etoys - en to it translation catalogue (329 entries)

en:   -- Folder Summary --
it:   -- Summario Cartellle --

en:   Brightness ({1}%)
it:   Luminosità ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
it:   Contrasto ({1}%)

en:  height=
it:  altezza=

en:  width=
it:  larghezza=

en: 256 colors
it: 256 colori

en: 256 grays
it: 256 toni di grigio

en: 4 grays
it: 4 toni di grigio

en: <unknown option>
it: <opzione sconosciuta>

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
it: Un File List è uno strumento per ricercare cartelle e file su tipi disco e su siti ftp

en: A Player for MPEG movies
it: Un player per filmati MPEG

en: A UML class symbol
it: Simbolo di classe UML

en: A UML note shape
it: Forma nota UML

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
it: Un'area confinata per disegnare ed eseguire codice. Dotata di pulsanti di stop/passo/vai dedicati.

en: A device for analyzing phenomena as sounds
it: Apparecchio per analizzare i fenomeni attraverso i suoni

en: A happy face
it: Faccina contenta

en: A magnifying glass
it: Una lente di ingrandimento

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
it: Un visualizzatore per apparati video come macchine fotografiche, telecamere, sistemi di acquisizione video, ecc.

en: A pointing hand shape with text inside
it: Mano che indica con testo

en: A sad face
it: Faccina triste

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
it: Un breve testo in un bel carattere.  Utilizza la maniglia di ridimensionamento per modificare la dimensione.

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
it: Uno strumento che permette di modificare la forma delle frecce dei Connettori

en: A web browser
it: Un browser web

en: AND Gate
it: Porta AND

en: Add
it: Aggiungi

en: Allows you to control numerous options
it: Permette di controllare numerose opzioni

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
it: Permette di specificare le annotazioni che saranno mostrate sul relativo pannello dei browsers, ecc.

en: Alphabet
it: Alfabeto

en: An elliptical or circular shape with text
it: Forma ellittica o circolare con testo

en: An indicator of how fast your system is running
it: Un indicatore di velocità del sistema.

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrow Editor
it: Modifica Freccia

en: Arrows
it: Frecce

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apri NomiMessaggi (open MessageNames ) in primo piano, creandone una, qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apri trascrizioni(open Transcript ) in primo piano, creandone una, qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apertura files (open fileList  )in primo piano, creandone una qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Broom
it: Bacchetta

en: Camera
it: Videocamera

en: Cancel this search
it: Annulla ricerca

en: Celeste -- an EMail reader
it: Celeste -- un lettore di EMail

en: Change the heading of the object by the specified amount
it: Cambia l'orientamento dell'oggetto di quanto specificato

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
it: Verifica con il server Squeak la disponibilità di aggiornamenti, e carica tutti quelli trovati.

en: Choose Font
it: Scegli tipo carattere

en: Choose a display depth
it: Scagli una profondità di visualizzazione

en: Choose a flaps font
it: Scegli il carattere per le alette

en: Choose font for text:
it: Scegli un tipo di carattere per il testo:

en: Choose font:
it: Scegli il tipo di carattere:

en: Choose label font:
it: Scegli il carattere dell'etichetta:

en: Choose the default text font
it: Scegli il carattere standard per il testo

en: Choose the eToys font
it: Scegli il carattere standard per eToys

en: Choose the etoy button font
it: Scegli il carattere per i pulsanti di etoy

en: Choose the etoy code font
it: Scegli il carattere per il codice di etoy

en: Choose the etoy title font
it: Scegli il carattere per i titoli di etoy

en: Choose the font to be used for displaying code
it: Scegli il carattere utilizzato per visualizzare il codice sorgente

en: Choose the standard list font
it: Scegli il carattere standard per le liste

en: Choose the standard menu font
it: Scegli il carattere standard per i menu

en: Choose the window title font
it: Scegli il carattere per i titoli delle finestre

en: Class
it: Classe

en: Class Diagrams
it: Diagrammi di Classe

en: Class exists already in the system
it: La classe è già definita nel sistema

en: Click here to start or finish painting.
it: CLicca qui per iniziare o finire di disegnare.

en: Close the topmost window if possible.
it: Chiude, se possibile, la finestra in primo piano.

en: Configure Video Device
it: Configura l'apparato video

en: Connector
it: Connettore

en: Connector Button
it: Pulsante Connettore

en: Connector Properties for {1}
it: Proprietà Connettore per {1}

en: ConnectorArrow
it: ConnettoreFreccia

en: Constructor text is on clipboard.
it: Il testo del Costruttore è nella cartella appunti.

en: Couldn't find a web browser.  View
    page as source?
it: Non trovo un browser web.  Visualizzare
    come codice sorgente?

en: Curvy ConnectorArrow
it: ConnettoreFreccia Curvo

en: Dial a telephone number
it: Componi un numero di telefono

en: Diamond
it: Diamante

en: End State
it: Stato End

en: Enhanced Text
it: Testo Evidenziato

en: Enter label:
it: Inserisci etichetta:

en: Enter the Smalltalk code to execute:
it: Inserisci il codice Smalltalk da eseguire:

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
it: File '{1}' è lungo {2} bytes.
    Utilizzare il comando 'get' per leggere l'intero file.
    
    Ecco i primi 3500 caratteri...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... fine dei primi 3500 caratteri.

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
it: File '{1}' è lungo {2} bytes.
    Utilizzare il comando 'get' per leggere l'intero file.
    
    Ecco i primi 5000 caratteri...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... fine dei primi 5000 caratteri.

en: Find...
it: Trova...

en: For some reason, this file cannot be read
it: Questo file non può essere letto

en: Frame Rate
it: Frequenza dei fotogrammi

en: Graphics
it: Grafici

en: Happy face
it: Faccina contenta

en: How many humans?
it: Quante persone?

en: How many players?
it: Quanti giocatori?

en: Install
it: Installa

en: Install in which selector?
it: In quale selettore installare?

en: Install with what name?
it: Con quale nome installare?

en: Label
it: Etichetta

en: Let me type the name now
    Let me think about it
    Let me find a conversion file on the disk
it: Lasciami scrivere il nome ora
    Lascia che ci pensi su
    Lasciami trovare un file di conversione sul disco

en: Load A Project
it: Carica un Progetto

en: Loading
it: Sto caricando

en: Magnifier
it: Lente

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
it: Salva una immagine completa dello stato del sistema su disco.

en: Make movable
it: Rendi mobile

en: Make non-movable
it: Rendi immobile

en: Message Names
it: Nomi dei messaggi

en: Method already exists
it: Metodo già esistente

en: Moves the object forward in the direction it is heading
it: Muove l'oggetto avanti nella sua direzione

en: Movie Player
it: Player Video

en: My total length
it: Lunghezza totale

en: NO FILE SELECTED
it: NESSUN FILE SELEZIONATO

en: Name of the modern class {1} should translate to:
it: Il nome della classe moderna {1} dovrebbe tradursi in::

en: New {1} Name?
it: New {1} Nome?

en: Next
it: Successivo

en: No fileName is selected
it: Nessun fileName è selezionato

en: None
it: Nessuno

en: Note
it: Nota

en: OR Gate
it: Porta OR

en: Open a dialog to configure the video device
it: Apri una finestra di dialogo per configurare l'apparato video

en: Packages
it: Pacchetti

en: PhonePad
it: Tastierino Telefonico

en: Please select a file
it: Selezionare un file

en: Pointing Hand
it: Mano che indica

en: Pointing Hand2
it: Mano che indica2

en: Preferences
it: Preferenze

en: Previous
it: Precendente

en: Proceed
it: Procedi

en: Processes
it: Processi

en: Publish This Project
it: Pubblica questo Progetto

en: Reading
it: Leggendo

en: Really delete {1}?
it: Vuoi veramente cancellare {1}?

en: Recent
it: Recenti

en: Remember to save you image to make this setting permant.
it: Ricorda di salvare l'immagine per rendere permanenti queste configurazioni.

en: Removal request for a method that is not present in this image
it: Richiesta la rimozione di un metodo che non è presente in questa immagine

en: Sad face
it: Faccina triste

en: Sample
it: Esempio

en: Sampling rate (currently
it: Frequenza di campionamento (attualmente

en: Select the font to be
    used for buttons
it: Seleziona il carattere da
    utilizzare nei pulsanti

en: Smart Label
it: Etichetta Intelligente

en: Sound
it: Suono

en: Start State
it: Stato Start

en: State
it: Stato

en: Store log
it: Memorizza log

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
it: Testo che puoi selezionare e muovere (click per modificare)

en: The X coordinate of my midpoint
it: La coordinata X del mio mediano

en: The X coordinate of my second end
it: La coordinata X del mio secondo estremo

en: The Y coordinate of my first end
it: La coordinata Y del mio primo estremo

en: The Y coordinate of my midpoint
it: La coordinata Y del mio mediano

en: The Y coordinate of my second end
it: La coordinata Y del mio secondo estremo

en: The character at the my cursor position
it: Il carattere alla posizione del cursore

en: The color of the background behind the text
it: Il colore dello sfondo del testo

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
it: Ora del giorno.  Se preferisci vedere i secondi, seleziona il mio menu.

en: The width of the main part of the Connector
it: La larghezza della parte principale de Connettore

en: This file's version ({1}) is higher than 
    the currently supported version ({2}). 
    It may contain features that are not supported 
    and it may not display correctly.
    Do you want to continue?
it: La versione di questo file ({1}) è successiva
    di quella supportata correntemente ({2}). 
    Potrebbe contenere proprietà che non sono supportate
    e potrebbe non essere visualizzato correttamente.
    Vuoi comunque continuare?

en: This language needs additional fonts.
    Do you want to install the fonts?
it: Questo linguaggio ha necessità di caratteri addizionali.
    Vuoi installarli?

en: Title
it: Titolo

en: Tools
it: Strumenti

en: Transcript
it: Trascrizione

en: Turn grid off
it: Disattiva Griglia

en: Turn grid on
it: Attiva Griglia

en: Video Device Configuration
it: Configurazione Apparato Video

en: Video brightness
it: Luminosità video

en: Video contrast
it: Contrasto video

en: Video resolution
it: Risoluzione video

en: View web page as source
    Cancel
it: Visualizzazione pagina come codice sorgente
    Annulla

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Write code
it: Scrivi codice

en: XOR Gate
it: Porta XOR

en: YUV422 - YUV422 capture
it: cattura YUV422 - YUV422

en: Yes, Update\No, Not now\Don't ask again
it: Si, Aggiorna\No, Non ora\Non chiederlo più

en: You must choose a TrueType font
it: Devi scegliere un carattere di tipo TrueType

en: about this system
it: informazioni sul sistema

en: accept (s)
it: accetta (s)

en: accept on CR
it: accetta al CR

en: accept on focus loss
it: accetta quando perde il focus

en: add a label at my middle
it: aggiungi un'etichetta nel centro

en: add label
it: aggiungi etichetta

en: add project target
it: aggiungi un obiettivo al progetto

en: add server...
it: aggiungi server...

en: add text
it: aggiungi testo

en: add text block
it: aggiungi blocco di testo

en: angle to
it: gira a

en: arrow sizes
it: dimensioni freccia

en: black and white
it: bianco e nero

en: blue component in
it: componente blu in

en: bounce on
it: rimbalzo attivo

en: calibration
it: calibrazione

en: cancel (l)
it: cancella (l)

en: change arguments
it: cambia gli argomenti

en: change first color
it: cambia primo colore

en: change margins
it: cambia margini

en: change orientation
it: cambia orientamento

en: change origin
it: cambia origine

en: change second color
it: cambia secondo colore

en: choose font...
it: scegli fonte...

en: choose new graphic
it: scegli un nuovo grafico

en: click here to find out version information
it: clicca qui per ottenere informazioni sulla versione.

en: collections
it: collezioni

en: color & border
it: colore e bordo

en: configure video device
it: configura apparecchio video

en: connect remote user
it: connetti un utente remoto

en: connector
it: connettore

en: continue playing
it: continua esecuzione

en: contrast
it: contrasto

en: copy (c)
it: copia (c)

en: copy name
it: copia nome

en: cursor
it: cursore

en: cut (x)
it: taglia (x)

en: delete directory...
it: cancella derectory...

en: delete line
it: elimina linea

en: delete text
it: elimina testo

en: delete text block
it: elimina blocco di testo

en: delete this turtle
it: elimina questa tartaruga

en: destination
it: destinazione

en: destination x
it: x destinazione

en: destination y
it: y destinazione

en: detect collision and bounce back
it: rileva le collisioni e rimbalza

en: disconnect all remote users
it: disconnetti tutti gli utenti remoti

en: disconnect remote user
it: disconnetti utente remoto

en: distance to
it: distanza da

en: do it (d)
it: esegui (d)

en: edit contents...
it: modifica i contenuti...

en: end...
it: fine...

en: erase pixels of color...
it: cancella i pixel di colore...

en: fileIn selection (G)
it: selezione fileIn (G)

en: find again (g)
it: trova ancora (g)

en: find...(f)
it: trova...(f)

en: first element
it: primo elemento

en: focused
it: focalizzato

en: font...
it: fonte...

en: forward by
it: avanza di

en: frequency-1 of sound
it: frequenza-1 del suono

en: frequency-2 of sound
it: frequenza-2 del suono

en: frequency-3 of sound
it: frequenza-3 del suono

en: frequency1
it: frequenza1

en: frequency2
it: frequenza2

en: frequency3
it: frequenza3

en: function
it: funzione

en: get replicated
it: duplicati

en: get the value at this position
it: rileva il valore in questa posizione

en: grab new graphic
it: prendi un nuovo grafico

en: heading
it: direzione

en: height in pixels
it: altezza in pixels

en: hide handles
it: nascondi maniglie

en: high pass filter value
it: valore del filtro passa-alto

en: how to find more fonts...
it: come trovare altri fonti...

en: insert the characters from another object at my cursor position
it: inserire i caratteri di un altro oggetto alla posizione del cursore

en: insert the given string at my cursor position
it: inserire la stringa alla posizione del cursore

en: inspect it (i)
it: ispeziona (i)

en: last character
it: ultimo carattere

en: last frame
it: ultimo fotogramma

en: level-1 of sound
it: livello-1 del suono

en: level-2 of sound
it: livello-2 del suono

en: level-3 of sound
it: livello-3 del suono

en: level1
it: livello1

en: level2
it: livello2

en: level3
it: livello3

en: line border color...
it: colore linea di margine...

en: line border width...
it: larghezza linea di margine...

en: line color...
it: colore linea...

en: line width
it: larghezza linea

en: line width...
it: larghezza linea...

en: linear gradient
it: gradiente lineare

en: load code updates
it: carica gli aggiornamenti al codice

en: load font from web...
it: carica fonte dal web...

en: local host address
it: indirizzo del computer locale

en: lock all text
it: blocca tutto il testo

en: lock text
it: blocca testo

en: low pass filter value
it: valore del filtro passa-basso

en: make segmented line
it: crea linea segmentata

en: make smooth line
it: crea linea curva

en: midpoint x
it: x mediano

en: midpoint y
it: y mediano

en: move
it: sposta

en: new arrow...
it: nuova freccia...

en: no connected video device id: {1}
it: id apparato video non connesso: {1}

en: number
it: numero

en: numeric value
it: valore numerico

en: open a browser to view this URL?
it: aprire un browser per visualizzare questa URL?

en: open as Flash
it: apri come Flash

en: open file as flash
it: apri file come flash

en: open sorter
it: apri ordinatore

en: open true type font
it: apri fonte true type

en: original
it: originale

en: orthogonal
it: ortogonale

en: paste (v)
it: incolla (v)

en: paste...
it: incolla...

en: phonepad
it: tastierino telefonico

en: press here to configure the video device
it: premere qui per configurare il visualizzatore

en: print it (p)
it: stampa (p)

en: properties...
it: proprietà...

en: radial gradient
it: gradiente radiale

en: recent...
it: recenti...

en: recolor pixels of color...
it: ricolora i pixel di colore...

en: remove all actions
it: elimina tutte le azioni

en: remove label
it: elimina etichetta

en: remove project target
it: rimuovi un un obiettivo dal progetto

en: remove server...
it: rimuovi server...

en: rename
it: rinomina

en: repeat
it: ripeti

en: replace target
it: sostituisci obbiettivo

en: reset statistics
it: azzera statistiche

en: resize image
it: ridimensiona immagine

en: resolution
it: risoluzione

en: set custom action
it: definisci azione personalizzata

en: set font for this text
it: seleziona fonte per questo testo

en: set search string (h)
it: seleziona stringa di ricerca (h)

en: show compressed size
it: mostra la dimensione compressa

en: show handles
it: mostra maniglie

en: smooth curve
it: curva morbida

en: smooth edges
it: arrotonda i bordi

en: sort by frequency
it: ordina per frequenza

en: sort by level
it: ordina per livello

en: source
it: sorgente

en: source x
it: x origine

en: source y
it: y origine

en: stop playing
it: sospendi esecuzione

en: straighten
it: raddrizza

en: text
it: testo

en: text properties...
it: proprietà del testo...

en: the frame extent in pixels
it: estensione del quadro in pixels

en: the object currently at the cursor
it: oggetto alla posizione del cursore

en: the palette of the test image
it: la palette dell'immagine di test

en: the type of the test image
it: tipo della immagine di test

en: the video device has not parameters to configure
it: l'apparato video non possiede parametri configurabili

en: total length
it: lunghezza totale

en: turn off smoothing
it: annulla lisciatura

en: turn on smoothing
it: attiva lisciatura

en: turtle
it: tartaruga

en: undo (z)
it: annulla comando (z)

en: unlock all text
it: sblocca tutto il testo

en: unlock text
it: sblocca testo

en: unrecognized image file format
it: Formato del file immagine non riconosciuto

en: update image
it: aggiorna immagine

en: width in pixels
it: larghezza in pixels

en: write a log of the encountered problem
it: scrivi un segnalazione sul problema rilevato

en: {1}Name
it: {1}Nome
