ja: 左から右へ

en: legato
ja: レガート

en: length
ja: 長さ

en: less than
ja: より小さい

en: less than or equal
ja: 以下

en: level of sound
ja: 音の大きさの値です

en: level-1 of sound
ja: 1番目の大きさ(あるいは高さ)の音の大きさの値です

en: level-2 of sound
ja: 2番目の大きさ(あるいは高さ)の音の大きさの値です

en: level-3 of sound
ja: 3番目の大きさ(あるいは高さ)の音の大きさの値です

en: level1
ja: 音量1

en: level2
ja: 音量2

en: level3
ja: 音量3

en: lift all pens
ja: がすべてのペンを上げる

en: line border color...
ja: 境界線の色

en: line border width...
ja: 境界線の幅

en: line color...
ja: 線の色

en: line is curved
ja: 線が曲がっている

en: line is opened
ja: 線が開いている

en: line width
ja: 線の幅

en: line width...
ja: 線の幅

en: linear
ja: 線形

en: linear gradient
ja: 直線のグラデーション

en: lines
ja: 線

en: list centering
ja: リストのセンタリング

en: list direction
ja: 並べる方向

en: list font...
ja: リストのフォント...

en: list spacing
ja: 並べる余白

en: load
ja: ロード

en: load PPT images from slide #1
ja: PPT画像を最初のスライドから読む

en: load a project from a file
ja: ファイルからプロジェクトを読み込みます

en: load as book
ja: 本を読み込みます

en: load as morph
ja: モーフを読み込みます

en: load as project
ja: プロジェクトを読み込みます

en: load code updates
ja: コードアップデートを読込

en: load font from web...
ja: フォントをwebから読み込む...

en: load latest code updates
ja: 最新のコードアップデートを読込

en: load project from file...
ja: プロジェクトをファイルから読込…

en: load sine wave
ja: に正弦波を読み込む

en: load sound
ja: 音を読み込む

en: local rect
ja: 局所的長方形

en: local square
ja: 局所的正方形

en: location
ja: 位置

en: lock all text
ja: 全てのテキストを保護

en: lock text
ja: テキストの保護

en: log of a nonpositive number,
ja: 正でない数の対数,

en: log scale
ja: 対数

en: logarithm, base 10
ja: 10を底とする対数

en: look like
ja: の見た目を似せる

en: low pass filter value
ja: ローパスフィルタが通す周波数の値です

en: lower all pens
ja: がすべてのペンを下ろす

en: luminance under
ja: 背後の輝度

en: magnification
ja: 拡大率

en: magnification...
ja: 拡大率...

en: magnifier
ja: 虫めがね

en: make 1-column book
ja: 1段組の本を作る

en: make 2-column book
ja: 2段組の本を作る

en: make 3-column book
ja: 3段組の本を作る

en: make 4-column book
ja: 4段組の本を作る

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
ja: ブックマークを作ります。クリックするとこのページに切り替わります。

en: make a flex morph
ja: FlexMorphを作る

en: make a galley of me
ja: 私のギャラリーを作る

en: make a new background...
ja: 新しい背景を作成...

en: make a new drawing in the specified playfield
ja: 新しい絵を指定された遊び場に作ります

en: make a new flap
ja: 新しいフラップを作る

en: make a new movie
ja: 新しいムービーを作る

en: make a pause marker
ja: 一時停止の印を作る

en: make a sibling
ja: 兄弟を一つ作る

en: make a sibling instance
ja: 兄弟をひとつ作る

en: make a thread of projects in this book
ja: プロジェクトのスレッドをこの本の中から作る

en: make all my sibling instances look like me.
ja: すべての兄弟の見た目を似せる

en: make all pages the same size as this page
ja: 全てのページをこのページと同じサイズにする

en: make all pages this size
ja: すべてのページをこの大きさにする

en: make all siblings look like me
ja: すべての兄弟の見た目を似せる

en: make an instance for my data
ja: 自分のデータのインスタンスを作る

en: make button
ja: ボタンを作る

en: make closable
ja: 閉じられるようにする

en: make controls
ja: コントロールを作る

en: make detachable
ja: 切り離し可能にする

en: make draggable
ja: ドラッグできるようにする

en: make graph paper...
ja: 方眼紙にする...

en: make link to project...
ja: プロジェクトへのリンクを作ります...

en: make multiple siblings...
ja: 複数の兄弟を作る…

en: make my color specified in the patch
ja: 指定されたパッチ変数の内容をRGB値とみなし、タートルの色をその色にします

en: make new arrow
ja: 新しい矢印を作る

en: make new drawing
ja: 新しいお絵描きを作ります

en: make next-to-topmost
ja: 次のものを最前面に出す

en: make own subclass
ja: 自分のサブクラスを作る

en: make parameter slider
ja: パラメータのスライダを作る

en: make scrollbar inboard
ja: スクロールバーを内側に入れる

en: make scrollbar retractable
ja: 格納されるスクロールバーにする

en: make segmented line
ja: 点線にする

en: make smooth line
ja: 線を滑らかにする

en: make sound
ja: が音を鳴らす

en: make the given script be "normal"
ja: 与えられたスクリプトを「ストップ」します

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
ja: 私と兄弟すべての与えられたスクリプトを「ストップ」します

en: make the given script be "paused"
ja: 与えられたスクリプトを「ポーズ」します

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
ja: オブジェクトとその兄弟すべての与えられたスクリプトを「ポーズ」します

en: make the object invisible
ja: 私を見えなくします

en: make the object visible
ja: 私を見えるようにします

en: make this the template for new pages
ja: これを新規ページのテンプレートにする

en: make thumbnail
ja: サムネイルを作る

en: make unclosable
ja: 閉じられないようにする

en: make undraggable
ja: ドラッグできなくする

en: make unlooped
ja: 繰り返しなしにする

en: make unpitched
ja: 音程なしにする

en: mark entire book to be revertable
ja: 本全体を復元可能にする

en: mark this page to be revertable
ja: このページを復元可能にする

en: max val
ja: 最大値

en: media
ja: メディア

en: menu font...
ja: メニューのフォント...

en: meow
ja: ニャー

en: merge
ja: 混ぜる

en: merge blue component from another patch
ja: 自分がRGB値を表しているとみなし、指定されたパッチ変数の値を自分の青成分として取得します

en: merge green component from another patch
ja: 自分がRGB値を表しているとみなし、指定されたパッチ変数の値を自分の緑成分として取得します

en: merge red component from another patch
ja: 自分がRGB値を表しているとみなし、指定されたパッチ変数の値を自分の赤成分として取得します

en: merge the translation file
ja: 翻訳ファイルをマージ

en: message names (W)
ja: メッセージ名 (W)

en: method finder
ja: メソッド・ファインダ

en: method source with it
ja: メソッドソースの部分

en: method strings with it (E)
ja: メソッド中文字列の部分 (E)

en: midpoint x
ja: 中間点のX

en: midpoint y
ja: 中間点のY

en: min val
ja: 最小値

en: minutes
ja: 分

en: miscellaneous
ja: その他

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
ja: 少しだけすべての可視な兄弟を点滅表示します

en: more smoothing
ja: スムージングを強くする

en: more...
ja: さらに...

en: more...
ja: さらに...

en: morphic project
ja: モーフィック・プロジェクト

en: motion
ja: 動き

en: motor
ja: エンジン

en: mouse
ja: マウス

en: mouse x
ja: 私の中でのマウスのx座標

en: mouse y
ja: 私の中でのマウスのy座標

en: mouse-down halo color
ja: マウスダウン時の強調色

en: mouse-down halo width:
ja: マウスダウン時の強調幅:

en: mouse-over halo color
ja: マウスが入った時の強調色

en: mouse-over halo width:
ja: マウスオーバー時の強調幅:

en: mouse-over halos
ja: マウスが入ったらハロを出す

en: mouseDown
ja: マウスダウン

en: mouseEnter
ja: マウスが入った

en: mouseEnterDragging
ja: マウスがドラッグして入った

en: mouseLeave
ja: マウスが出た

en: mouseLeaveDragging
ja: マウスがドラッグして出た

en: mouseStillDown
ja: マウスダウン継続

en: mouseUp
ja: マウスアップ

en: move
ja: 移動

en: move
ja: 移動

en: move card
ja: カードを動かす

en: move card one position earlier
ja: カードを1つ前に移動

en: move card one position later
ja: カードを1つ後に移動

en: move card to back of stack
ja: カードをスタックの最後に移動

en: move card to front of stack
ja: カードをスタックの先頭に移動

en: move to the left
ja: 左へ移動

en: move to the right
ja: 右へ移動

en: move toward
ja: をその方向へ動かす

en: move toward the given object
ja: 与えられたオブジェクトの方向へ動きます

en: move windows onscreen
ja: ウィンドウを画面内に移動

en: movie controls
ja: 動画

en: movie-clip player
ja: ムービープレイヤ

en: movie...
ja: ムービー...

en: multiply
ja: 掛ける

en: multiply by
ja: に以下を掛ける

en: mvc project
ja: MVCプロジェクト

en: my frequency
ja: 私の周波数です

en: my index in my container
ja: 入れ物の中での私の要素番号です

en: name
ja: 名前

en: name for new variable:
ja: 新しい変数名:

en: named
ja: 名前:

en: narrow
ja: 狭く

en: narrow text
ja: 文字間を狭くしたテキスト

en: natural logarithm
ja: 自然対数

en: navigation
ja: ナビゲーション

en: navigator
ja: ナビゲータ

en: new MIDI controller
ja: 新しいMIDIコントローラ

en: new arrow...
ja: 新しい矢印...

en: new font name
ja: 新しいフォント名

en: new game
ja: 新しいゲーム

en: new height of the bar
ja: バーの新しい高さ

en: new morph...
ja: 新しいモーフ…

en: new phrase to translate
ja: 翻訳する新しいフレーズ

en: new scripting area
ja: 新しいスクリプティング領域を作ります

en: new size
ja: 新しいサイズ

en: new wording for this tab:
ja: このタブの新しい名前:

en: next card
ja: 次のカード

en: next frame
ja: 次のフレーム

en: next frame (->)
ja: 次のコマ (->)

en: next page
ja: 次のページ

en: no change
ja: 変更なし

en: no help available
ja: ヘルプがありません

en: no layout
ja: レイアウトの有無

en: no matches for
ja: 見つかりませんでした:

en: no pen trails present
ja: ペン軌跡がありません

en: no sound recorded yet
ja: まだ録音されていません

en: no such card
ja: そのようなカードはありません

en: no themes found
ja: テーマがありません

en: no versions available, sorry
ja: バージョンがありません

en: no, let me reconsider
ja: あー、いいえ、考えさせてください

en: none
ja: なし

en: normal
ja: ノーマル

en: normal text
ja: ノーマル・テキスト

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
ja: 普通は不要ですが、もしこのイベントロールで行った編集がイベントシアターでうまく取り扱えない恐れがある場合、これを選択して、イベントシアターがイベントロールで見たものを強制的に反映させてください

en: not equal
ja: 等しくない

en: not found
ja: 見つかりません

en: not translated
ja: 翻訳されていません

en: nothing recorded yet
ja: まだ記録されていません

en: nothing to print.
ja: 表示するものがありません

en: nothing to revert to
ja: 戻るべき版がありません

en: nothing to save.
ja: 内容がありません

en: now choose the color you want to replace it with
ja: 新しい色を選択してください

en: number at cursor
ja: カーソル位置の数

en: number of pages
ja: ページ数

en: numeric value
ja: 数値

en: objects (o)
ja: オブジェクト (o)

en: observation
ja: 観察

en: obtrudes
ja: モーフは入れ物からはみ出ているか

en: ok
ja: 了解

en: okay
ja: 了解

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
ja: 消されてしまったはずのモーフに対してメニューが
    起動されてしまいました。すみませんが、
    新しいものを出しなおしてください。

en: opaque
ja: 不透明か

en: open
ja: 開く

en: open a Connector properties panel for the morph
ja: このモーフのコネクタープロパティパネルを開きます

en: open a GIF graphic file in a window
ja: 画像を読み込みます

en: open a MIDI file
ja: MIDIファイルを開く

en: open a browser to view this URL?
ja: このURLを見るためにWebブラウザを開きますか?

en: open a button properties panel for the morph
ja: ボタン・プロパティ設定画面を開きます

en: open a graphic file in a window
ja: 画像をウィンドウで開きます

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
ja: 検索ウィンドウつきの語彙ブラウザを開く（お勧めしません!）

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
ja: 小さなウィンドウを開いて、このスクリプトの裏側にあるSmalltalkのソースコードを表示します。

en: open a main properties panel for the morph
ja: メインのプロパティ設定画面に戻ります

en: open a new Workspace whose contents are set to the contents of this file
ja: 新しいワークスペースを開き、このファイルの内容を設定します

en: open a text properties panel for the morph
ja: このモーフのテキストプロパティパネルを開きます

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
ja: 本のページを入れ替えられるツールを開きます

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
ja: ツールを開き、選択されたサウンドを出発点として、新しい"楽器"を作りあげることができます

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
ja: ウィンドウを開き、このオブジェクトのコードを伝統的なプログラマーの書式で表示します

en: open as Flash
ja: フラッシュとしてファイルを開きます

en: open drag and drop
ja: ドラッグ・アンド・ドロップを受け付ける

en: open editing
ja: 編集を開く

en: open file (o)
ja: ファイルを開く(o)

en: open file as flash
ja: フラッシュとしてファイルを開きます

en: open file in an MPEG player
ja: ファイルをMPEGプレイヤで開く

en: open for editing
ja: 編集のため開く

en: open graphic in a window
ja: 画像を開く

en: open in midi player
ja: MIDIプレイヤに読み込みます

en: open in zip viewer
ja: zipビューワで開く

en: open lexicon with search pane
ja: 検索欄つきの語彙ブラウザを開きます

en: open movie file
ja: ムービーファイルを開く

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
ja: 個別のスクリプトを表示する部分を開閉します

en: open process browser
ja: プロセスブラウザを開く

en: open project from file
ja: ファイルからプロジェクトを開く

en: open sorter
ja: ソータを開く

en: open standard lexicon
ja: 標準の語彙ブラウザを開きます

en: open subtitles file (u)
ja: 字幕ファイルを開く(u)

en: open the midi-player tool on this file
ja: このファイルをMIDIプレイヤで開きます

en: open the viewer of the object to which this script belongs
ja: このスクリプトが属するオブジェクトについて、ビューワを開きます

en: open this object's Viewer
ja: このオブジェクトのビューワを開く

en: open this script's Scriptor
ja: このスクリプトのスクリプタを開く

en: open to drag & drop
ja: ドラッグアンドドロップを許可する

en: open true type font
ja: TrueTypeフォントを開く

en: open underlying scriptor
ja: 実際のスクリプタを開く

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
ja: 波形エディタを開き、録音した音を視覚化したり編集できます

en: open viewer
ja: ビューワを開く

en: open viewer for this object
ja: このオブジェクトのビューワを開く

en: open wave editor
ja: 波形エディタを開く

en: open...
ja: 開く…

en: opening
ja: 開いたとき

en: opening the file, please wait
ja: ファイルを開いています。

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
ja: 表示されているモーフを直接ビューワで開く

en: opens a flap which contains instructions
ja: 説明のフラップを開きます

en: origin-at-center
ja: 原点を中心にする

en: original
ja: オリジナル

en: orthogonal
ja: 直角

en: other...
ja: その他…

en: outgoing connection count
ja: 出て行く接続の数

en: overlaps
ja: モーフが次のものと重なっているか

en: overlaps any
ja: 以下のどれかと重なるか

en: overwrite that file
    choose another name
    cancel
ja: このファイルを上書き
    別の名前を選択
    キャンセル

en: overwrite that file
    select another file
ja: このファイルを上書きする
    別のファイルを選択

en: overwrite that file\choose another name\cancel
ja: このファイルを上書き\別の名前を選択\キャンセル

en: package-pane browser
ja: パッケージ欄付きブラウザ

en: page controls at top
ja: ページコントロールを上に表示

en: page controls short
ja: 少ないページコントロール

en: page controls showing
ja: ページコントロールを表示

en: page controls visible
ja: ページコントロールを表示

en: page number
ja: ページ番号

en: page should already have a url
ja: ページのURLが指定されていません

en: paintbox
ja: 絵の具箱

en: painting...
ja: お絵描き…

en: parentheses
ja: カッコ

en: parenthesized
ja: カッコをつける

en: parse event tape
ja: イベントテープを解釈

en: parts bin
ja: 部品箱

en: parts-bin
ja: 部品置き場

en: pass over
ja: 以下より大きい周波数を通す

en: pass under
ja: 以下より小さい周波数を通す

en: paste
ja: ペースト

en: paste (v)
ja: ペースト (v)

en: paste book page
ja: 本のページをペーストする

en: paste...
ja: ペースト…

en: patch
ja: パッチ変数

en: patch display list
ja: パッチ変数表示リスト

en: patch value in
ja: パッチ変数の値

en: patches to display
ja: 表示するパッチ変数

en: pause
ja: ポーズ

en: pause all
ja: の兄弟皆をポーズする

en: pause script
ja: をポーズする

en: paused
ja: ポーズ

en: peaks
ja: ガーガー

en: pen color
ja: ペンの色

en: pen down
ja: ペンが下りているか

en: pen size
ja: ペンの太さ

en: pen trail graphic
ja: ペン軌跡の画像

en: pen trails
ja: ペン軌跡

en: pen trails...
ja: ペン軌跡...

en: pen use
ja: ペンの使い方

en: pen-trail arrowhead size...
ja: ペン軌跡の矢印の大きさ...

en: personal
ja: パーソナル

en: personalize...
ja: パーソナライズ

en: phonepad
ja: 電話ダイヤル

en: pin count
ja: ピンの数

en: pitch of sound
ja: 音の高さ

en: pixels per patch
ja: パッチ変数表示の大きさ

en: place into a column
ja: 列に配置

en: place into a row
ja: 行に配置

en: place this object to the right of another
ja: 他のオブジェクトの右どなりに整列します

en: plain circular halos
ja: 単純な円形ハロ

en: play
ja: 再生

en: play (p)
ja: 再生 (p)

en: play after cursor
ja: カーソルの後から再生

en: play again
ja: もう一度再生

en: play before cursor
ja: カーソルの前まで再生

en: play frequency of
ja: その周波数の音を鳴らす

en: play in MPEG player
ja: MPEGプレイヤで再生します

en: play loop
ja: 繰り返し再生

en: play once
ja: 一度だけ再生

en: play sound
ja: 音を鳴らす

en: play straight through
ja: 全体を再生

en: play test note
ja: テスト再生

en: play until position
ja: その位置まで再生

en: play via MIDI
ja: MIDI経由で再生

en: play via built in synth
ja: 組み込みシンセサイザで再生

en: playback at button position
ja: ボタンの位置で再生

en: playback at screen center
ja: 画面中央で再生

en: player at cursor
ja: カーソル位置のプレイヤ

en: playfield
ja: 遊び場

en: playfield options
ja: 遊び場の拡張機能

en: playfield options...
ja: 遊び場の拡張機能...

en: please record a sound first
ja: 音声を録音してから押してください

en: plug all to model
ja: すべてのイベントをモデルに関連付ける

en: plug all to model slots
ja: すべてのイベントをモデルのスロットに関連付けます

en: plug mouseDown to model
ja: マウスダウンイベントをモデルに関連付ける

en: plug mouseDown to model slot
ja: マウスダウンイベントをモデルのスロットに関連付ける

en: plug mouseMove to model
ja: マウスムーブイベントをモデルに関連付ける

en: plug mouseMove to model slot
ja: マウスムーブイベントをモデルのスロットに関連付けます

en: polygon
ja: 多角形

en: pop out on dragover
ja: ドラッグするとポップアップ

en: pop out on mouseover
ja: マウスが入るとポップアップ

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
ja: ポートレイト (縦長)
    ランドスケープ (横長)

en: position
ja: 位置

en: preferences
ja: プリファレンス

en: preferences...
ja: プリファレンス...

en: press here to configure the video device
ja: ここを押してビデオデバイスを設定します

en: pretty print
ja: 整形表示

en: pretty print with color
ja: 色付き整形表示

en: previous card
ja: 前のカード

en: previous frame
ja: 前のフレーム

en: previous frame (<-)
ja: 前のコマ (<-)

en: previous page
ja: 前のページ

en: previous project
ja: 前のプロジェクト

en: print PS to file...
ja: PSをファイルに印刷

en: print Postscript to file...
ja: ポストスクリプトをファイルに出力…

en: print directly to display
ja: 画面に直接表示

en: print in transcript
ja: トランスクリプトに表示

en: print it (p)
ja: 式を表示 (p)

en: print string
ja: 文字列を出力

en: printer setup
ja: プリンタの設定

en: projects...
ja: プロジェクト…

en: propagate changes upward
ja: プロジェクトの変更を伝搬

en: propagate status to siblings
ja: 状態を兄弟に伝達する

en: properties...
ja: プロパティ

en: property sheet
ja: プロパティシート

en: proportional layout
ja: 比例レイアウト

en: provide clipping
ja: 切り取るか

en: purge undo records
ja: アンドゥ情報のクリア

en: put in a window
ja: ウィンドウに入れる

en: put onto Background
ja: 背景に置く

en: put shared flaps on bottom
ja: 共有フラップを下に配置

en: put sound in lib
ja: 音声をライブラリにしまう

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
ja: 全プロジェクトリストから、移動先を選択します

en: put up a menu offering many controls over appearance.
ja: 外観について、多くのコントロールを持つメニューを開きます

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
ja: 編集可能な便利な式のリストを開きます。選択したものは評価できます。

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
ja: システムを更新したり、どのバージョンを実行しているかなど、多くの有用な項目のメニューを開きます

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
ja: (そうでない場合)フルスクリーンモードにします。

en: quarter
ja: 四分音符

en: query
ja: 質問

en: quints
ja: 四連符

en: quit
ja: 終了

en: quit out of Squeak.
ja: スクィークを終了します

en: quit without saving
ja: 保存せずに終了

en: radial fill
ja: グラデーションが放射状に塗られているか

en: radial gradient
ja: 円形のグラデーション

en: raised
ja: 盛り上げ

en: random
ja: 乱数

en: range finder mode
ja: 距離計モード

en: read file
ja: ファイルからの読み込み

en: read graphic into ImageImports
ja: 画像をImageImportsに読み込む

en: read sound from disk...
ja: 音声のファイルからの読み込み

en: readout string
ja: 読み出し文字列

en: ready to run all the time
ja: いつでも実行できます

en: recent changes
ja: 最近の変更

en: recent changes in file
ja: 最近の変更

en: recent log file...
ja: 最近のログファイル...

en: recent...
ja: 最近...

en: recently logged changes...
ja: 最近記録された変更...

en: recognizer (r)
ja: 手書き認識 (r)

en: recolor pixels of color
ja: 画素を指定した色に変更

en: recolor pixels of color...
ja: ピクセルのカラーの指定しなおし

en: record
ja: 記録

en: record voice during event recording
ja: イベントを記録している間音声を記録

en: rectangular bounds
ja: 矩形の境界

en: red
ja: 赤

en: red component from
ja: 赤成分をパッチ変数から取得

en: red component in
ja: 赤成分

en: red component into
ja: 赤成分をパッチ変数に格納

en: redo
ja: 再実行

en: redraw screen (r)
ja: 画面を再描画 (r)

en: reduce color palette
ja: カラーパレットを圧縮

en: refer to masters
ja: 元を参照

en: references to it (N)
ja: 参照 (N)

en: refresh this menu
ja: このメニューを再表示

en: reinvigorate
ja: 再活性化

en: relaunch this Viewer
ja: ビューワの再立ち上げ

en: reload all from server
ja: サーバーからすべてをロードする

en: reload instruments
ja: 楽器を再読み込みする

en: remainder when divided by
ja: 余り

en: remove
ja: 削除

en: remove "{1}"
ja: "{1}"を削除する

en: remove (x)
ja: 削除 (x)

en: remove all
ja: からすべて削除する

en: remove all actions
ja: すべての動作を削除

en: remove all from patch display list
ja: パッチ変数表示リストを初期化

en: remove all from turtle display list
ja: タートル表示リストからすべて削除

en: remove all my bends
ja: 曲りを全て削除

en: remove all my labels
ja: ラベルを全て削除

en: remove all soundtracks
ja: すべての音声トラックを削除

en: remove all vertices but cursor
ja: カーソル以外の全線分を削除

en: remove all viewers
ja: すべてのビューワを削除する

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
ja: オブジェクトのペンによって描かれた軌跡をすべて消します

en: remove at vertex cursor
ja: カーソルの線分を削除

en: remove bar label
ja: バーラベルを削除

en: remove event-roll
ja: イベントロールを削除

en: remove from Background
ja: 背景から削除

en: remove function
ja: 関数を削除

en: remove label
ja: ラベルの除去

en: remove labels
ja: ラベルを削除

en: remove lfs
ja: LFの削除

en: remove line feeds
ja: 行送り(LF)を削除

en: remove line feeds in file
ja: ファイル中の行送り(LF)を削除

en: remove mouse up action
ja: マウスアップアクションを削除

en: remove navigatorFlap
ja: ナビゲータフラップを削除

en: remove parameter
ja: 引数を削除

en: remove parentheses
ja: カッコを削除

en: remove project target
ja: プロジェクト対象の削除

en: remove selection
ja: 選択を削除

en: remove server...
ja: サーバーを削除...

en: remove sugar navigatorFlap
ja: Sugarナビゲータフラップを削除

en: remove suppliesFlap
ja: Suppliesフラップを削除

en: remove text from the button
ja: ボタンからテキストを取り除きます

en: remove the button properties of this morph
ja: このモーフからボタン・プロパティを削除します

en: remove the vertex at cursor
ja: カーソル位置の線分を削除

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ja: このビューワを画面から削除します。
    何もなくなったりしないので大丈夫です!

en: remove this object from the screen
ja: 私を削除します

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ja: この欄を画面から削除します。
    何もなくなったりしないので大丈夫です!

en: remove version #
ja: バージョン番号を削除

en: remove version number from file name
ja: ファイル名からバージョン番号を取り除く

en: remove version number from filename
ja: ファイル名からバージョン番号を取り除く

en: remove viewers of all players
ja: 全プレイヤのビューワを削除

en: rename
ja: 名前を変更する

en: rename  "
ja: 名前を変更する "

en: rename "{1}"
ja: "{1}"の名前を変更する

en: rename file
ja: ファイル名の変更

en: rename object
ja: オブジェクトの名前を変える

en: repaint
ja: 再描画

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
ja: スクリーンを再表示します -- ゴミやカーソルなど不要物を消すときに便利です

en: repeat
ja: 繰り返すか

en: replace target
ja: ターゲットの置き換え

en: report
ja: レポート

en: reset changed keys
ja: 変更記録をリセット

en: reset forward-direction
ja: 進行方向を初期化

en: reset statistics
ja: 統計値をリセットする

en: reset thumbnails
ja: サムネイルを作り直す

en: reset...
ja: リセット...

en: resist being deleted
ja: 削除できないか

en: resist being picked up
ja: モーフがつかめないか

en: resist deletion
ja: モーフが削除できないか

en: resize
ja: サイズ変更

en: resize
ja: サイズ変更

en: resize image
ja: イメージのサイズ変更

en: resize to fit
ja: 大きさを合わせる

en: resolution
ja: 解像度

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
ja: 可能なら、この本の全ページを最初の状態に戻します

en: restore base graphic
ja: 元画像にもどす

en: restore default font choices
ja: フォントの選択をデフォルトに戻す

en: restore default tile
ja: デフォルトのタイルを復元する

en: restore display (r)
ja: ディスプレイを再表示 (r)

en: restore original aspect ratio
ja: 元の縦横比に戻す

en: restore original color
ja: 元の色に戻す

en: restore this page to its initial condition, if possible.
ja: 可能なら、このページを最初の状態に戻します

en: retrofit to event-theatre
ja: イベントシアターにあわせて改造

en: return to the most-recently-visited project
ja: 直前に使っていたプロジェクトへ戻ります

en: return without saving
ja: 保存せずにもどります

en: returns a copy of this object
ja: 私のコピーを返します

en: returns a copy of this turtle
ja: タートルの複製を作ります

en: returns a turtle of specified breed at my position.
ja: 自分の位置にいる指定された種類のタートルを返します

en: reveal me
ja: 私を表示する

en: reveal my object
ja: 自分のオブジェクトを表示

en: reveal original morph
ja: 元のモーフを表示する

en: reveal this object
ja: このオブジェクトを表示

en: reverse
ja: を反転

en: reverse direction
ja: 向きを反対にする

en: reverse table cells
ja: 表のセルを反転する

en: revert
ja: 元に戻す

en: revert entire book
ja: 本全体を元に戻す

en: revert page
ja: ページを元に戻す

en: revert this page
ja: このページを元に戻す

en: revert to the original version of this page
ja: このページの元のバージョンに戻します

en: revert to tile version
ja: タイル型表示に戻す

en: revert to tile version...
ja: タイル型表示に戻す…

en: revert to version...
ja: 過去のバージョンに戻す...

en: rewind
ja: 巻き戻し

en: rewind (r)
ja: 巻き戻し (r)

en: right
ja: 右端

en: right center
ja: 右中央

en: right edge mode
ja: 右端の動作

en: right flush
ja: 右寄せ

en: right to left
ja: 右から左へ

en: rigid
ja: きっちり

en: roman numerals
ja: ローマ数字

en: rotate
ja: 通常回転

en: rotate
ja: 通常回転

en: rotate anticlockwise
ja: 反時計回り

en: rotate clockwise
ja: 時計回り

en: rotation center x
ja: 回転中心のx座標

en: rotation center y
ja: 回転中心のy座標

en: rotation style
ja: 回転の種類

en: round
ja: 丸型

en: round corners
ja: 角は丸いか

en: round up strays
ja: 迷子を連れ戻す

en: rounded corners
ja: 角は丸いか

en: rubber band cells
ja: セルを伸び縮みさせる

en: run all the time
ja: ずっと実行されます

en: run an existing camera script
ja: カメラのスクリプトを実行する

en: run the given script in the object and in all of its siblings
ja: 指定されたスクリプトを自分と兄弟すべてに送ります

en: run the given script once, on the next tick
ja: 次の時間刻みで与えられたスクリプトを一度実行します

en: run when called
ja: 呼ばれたら実行されます

en: run when mouse goes down on me
ja: 私の上でマウスボタンが押された時

en: sample at cursor
ja: カーソルのサンプル値

en: sampling
ja: サンプリング

en: saturation
ja: 彩度

en: saturation under
ja: 背後の彩度

en: save
ja: 保存

en: save and quit
ja: 保存して終了

en: save as AIFF file
ja: AIFF形式で保存

en: save as Sun AU file
ja: Sun AU形式で保存

en: save as WAV file
ja: WAV形式で保存

en: save as new version
ja: 新しい版として保存

en: save as new-page prototype
ja: 新しいページの元として保存する

en: save as resource
ja: リソースとして保存する

en: save as...
ja: 別名で保存…

en: save contents to file...
ja: 内容をファイルに保存…

en: save for later revert...
ja: 後の復元のため保存...

en: save library on disk...
ja: ライブラリとしてファイルに保存する

en: save morph as prototype
ja: モーフの元として保存する

en: save morph in file
ja: モーフをファイルへ保存

en: save on server (also makes a local copy)
ja: サーバーと手元のディスクの両方に保存する

en: save project on file...
ja: プロジェクトをファイルに保存…

en: save project on local file only
ja: 手元のディスクにだけプロジェクトを保存する

en: save script
ja: スクリプトを保存する

en: save sound on disk...
ja: 音声をファイルに保存する

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
ja: 現在のイメージを保存してスクィークを終了します

en: save the current version of the image on disk
ja: 現在の版のイメージをディスクに保存します

en: save the current version of the image on disk under a new name.
ja: 現在の版のイメージを新しい名前でディスクに保存します

en: save this project on a file
ja: このプロジェクトをファイルに保存します

en: save this version
ja: この版を保存

en: save to a different server
ja: 異なるサーバーに保存する

en: save world as morph file
ja: ワールドをモーフで保存

en: saves in the Squeaklets folder
ja: Squeakletsフォルダに保存します

en: scale factor
ja: 拡大率

en: scale max
ja: 対数表示の最大値

en: scale when log-based color conversion is used
ja: 対数表示の場合、完全に不透明な色として表示される値下限を指定します

en: scrape
ja: こする

en: scraps
ja: こする

en: scratch
ja: ひっかく

en: screen
ja: 画面

en: script
ja: スクリプト

en: scripting
ja: スクリプティング

en: scripting area
ja: スクリプティング領域

en: scripts
ja: スクリプト

en: scripts for this background
ja: この背景のスクリプト

en: script{1}
ja: スクリプト{1}

en: scritch
ja: たたく

en: scroll bar on left
ja: スクロールバーを左に置く

en: scroll bar on right
ja: スクロールバーを右に置く

en: search
ja: 探す

en: search for
ja: 次のものを検索

en: search for text
ja: テキストを検索する

en: search for the next occurrence of a string
ja: 文字列の次に出現する場所を検索します

en: search the book for word(s)
ja: 本の中で単語を検索します

en: second color
ja: 2番目の色

en: seconds
ja: 秒

en: see if server version is more recent
ja: サーバーに新しいバージョンがあるか調べる

en: see if server version is more recent...
ja: 新しいバージョンが公開されているかを確認

en: select a video file
ja: ビデオファイルを選択する

en: select all
ja: 全てを選択

en: select changed keys
ja: 最近の変更を選択

en: select codec
ja: codecを選択する

en: select the translation to look for
ja: 翻訳を探す語句を選択してください

en: select the translation to remove
ja: 削除する語句を選択してください

en: select the translation...
ja: 翻訳を選択...

en: select the untrans phrase to look for
ja: 未翻訳を探す語句を選択してください

en: select the untranslated phrase to remove
ja: 削除したい翻訳されていない語句を選択してください

en: select the untranslated phrase...
ja: 未翻訳の語句を選択してください...

en: selection...
ja: 選択...

en: selectors containing it (W)
ja: セレクタの部分 (W)

en: send a message to all siblings
ja: 兄弟すべてにメッセージを送ります

en: send all pages to server
ja: すべてのページをサーバーに送る

en: send contents back to donor
ja: 文字内容をもとの場所に戻す

en: send contents to printer
ja: 内容を印刷

en: send this page to server
ja: このページをサーバーに送る

en: send to all
ja: の皆に送る

en: send to back
ja: 後に送る

en: send top window to back (\)
ja: 最前面のウィンドウを後ろへ (\\)

en: senders of it (n)
ja: センダ (n)

en: set FFT size
ja: FFTのサイズを指定

en: set MIDI port
ja: MIDIポートを設定する

en: set X range
ja: X軸の範囲設定

en: set Y range
ja: Y軸の範囲設定

en: set action selector
ja: アクションセレクタを設定

en: set alignment...
ja: 割付の設定...

en: set all fonts to...
ja: 全てのフォントをこれに設定する...

en: set as background
ja: 背景として設定

en: set atom count
ja: 原子の数を指定する

en: set author initials...
ja: 開発者のイニシャルを設定...

en: set background color for all pages
ja: 全ページの背景色を設定する

en: set background to a picture
ja: 背景画像の設定

en: set balloon help
ja: バルーンヘルプをつける

en: set bar label font
ja: バーラベルのフォントを設定

en: set baseline
ja: ベースラインを指定する

en: set channel
ja: チャンネルを設定する

en: set color
ja: 色を設定

en: set controller
ja: コントローラを設定する

en: set custom action
ja: 独自の動作を設定

en: set desktop color...
ja: デスクトップ色の設定...

en: set display depth...
ja: ディスプレイ・ビット深度の設定...

en: set display type
ja: 表示方法の指定

en: set font for this text
ja: テキストにフォントを設定

en: set font... (k)
ja: フォント設定... (k)

en: set frame rate
ja: フレーム・レートの設定

en: set gradient color...
ja: グラデーションの色を設定...

en: set grid spacing...
ja: グリッドを変える...

en: set language...
ja: 言語を設定…

en: set maximum value
ja: 最大値を設定

en: set minimum value
ja: 最小値を設定

en: set mouseDown selector...
ja: マウスダウン時のセレクタを設定

en: set mouseMove selector...
ja: マウスムーブ時のセレクタを設定

en: set mouseUp selector...
ja: マウスアップ時のセレクタを設定

en: set page sound
ja: ページサウンドの設定

en: set page visual
ja: ページ視覚効果の設定

en: set real joystick number (now {1})
ja: 物理ジョイスティック番号(現在 {1})

en: set rotation center
ja: 回転の中心を設定

en: set rotation style
ja: 回転方法の設定

en: set sampling rate
ja: サンプリング周波数の設定

en: set scale
ja: 縮尺を設定

en: set scaling
ja: 倍率設定

en: set search string (h)
ja: 検索文字列を設定 (h)

en: set sound effect for all pages
ja: 全てのページに音の効果を設定する

en: set sound effect for this page
ja: このページに音の効果を設定する

en: set style... (K)
ja: スタイルの設定... (K)

en: set subtitles background color
ja: 字幕の背景色を設定

en: set subtitles color
ja: 字幕の色を設定

en: set subtitles font
ja: 字幕のフォントを設定

en: set target
ja: ターゲットの指定

en: set target...
ja: 対象を設定…

en: set the number of turtles
ja: この種類のタートル数です

en: set thumbnail height...
ja: サムネイルの高さを変える...

en: set tree depth
ja: 木の深さを設定

en: set tree type
ja: 木の種類を設定

en: set variable name...
ja: 変数名を設定…

en: set visual effect for all pages
ja: 全てのページに視覚効果を設定する

en: set visual effect for this page
ja: このページに視覚効果を設定する

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
ja: サムネイルの高さは、サムネイル表示を
    しているときにのみ設定できます

en: shadow color
ja: 影の色

en: shadow color...
ja: かげの色…

en: shadow offset...
ja: かげの位置…

en: shared by all projects
ja: すべてのプロジェクトから共有

en: shift amount
ja: 線形表示の桁数

en: shift amount when log-based color conversion is not used
ja: 線形表示(非対数表示)の場合、
    パッチ変数の値を何ビットシフトして
    透明度を求めるかです

en: show
ja: を表示する

en: show FFT
ja: FFTを表示

en: show actions
ja: アクションを表示

en: show adjustments
ja: 調整パネルを表示する

en: show arrows
ja: 矢印を表示

en: show beat lines
ja: 拍線を表示する

en: show bytecodes
ja: バイトコードを表示

en: show caption
ja: キャプションを表示

en: show card controls
ja: カードのコントロールを表示

en: show categories
ja: カテゴリを表示

en: show category...
ja: カテゴリを表示...

en: show code textually
ja: コードを文字表示

en: show compressed size
ja: 圧縮されたサイズを表示

en: show current font choices
ja: 現在のフォント選択を表示

en: show envelope
ja: エンベロープを表示

en: show errors
ja: エラーを表示

en: show final picture
ja: 最後の絵を表示

en: show flaps (F)
ja: フラップを表示 (F)

en: show full screen
ja: フルスクリーン表示

en: show handles
ja: ハンドルを表示

en: show help
ja: ヘルプを表示

en: show hints
ja: ヒントを表示

en: show infection history
ja: 伝染の履歴

en: show initial picture
ja: 最初の絵を表示

en: show measure lines
ja: 小節線を表示する

en: show more controls
ja: より多くのコントロールを表示

en: show navigator (N)
ja: ナビゲータを表示 (N)

en: show page breaks
ja: ページ区切りを表示

en: show page controls
ja: ページコントロールの表示

en: show pointer
ja: ポインタを表示

en: show project hierarchy
ja: プロジェクト階層の表示

en: show screen only
ja: マスクだけを表示

en: show screen over source
ja: マスクをソースの上に表示

en: show seconds
ja: 秒を表示

en: show shadow
ja: かげを表示するか

en: show shared tabs (F)
ja: 共有タブの表示 (F)

en: show sound track
ja: 音声トラックを表示

en: show source only
ja: ソースだけを表示

en: show source screened
ja: マスクされたソースを表示

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
ja: このイベントシアターのスクリプトを、視覚化と編集のためのピアノロールのような形式で表示

en: show thumbnails
ja: サムネイルを使う

en: show time
ja: 時刻を表示

en: show viewers of all players
ja: 全てプレイヤのビューワを表示

en: show/hide voice controls
ja: 音声コントロールを表示/非表示

en: showing handles
ja: ハンドルを表示

en: shows selected color
ja: 選択された色を表示

en: shrink event tape
ja: イベントテープを縮める

en: shrink wrap
ja: 密着詰め

en: shuffle contents
ja: 中身をかき回す

en: shuffle vertices
ja: 線をかき混ぜる

en: siblings...
ja: 兄弟…

en: signal
ja: 信号

en: silence
ja: しーん

en: simple
ja: 単純

en: simple change sorter
ja: シンプル・チェンジ・ソーター

en: simple watcher
ja: ちょっと見張る

en: simply close this navigator
ja: このスレッドナビゲータを閉じる

en: sixteenth
ja: 十六分音符

en: size
ja: 大きさ

en: skip over next project ({1})
ja: つぎのプロジェクト ({1}) を飛ばす

en: slider
ja: スライダ

en: slow
ja: 遅く

en: slow speed
ja: 低速

en: smaller value
ja: 最小

en: smooth curve
ja: 滑らかなカーブ

en: smooth edges
ja: エッジを滑らかにする

en: smooth image
ja: 画像はなめらかか

en: sniff range
ja: タートルが最大の勾配がどちら向きかを求める際に、
    何ピクセル先まで調べるかです

en: soft
ja: 音量小

en: solid fill
ja: 単一色のぬりつぶし

en: sonogram
ja: ソノグラム

en: sorry -- no slots of that type
ja: その型のスロットはありません

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
ja: この辞書の他のエントリと名前がぶつかっています

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
ja: この辞書の別のエントリの名前とぶつかっています

en: sorry, that name is already taken
ja: この名前はすでに使われています

en: sorry, that name is already used.
ja: この名前はすでに使われています

en: sort by frequency
ja: 周波数で並べ替え

en: sort by level
ja: 音量で並べ替え

en: sort cards by...
ja: 次のものでカードをソート...

en: sort entries by date
ja: エントリを日付でソート

en: sort entries by name
ja: エントリを名前でソート

en: sort entries by size
ja: エントリを大きさでソート

en: sort pages
ja: ページの並べ替え

en: sort tabs
ja: タブの並べ替え

en: sound
ja: サウンド

en: sound effect for all backgrounds
ja: すべての背景に対する音声効果

en: sound effect for all pages
ja: すべてのページに対する音声効果

en: sound effect this background only
ja: この背景に対する音声効果

en: sound effect this page only
ja: このページに対する音声効果

en: sound library
ja: サウンド・ライブラリ

en: sound recorder
ja: サウンド・レコーダー

en: source
ja: 始端

en: source arrow name
ja: 始端の矢印名

en: source x
ja: 始端のX

en: source y
ja: 始端のY

en: sourceConnected
ja: 始端が接続された

en: sourceDisconnecting
ja: 始端を切断中

en: space fill
ja: 余白を残す

en: space left
ja: 残りのスペース

en: spawn (o)
ja: 産出 (o)

en: speaker
ja: スピーカ

en: special menu...
ja: 特別メニュー...

en: specify dashed line
ja: 破線を定義

en: specify how often read the input.
ja: 入力を読む頻度を指定してください

en: spectrum
ja: スペクトル

en: splash
ja: ポチャン

en: split blue component into another patch
ja: 内容をRGB値とみなし、青成分を指定された他のパッチ変数に書き込みます

en: split green component into another patch
ja: 内容をRGB値とみなし、緑成分を指定された他のパッチ変数に書き込みます

en: split red component into another patch
ja: 内容をRGB値とみなし、赤成分を指定されたパッチ変数に書き込みます

en: square root of negative number
ja: 負の数の平方根

en: square root of the argument
ja: 引数の平方根

en: staccato
ja: スタッカート

en: stack navigation
ja: スタックの操作

en: stacks and cards...
ja: スタックとカード…

en: stagger windows
ja: ウィンドウの揺らぎ配置

en: stamp
ja: のスタンプ

en: stamp and erase
ja: をスタンプして消去する

en: standard arrows
ja: 標準の矢印

en: standard graphics library
ja: 標準画像ライブラリ

en: star
ja: 星

en: start
ja: スタート

en: start
ja: スタート

en: start MessageTally
ja: MessageTallyを開始

en: start all
ja: の兄弟皆をスタートする

en: start drawing again
ja: 描画を再開する

en: start holding separate data for each instance
ja: それぞれのインスタンスで別々のデータを保持する

en: start keyboard navigation with this thread
ja: キーボードによる操作を許す

en: start logging all but move and step events
ja: 移動とステップ以外の全てのイベントのロギングを開始

en: start logging event...
ja: イベントのロギングを開始

en: start logging move events
ja: 移動イベントのロギングを開始

en: start logging step events
ja: ステップイベントのロギングを開始

en: start menu-color-from-world
ja: メニューの色をワールドの色から取る

en: start over
ja: やり直し

en: start over...
ja: はじめから...

en: start painting in
ja: 新しい絵を次の場所に作る

en: start recording
ja: 録音

en: start rounding window corners
ja: ウィンドウの角を丸める

en: start script
ja: をスタートする

en: start showing statistics (in Transcript)
ja: 統計値の表示を開始(トランスクリプト)

en: start stepping again
ja: stepを再開する

en: start the given script ticking
ja: 与えられたスクリプトを「スタート」します

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
ja: 私と兄弟すべての与えられたスクリプトを「スタート」します

en: start using for reference thumbnail
ja: 参照しているサムネイルを使う

en: start using vectors
ja: ベクトルを使う

en: start/browse MessageTally
ja: MessageTallyを開始してブラウズ

en: startDrag
ja: ドラッグ開始

en: startInfection
ja: 伝染を始める

en: status of scripts
ja: 全スクリプトツール

en: stay up
ja: 画面に残す

en: step
ja: ステップ

en: stick
ja: 貼り付く

en: sticky off
ja: 貼り付きをやめる

en: sticky on
ja: 貼り付き

en: stop
ja: 停止

en: stop (s)
ja: 停止 (s)

en: stop Etoys
ja: Etoysを終了

en: stop all
ja: の兄弟皆をストップする

en: stop at last page
ja: 最終ページで止める

en: stop being orthogonal
ja: 直角にならないようにする

en: stop holding separate data for each instance
ja: それぞれのインスタンスで別のデータを保持するのを止める

en: stop keyboard navigation with this thread
ja: キーボードによる操作を止める

en: stop logging all events
ja: 全てのイベントのロギングを停止

en: stop logging event...
ja: イベントのロギングを停止...

en: stop menu-color-from-world
ja: メニューの色をワールドの色から取らない

en: stop playing
ja: 再生停止

en: stop recording or playback
ja: 録音や再生を停止します

en: stop rounding window corners
ja: ウィンドウの角を丸めない

en: stop script
ja: をストップする

en: stop showing statistics (in Transcript)
ja: 統計値の表示を停止(トランスクリプト)

en: stop sound
ja: 音を止める

en: stop using for reference thumbnail
ja: 参照しているサムネイルを使うのを止める

en: stop using vectors
ja: ベクトルを使うのを止める

en: store my color into the patch
ja: タートルの色をRGB値として、指定されたパッチ変数に格納します

en: storyboard
ja: ストーリーボード

en: straighten
ja: 直線化

en: string contents
ja: 文字列内容

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
ja: 関数呼び出しを取り除き、元の引数を同じ場所に残します

en: strip away the parenthesises
ja: カッコを取り去る

en: struck out
ja: 取り消し線

en: struck out text
ja: 取り消し線つきテキスト

en: submorphs...
ja: サブモーフ...

en: subtitles
ja: 字幕

en: subtitles file name
ja: 字幕ファイル名

en: subtract
ja: 引く

en: summary of keyboard shortcuts.
ja: コマンドキーの一覧を表示します。

en: summary of names and sizes of available fonts.
ja: スクイークで使えるフォントの 名前と大きさの一覧を表示します

en: summary of scripts
ja: 全スクリプトの要約

en: switch to <{1}>
ja: <{1}>に切り替える

en: switch to ascending
ja: 増加方向に変更

en: switch to descending
ja: 減少方向に変更

en: switch to next costume
ja: 次の見た目に切り替える

en: switch to previous costume
ja: 前の見た目に切り替える

en: switch to recent projects
ja: 最近のプロジェクトからスレッドを作る

en: system fonts...
ja: システム・フォント...

en: tab
ja: タブ

en: tab color...
ja: タブの色…

en: tabbedPalette
ja: タブ付パレット

en: table layout
ja: 表型レイアウト

en: tabs
ja: タブ

en: take out of window
ja: ウィンドウから取り出す

en: tear off
ja: 付箋紙

en: telemorphic...
ja: テレモーフ...

en: tell all contents
ja: 要素に送る

en: tell all embedded objects
ja: 全ての埋め込みオブジェクトに送る

en: tell all incoming connections
ja: 入ってくる接続全てに送る

en: tell all outgoing connections
ja: 出て行く接続全てに送る

en: tell all pins
ja: 全てのピンに送る

en: tell all predecessors
ja: 全ての先行者に送る

en: tell all siblings
ja: の兄弟皆に送る

en: tell all successors
ja: 全ての後続者に送る

en: test
ja: テスト

en: tests
ja: テスト

en: text
ja: 文字文書

en: text auto fit
ja: テキストを自動割付するか

en: text color...
ja: テキストの色…

en: text highlight color...
ja: テキスト選択の色...

en: text margins...
ja: テキスト余白…

en: text properties...
ja: テキスト・プロパティ...

en: text wrap to bounds
ja: テキストを折り返すか

en: the argument multiplied by itself
ja: 引数の二乗

en: the argument times itself, times itself again
ja: 引数の三乗

en: the camera point
ja: カメラポイント

en: the color of ink used by the pen
ja: ペンが使っているインクの色です

en: the display scale
ja: パッチ変数の表示倍率

en: the frame extent in pixels
ja: ピクセル単位でのフレームの大きさ

en: the graphic worn by the object at the cursor
ja: カーソル位置にあるオブジェクトの画像です

en: the integer closest to the argument.
ja: 引数にもっとも近い整数

en: the integer nearest to the argument toward zero
ja: 引数にもっとも近い、ゼロ側の整数

en: the mode of bottom edge
ja: 下端の動作

en: the mode of left edge
ja: 左端の動作

en: the mode of right edge
ja: 右端の動作

en: the mode of top edge
ja: 上端の動作

en: the negative of the argument
ja: 引数にマイナス１をかけたもの

en: the number at the cursor
ja: カーソル位置の数です

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
ja: ラジアンで表された引数と同値な度の値

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
ja: 度で表された引数と同値なラジアンの値

en: the object currently at the cursor
ja: カーソルに現在あるオブジェクトです

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
ja: ユーザ定義または定義済のイベントを起動するオブジェクト

en: the object's container
ja: 私が入っている入れ物です

en: the palette of the test image
ja: テスト画像のパレット

en: the position of the speaker cone
ja: スピーカーコーンの位置です

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
ja: 1～引数の値の数を全部お互いに掛け算した値

en: the test image includes the time
ja: 時刻つきのテスト画像

en: the type of the test image
ja: テスト画像の種類

en: the video device has not parameters to configure
ja: このビデオデバイスには設定するパラメータがありません

en: the width of the pen
ja: ペンの太さです

en: there are no scripted players
ja: スクリプトを持ったプレイヤはありません

en: there are no scripts in this project!
ja: このプロジェクトにはスクリプトがありません

en: theta
ja: θ値

en: this already *was* your baseGraphic
ja: これはすでに元画像になっています

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
ja: このタイルは、この種類のオブジェクトと一緒に使うのには適していません

en: throw it away\keep painting it
ja: 捨ててしまう\描き続ける

en: tickers only
ja: チクタクのみ

en: ticking
ja: チクタク

en: tile browser
ja: タイルブラウザ

en: tile for me
ja: 自分のタイル

en: tile for this object
ja: このオブジェクトのタイル

en: tile representing me
ja: 私のタイルを出す

en: tiles from it
ja: タイル作成

en: tiles to get...
ja: 値を取り出すためのタイル

en: time
ja: 時刻

en: times
ja: 回

en: tools...
ja: ツール...

en: top
ja: 上端

en: top center
ja: 上中央

en: top edge mode
ja: 上端の動作

en: top left
ja: 左上

en: top right
ja: 右上

en: top to bottom
ja: 上から下へ

en: total frames
ja: 総フレーム数

en: total length
ja: 全長

en: total seconds
ja: 総時間

en: touches a
ja: モーフは兄弟に触れているか

en: track pointer
ja: ポインタを追跡

en: track real joystick
ja: 本物のジョイスティックに追従

en: trail style
ja: ペンの種類

en: trail style for all pens
ja: の全てのペンの種類

en: transcript (t)
ja: トランスクリプト (t)

en: translatable
ja: 翻訳可能

en: translate (t)
ja: 翻訳 (t)

en: translate it
ja: 翻訳

en: translation for:
ja: 次のものの翻訳:

en: translations
ja: 翻訳

en: translations...
ja: 翻訳...

en: trash
ja: ゴミ箱

en: trigger a user-defined (global) event
ja: ユーザ定義の（グローバルな）イベントを起動します

en: trigger any and all of this object's button actions
ja: 私のボタン動作を起動します

en: trigger custom event
ja: カスタムイベントを起動する

en: triggering object
ja: 起動するオブジェクト

en: trignometric sine, argument in degrees
ja: 正弦（サイン）、引数は度

en: trigonometric cosine, argument in degrees
ja: 余弦（コサイン）、引数は度

en: trigonometric cosine, argument in radians
ja: 余弦（コサイン）、引数はラジアン

en: trigonometric sine, argument in radians
ja: 正弦（サイン）、引数はラジアン

en: trigonometric tangent, argument in degrees
ja: 正接（タンジェント）、引数は度

en: trigonometric tangent, argument in radians
ja: 正接（タンジェント）、引数はラジアン

en: trim
ja: 切り詰める

en: trim after cursor
ja: カーソルの後を切り捨て

en: trim before cursor
ja: カーソルの前を切り捨て

en: triplets
ja: 三連符

en: true
ja: はい

en: truncate
ja: 数値を切り捨てるか

en: turn by
ja: を回す

en: turn off button labels
ja: ボタンラベルを隠す

en: turn off full screen
ja: 全画面表示を止める

en: turn off repeat (now on)
ja: 繰り返しを止める

en: turn off smoothing
ja: スムージングを止める

en: turn off truncation
ja: 切り捨てないようにする

en: turn on button labels
ja: ボタンラベルを表示

en: turn on full screen
ja: 全画面表示する

en: turn on repeat (now off)
ja: 繰り返し再生する

en: turn on smoothing
ja: スムージングを有効にする

en: turn on truncation
ja: 切り捨てるようにする

en: turn reverb off
ja: リバーブを止める

en: turn reverb on
ja: リバーブを有効にする

en: turn smoothing off
ja: 滑らか表示をオフ

en: turn smoothing on
ja: 滑らか表示をオン

en: turn sound off
ja: 音を消す

en: turn sound on
ja: 音を出す

en: turn toward
ja: が以下の方に向く

en: turn toward the given object
ja: 指定されたオブジェクトのほうに向きます

en: turtle
ja: 毛玉タートル

en: turtle count
ja: 種類のタートル数

en: turtle display list
ja: タートル表示リスト

en: turtle of
ja: 場所にいるタートル

en: turtle visible
ja: 可視フラグ

en: turtles to display
ja: 表示するタートル

en: twinkle fatter
ja: きらきらを太く

en: twinkle thinner
ja: きらきらを細く

en: uncache page sorter
ja: ページソータのキャッシュをクリアする

en: underlined
ja: 下線

en: underlined text
ja: 下線付きテキスト

en: undo
ja: 元にもどす

en: undo (z)
ja: 元にもどす (z)

en: unhide hidden objects
ja: 隠れたオブジェクトを表示する

en: unlock "{1}"
ja: "{1}"のロックを解除する

en: unlock all contents
ja: すべての内容のロックを解除

en: unlock all text
ja: 全てのテキストの保護解除

en: unlock locked objects
ja: オブジェクトのロックを解除する

en: unlock text
ja: テキストの保護解除

en: unlock...
ja: ロック解除…

en: unmark entire book to be revertable
ja: 本全体について、復元可能にするのを止める

en: unmark this page to be revertable
ja: このページについて、復元可能にするのを止める

en: unnamed
ja: 名無し

en: untitled
ja: (名称未設定)

en: up
ja: 上

en: up down
ja: スティックの垂直位置

en: up hill
ja: 最大勾配の方向

en: up left
ja: 上左

en: up right
ja: 上右

en: update code from server
ja: サーバーからアップデートを取得

en: update continuously
ja: 継続的に更新する

en: update cursor
ja: カーソルを更新

en: update from original
ja: 元のモーフを使って更新する

en: update from resource
ja: リソースから更新する

en: update image
ja: イメージの更新

en: update notes
ja: ノートを更新

en: update only at end
ja: 最後の時点でのみ更新する

en: update scrollbar
ja: スクロールバーを更新

en: uphill of the implicit at my location
ja: パッチ変数内で、タートルの周りを見たときに一番大きな値となっている方向です

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
ja: 黄色と青の背景を使う

en: use default gray look
ja: デフォルトの白黒表示を使う

en: use default green look
ja: デフォルトの緑表示を使う

en: use graphic as background
ja: 画像を背景に使う

en: use graphical label
ja: 画像のラベルを使う

en: use graphical tab
ja: 画像のタブを使う

en: use gridding
ja: グリッド機能を使う

en: use pango
ja: Pangoを使う

en: use solid tab
ja: 単一色のタブを使う

en: use standard texture
ja: 標準の背景を使う

en: use textual label
ja: 文字のラベルを使う

en: use textual tab
ja: 文字のタブを使う

en: use texture background
ja: 模様入りの背景を使う

en: use the graphic as the background for the desktop
ja: 画像をデスクトップの背景として使います

en: useful expressions
ja: 役に立つ式

en: var
ja: 変数

en: variables
ja: 変数

en: verify spelling of word
ja: スペルチェック

en: vertex cursor
ja: 線分カーソル

en: vertical orientation
ja: 縦方向

en: vertical pan
ja: 垂直パン

en: vertical resizing
ja: 垂直方向のサイズ調整

en: vertices count
ja: 線分の数

en: video
ja: ビデオ

en: video file name
ja: 動画ファイル名

en: view as encoded text
ja: 文字コードの変更

en: view as hex
ja: 16進数で見る

en: view by icon
ja: 通常通り表示する

en: view by name
ja: 名前だけ表示する

en: view by size
ja: サイズで表示する

en: view decompressed
ja: gzipを展開して見る

en: view log
ja: ログを表示

en: view morph directly
ja: モーフを直接見る

en: view pages full-screen
ja: ページをフルスクリーンで表示

en: view state hierarchy
ja: 状態を階層的に表示

en: view trash contents
ja: ゴミ箱の中をのぞく

en: view with line layout
ja: 整列して表示する

en: viewer
ja: ビューワ

en: viewer for Morph
ja: モーフのビューワ

en: viewer for Player
ja: プレイヤのビューワ

en: viewing options for "{1}"
ja: "{1}"を見るときのオプション

en: visual and sound effects...
ja: 視覚と音の効果...

en: visual effect for all backgrounds
ja: すべての背景に対する視覚効果

en: visual effect for all pages
ja: すべてのページに対する視覚効果

en: visual effect this background only
ja: この背景に対する視覚効果

en: visual effect this page only
ja: このページに対する視覚効果

en: vm statistics
ja: VM情報

en: volume
ja: 音量

en: warble
ja: さえずる

en: water count
ja: 水の数

en: wave editor
ja: 波形エディタ

en: wear the costume of...
ja: 見た目をそのように変えます

en: web browser
ja: ウェブ・ブラウザ

en: what do these mean?
ja: これらの意味は?

en: what to show...
ja: 表示形式...

en: when "locked", I am inert to all user interactions
ja: ロックされているときにすべての操作を無視するかどうか

en: when I am being closed
ja: 私が閉じられる時

en: when I am being opened
ja: 私が開かれる時

en: when mouse comes back up
ja: マウスボタンが離された時

en: when mouse enters my bounds, button down
ja: ボタンが押されたまま、マウスが私の境界内に入った時

en: when mouse enters my bounds, button up
ja: ボタンが離されたまま、マウスが私の境界内に入った時

en: when mouse exits my bounds, button down
ja: ボタンが押されたまま、マウスが私の境界の外に出た時

en: when mouse exits my bounds, button up
ja: ボタンが離されたまま、マウスが私の境界の外に出た時

en: when text is accepted into a text morph by hitting Enter or losing focus
ja: Enter入力するかフォーカスを失うことで、テキストモーフへの入力テキストが受け付けられるときです

en: when this script should run
ja: このスクリプトが実行される時

en: where (E)
ja: どこで (E)

en: where is my book?
ja: 私の本はどこ?

en: where is this object?
ja: このオブジェクトのありかは？

en: whether I am open to having objects dropped into me
ja: 自分にドロップされたオブジェクトを受け入れるかどうか

en: whether I overlap a given object
ja: 私が指定されたオブジェクトと重なっているかどうかをしらべます

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
ja: 指定された種類の兄弟か似たオブジェクトと重なっているかどうか

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
ja: 私が兄弟に触れているかどうかです

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
ja: ピンクのXボタンで簡単に削除できるかどうかです

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
ja: 自分の上のマウスダウンによるドラッグができるかどうか

en: whether any part of the object is over the given color
ja: そのオブジェクトの一部が与えられた色の上にあるかどうかです

en: whether direction handles are shown with the halo
ja: このハロといっしょに向きハンドルを表示するかどうか

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
ja: 内部からオブジェクトをドラッグし始めたとき、そのコピーを作るかどうかです。

en: whether it allows multiple selections
ja: 複数の選択を許すかどうかです

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
ja: 大きなオブジェクトをそのサムネイルで表現するかどうか

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
ja: 動いているオブジェクトが入れ物からはみ出そうになったときに止めるかどうか

en: whether my corners should be rounded
ja: 角が丸いかどうかです

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
ja: マウスが入ったときにハロを出すようにするかどうか

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
ja: 直交座標の原点を画面左下にするか画面中央にするか

en: whether the given color sees the given color
ja: 私のその色の部分が与えられた色に触れているか

en: whether the object is under the current mouse position
ja: 私がマウスカーソルの下にあるかどうかです

en: whether the object sticks out over its container's edge
ja: 私が入れ物からはみ出しているかどうかです

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
ja: 子のはみ出している部分を隠すかどうか

en: whether the pen is currently down
ja: 現在ペンが下りているどうかです

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
ja: タイル・フレーズがドロップされたときに自動的にスクリプタを作るかどうか

en: while mouse still down
ja: マウスボタンが押されている間

en: while pressed
ja: マウスダウン継続

en: whilePressed
ja: マウスダウン継続

en: whole
ja: 全音符

en: whose script is this?
ja: 誰のスクリプトか?

en: width
ja: 幅

en: width in pixels
ja: 幅（ピクセル）

en: window color...
ja: ウィンドウの色…

en: window colors...
ja: ウィンドウの色...

en: window menu
ja: ウィンドウメニュー

en: window-title font...
ja: ウィンドウタイトルのフォント...

en: windows
ja: ウィンドウ

en: windows...
ja: ウィンドウ…

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
ja: 検索する語(複数可)。語の順番は自由です。
    語頭のみでも検索できます。

en: workspace (k)
ja: ワークスペース (k)

en: workspace with contents
ja: 内容をワークスペースで開く

en: world
ja: ワールド

en: world menu help
ja: ワールドメニューのどこに何があるか

en: wrap
ja: 折り返す

en: wrap after last page
ja: 最終ページから先頭に戻る

en: wrap centering
ja: 折り返しのセンタリング

en: wrap direction
ja: 折り返す方向

en: wrap off the edge if appropriate
ja: 適切な場合に端で折り返します

en: write a log of the encountered problem
ja: 障害の記録を書き出します

en: write the world into a postscript file
ja: ワールドをポストスクリプトファイルに書き出します

en: x
ja: x座標

en: x at cursor
ja: カーソルのx座標

en: y
ja: y座標

en: y at cursor
ja: カーソルのy座標

en: you are here
ja: 現在地

en: zoom
ja: ズーム

en: {1}
    already exists.
ja: {1}
    既に存在しています。

en: {1} (in {2})
ja: {1} ({2}内)

en: {1} [or more] repair(s) made
ja: {1}個(以上の)修復作業を行いました

en: {1} already exists. Overwrite?
ja: {1}はすでに存在します。上書きしますか?

en: {1} contents cannot
    meaningfully be saved at present.
ja: {1}の内容は意味のある形でセーブできません

en: {1} cycles; {2} secs
ja: {1}サイクル; {2}秒

en: {1} events reduced to {2}
ja: {1}個のイベントが{2}個にまとめられました。

en: {1} has been deprecated. {2}
ja: {1}は新しい機能で置き換えられています。{2}

en: {1} is used for vector operations
ja: {1} はベクトル演算に使います

en: {1} new update file(s) processed.
ja: {1} 件の更新がインストールされました。

en: {1} translated phrases
ja: {1} 翻訳済

en: {1} untranslated phrases
ja: {1} 未翻訳

en: {1}'s {2}
ja: {1}の{2}

en: {1}Name
ja: {1}の名前

en: | {1} phrases | {2} translated | {3} untranslated |
ja: | {1}フレーズ | {2} 翻訳済 | {3} 未翻訳 |
